Nem tudod mi alapján válassz ablakot? Kisokosunk segít!
Minden otthon meghatározó eleme az ablak, amely összekapcsolja és elválasztja a külső és a belső tereket. A keretek, üvegek és a különféle megoldások kínálata hatalmas, éppen ezért érdemes megismerni, milyen lehetőségek közül választhatunk.
Stílusos keretek: műanyag vagy fa legyen?
Napjainkban a legtöbb ingatlantulajdonos a műanyag keret mellett dönt, mert az ára kedvező, rövid határidővel szállítják, és sok méret kapható raktárkészletről is. További előny, hogy mérettartó, nem deformálódik, könnyen tisztítható, nem igényel felületkezelést. Persze az időjárás miatt a műanyag keret is öregszik, fénytelenné, porózussá válhat, továbbá komoly probléma, hogy a feleslegessé vált darabok újrahasznosítása, megsemmisítése egyelőre nem megoldott. Rendkívül jó hőszigetelő. Esztétikai szempontból érdemes figyelembe venni, hogy fehér alapszínben nem ad karaktert a belső térnek.
A fakerettel gyártott ablakok természetes, barátságos árnyalatai otthonossá varázsolják a lakást. A faanyag azonban megkívánja a rendszeres karbantartást, felületkezelést, csak így lesz hosszú az élettartama, ugyanakkor stabil, akár nagy belmagasság esetén is megfelelő. A fa nem gátolja a légcserét, természetes módon szabályozza a beltéri levegő páratartalmát, ezáltal segít megelőzi a falak, sarkok penészedését. Bármilyen árnyalatban megrendelhetjük, hiszen manapság rendkívül széles a lakkok, lazúrok és pácok választéka – a fizetésnél azonban mélyen a zsebünkbe kell nyúlni.
Tetőablakok
A billenthető tetőablak készülhet fából, műanyagból és alumíniumból. Egy speciális változat lefut egészen a padló szintjéig, és tetőerkéllyé nyitható. Árnyékolásához a lehúzható fényzáró rolót a gyártótól ajánlott megrendelni, hogy tökéletes legyen a méret. A nagyon magasan beépített ablakok távvezérléssel nyithatók, és ugyanígy mozgatható az árnyékoló is.
View this post on Instagram
Egy- és többrétegű üvegek, hogyan válasszunk?
Az üvegek kapcsán a legfontosabb adat a hőátbocsátási tényező (jele U). Ez az érték megmutatja, hogy egy ablak egységnyi felületén, adott belső-külső hőmérséklet-különbség esetén mekkora a hőveszteség egységnyi idő alatt. A hagyományos egyrétegű üvegeknél ez a mérőszám 4-5 W/m2/K, a kétrétegűeknél viszont már 3 W/m2/K. A low-e bevonattal ellátott kétrétegű üvegek pedig még jobban szigetelnek. A bevonatnak köszönhető alacsony, 1,4 W/m2/K U-értéket tovább csökkenti az üvegtáblák közötti nemesgáz töltés (argon vagy kripton). A háromrétegű változatok eltérő vastagságú üvegtáblái közé szintén gáz kerül, így csak 0,6 W/m2/K a hőveszteség, ami 20-25%-os költségmegtakarítást jelenthet. A hatékonyságot tovább fokozzák a legalább öt légkamrával kialakított profilok. A háromrétegű ablakok hangszigetelése kiváló, a hanggátló fóliának köszönhetően szinte teljesen kizárják az utca zaját, ráadásul nem párásodnak. Hátrány a magas ár és a 30% körüli fényveszteség (ez a kétrétegűeknél csak 15%), valamint a nagy súly. Utóbbi az oka, hogy az óriási ablakokhoz kétrétegű üveget építenek be.
Mit tud az okosablak?
