A beltéri lépcső kulcsfontosságú eleme egy többszintes otthonnak. Segítünk megtalálni az optimális megoldást!
A statikusok bonyolult számítások elvégzése után jelölik ki, hol lehet áttörni a födémet, ahová megérkezik a beltéri lépcső, vagyis utólag igen nehéz és költséges a kialakítása. A legjobb tehát előre gondolkodni, és már a ház építésekor eleve kijelölni a helyét.
Egyébként ilyen lépcső tervezésére csak az építészek, belsőépítészek jogosultak, hiszen ügyelni kell a szigorú előírások, szabványok betartására, és persze az ergonómiára is.
Körültekintő tervezés
A beltéri lépcső használata akkor igazán kényelmes, ha a fokok fellépőmagassága 15-16 cm, de 20 cm-nél több semmiképpen nem lehet ez az érték. A belépőmélység ideális esetben 33 cm.
A fenti méretektől a tervezők néha eltérnek egy kicsit – jellemzően praktikus okokból –, ez azonban kevésbé lesz komfortos. A szabványok szerint a szélesség legalább 80 cm, a kapaszkodót 90 cm-re, 3 m-es magasságtól pedig 100 cm-re kell rögzíteni. A vízszintesen vagy függőlegesen tagolt korlátoknál az egyes elemek között 12 cm-nél nem lehet nagyobb a távolság, nehogy közéjük szorulhasson egy kisgyerek.
A beltéri lépcsők típusai
Alakjuk szerint megkülönböztetünk egyenes, íves, pihenővel megtört, húzott fokú beltéri lépcsőket; a szerkezetük lehet beton (vasbeton, gipszbeton, más néven dermesztett beton), fa vagy acél. A fokok fémből, fából, üvegből vagy kőből készülhetnek. Modern enteriőrben jól mutathat az impregnált beton, a melegségre vágyók akár padlószőnyeggel is boríthatják a teljes felületet.
A rögzítést tekintve beszélhetünk talajon fekvő lépcsőkről, két szélen gyámolított, valamint boltozattal vagy födémmel egészében alátámasztott lépcsőkről. A függesztett falépcsőt fémcsapok rögzítik a falhoz, a teherhordás másik pillérét pedig a belső ív lefutó korlátja jelenti. A lebegő lépcsők csak az egyik oldalon kapaszkodnak a falba, ezért keltenek légies hatást. Az egyes lépcsőkarok fordulójában sokszor pihenőt alakítanak ki, ez a típus könnyebb közlekedést biztosít, mint egy húzott fokú lépcső. A csigalépcső ideális, ha kis alapterületen nagy magasságba kell feljutni, ám számoljunk a fa- vagy fémszerkezet lépéshangjával, valamint azzal, hogy itt nem lehet nagyobb bútorokat fel-le vinni.
Beltéri lépcső: ezt mindenképp tudni kell!
Az emberek többsége egyszerre 20 lépcsőfokon megy fel könnyedén, ezért az ennél több elemből álló lépcsőkhöz a tervezők pihenőt rendelnek, amely a kényelem mellett a biztonságot is szolgálja.
Galéria a magasban
A nagy belmagasságú otthonok tulajdonosai a lakótér növelése érdekében gyakran döntenek galéria kialakítása mellett. Ilyenkor a döntött létránál mindenképpen biztonságosabb a lépcső, akkor is, ha csak a szabályosnál meredekebb változat építésére elég a hely. A célnak megfelel a váltott fokos szambalépcső is.
Stílus és esztétikum
A színvilág és a megjelenés sokkal fontosabb a nyitott lépcsőknél, mint a zárt változatoknál, ezért az alapanyagokat mindenképpen hangoljuk össze az egyéb belsőépítészeti elemekkel. Vegyük figyelembe a nyílászárókat és a padlóburkolatokat, a berendezés stílusát, sőt az épület karakterét is tartsuk szem előtt.
A klasszikus, vintage, cottage, rusztikus enteriőrökbe egyaránt illenek az amerikai polgári, a nyergelt falépcsők, a fával vagy természetes kővel burkolt, hagyományos, esztergált elemekből sorolt korlátú betonlépcsők, valamint az íves fából készült, kovácsoltvas korláttal szerelt csigalépcsők. A betonlépcső hangulata teljesen megváltozik, ha a parketta anyaga kerül táblás vagy ragasztott változatban a fokokra, vagy puha padlószőnyeggel borítjuk. A fémvázas lépcsőhöz fa lépőfelületet gyártathatunk, így a modern tér karakteres látványeleme lesz, főleg üvegkorláttal ellátva.
Minimalista és indusztriális jellegű lakásokban az üvegen kívül jó választás a plexi és szálcsiszolt acél korlátszerkezet, az egyedi megoldások hívei pedig kötelekből, bőrszíjakból vagy acélhuzalokból készíthetnek kapaszkodót. A többfunkciós acélsodronyok egyúttal a lépcsőfokokat is tarthatják.
Még számos fontos szempontot, praktikus információt és javasolt megoldást gyűjtöttünk össze a beltéri lépcsőkről, gyönyörű képekkel illusztrált cikkünket a Lakáskultúra áprilisi számában találjátok! Keresd a magazint az árus helyeken!