A szalmabálás építészet nem új technika, de most fedezték fel újra.
A szalmaházak szinte kompromisszum nélkül tökéletesek: olcsó az alapanyag, vakolás után a ház tűz- és rágcsálóbiztos, esztétikusak, nem utolsó sorban pedig hőtartási képességük miatt olcsó a fenntartásuk, télen is.
Az alap építőanyag a kisbálákba (kb. 80 x 50 x 30 cm) csomagolt szalma, ebből a megfelelő keretben teherhordó falak épülhetnek. Természetes hőszigetelő tulajdonságának köszönhetően a házban nyáron hűvös van, télen pedig bent marad a meleg, ezzel párhuzamosan a hangszigetelése is kiváló. Miután a bálákból rakott falakat kívülről sárral/vályoggal tapasztják, a rovarok és rágcsálók elleni védelem is meg van oldva, ebben a kombinációban pedig a falak még jobban ellenállnak a tűznek is, mint a hagyományos építőanyagokból készült házak esetében.
A felhasznált anyagoknak köszönhetően egy szalmabála ház igencsak időtálló (a most ismert legrégebbi házak kb. 100 évesek), rugalmasságának és hajlékonyságának köszönhetően pedig a földrengés dem tud benne nagy kárt tenni.
A szalmabálára alapozva ma már többféle technológia és stílus létezik (a szalmabála például utólagos hőszigetelésre is alkalmas), aki építkezés előtt áll és fontosak számára a környezetbarát megoldások, annak érdemes mélyebben elmerülnie a témában, vagy akár egy tanfolyamon is részt vennie.
Bővebb információk az Energia és Környezet Alapítvány honlapján és a Magyar Szalmaépítők Egyesülete oldalán, minden nap újabb csodás képek pedig a Szalmabála építészet Facebook-oldalán találhatók.
A képek a balmazújvárosi oktatóközpontban készültek.