Az innovációkért rengetegen rajonganak, az ablakgyártók okos megoldásai is egyre kedveltebbek. A rohamléptekben fejlődő polimertechnológiának köszönhetően az intelligens nyílászáró képes szabályozni a beérkező napsugárzás mértékét és optimalizálja a belső tér hőmérsékletét, ezáltal pedig tehermentesíti a klímaberendezéseket. Az üvegeket igény szerint átláthatatlanná változtathatjuk, hogy megakadályozzák a belátást, és védjék a privát szféránkat. Az okosüveg működhet teljes felületen vagy szegmensenként; automatikusan vagy vezérelhetjük fali kapcsolóval, applikáción keresztül, távoli eléréssel, telefonnal, laptoppal. A biztonsági funkció azonnal jelzi a hívatlan látogatót, a smart home rendszerrel összekötve felkapcsolja a lámpákat vagy leereszti a redőnyt.
Párkányok, könyöklők
A harmónia érdekében sokan összehangolják a külső és belső párkányok anyagát. A legelegánsabb anyag a természetes kő; nagyon dekoratív, ha a párkány nemes anyaga körbefut az ablak mind a négy oldalán. A tömörfa vagy a beton szintén mutatós.
Az ablak előtti vakolt szakaszt burkolhatjuk csempével vagy a parketta anyagával, de választhatjuk a mosható festéket is, amelyről szintén letörölhetjük a port. Megfelelő parapetmagasság esetén a konyhabútor munkalapja befuthat az ablakkeretig: tökéletes tárolóhely a fénykedvelő fűszernövények számára. Hasonlóképpen elérhet a keretig a radiátortakarók felső lapja.
View this post on Instagram
Hangulatos ücsörgők
Az ablakfülkéket beépíthetjük egyedi bútorokkal, hogy fekve vagy ülve teljes kényelemben élvezhessük a kilátást. Akár sokszögű, akár íves a beugró, mindegyiket kihasználhatjuk. Ha nem elég mély, a bútor melletti polcokkal, szekrényekkel kijjebb hozhatjuk a síkot. Minél alacsonyabb az ablak parapetmagassága, annál kellemesebb mellé ülni. Gyártassunk megfelelő méretű matracot, és kárpitoztassuk a lakás textíliáihoz illő anyaggal. Díszpárnákkal, takarókkal még barátságosabbá tehetjük a miliőt. Az ablakra kis helyigényű árnyékolót válasszunk, például pliszét, római rolót vagy rolettát.
Nemcsak a nappaliba vagy a lakószobába kerülhet ücsörgő, hanem a konyhába is. Előfordul, hogy a bútor alsó szekrénysorába terveznek pihenőt. Ilyenkor a beépítés előtt a radiátort át kell helyezni egy szomszédos falra, esetleg kicserélhetjük alacsonyabbra, ez esetben a belső sáv rácsos felületén áramlik ki a meleg levegő. A szivacs alatti korpuszba fiókos vagy ajtó mögötti polcos tárolókat rejthetünk. Gyártathatunk asztalossal vendégágyat is: egy kihúzható támaszt, amelyre kettéhajtható, 190-200 cm hosszú szivacs kerül.
Az ablakok esetében is fontos a biztonság
A biztonsági üveges ablakok külső síkján dupla üveg található. A gyártáskor a két tábla közé egy 0,3 mm vastag PVB- (polivinil-butirál) biztonsági fóliát helyeznek, majd összeragasztják őket. Az így kapott rétegeket magas hőmérsékleten összepréselik, és végül távtartóval, nemesgázzal, belső üvegtáblával helyezik a keret profiljába. Ütés esetén ez az üveg pókhálósra törik, darabkái a helyükön maradnak, nem okoznak sérülést. Ráadásul kiváló hangszigetelő, és kiszűri az UV-sugarakat.
A keretet kérhetjük acélerősítéssel, amit nem lehet felfeszíteni. Rendelhetjük biztonsági zsanérokkal, kiemelésgátlókkal és zárható ablakkilincsekkel együtt, ha nem érjük be a hagyományos rács és riasztó nyújtotta védelemmel. Megnehezítik a betörők dolgát a keretre szerelhető ablakzárak, nyitáshatároló kitámasztók, forgatható befeszítésgátlók és redőnyzárak, a befúrható nyitásérzékelők, valamint az utólag is szerelhető, wifihez kapcsolódó intelligens nyitásérzékelők.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!