A férj külképviseleti munkája miatt néhány évre Budapesten települt le a Dániából érkezett család. Átmeneti otthonukban vendégeskedtünk, amelyet a feleség, Lene rendezett be, s általa a hazai lakásviszonyokra adoptált dán lakáskultúrába nyerhetnek bepillantást.
– Minden helyen, ahol a férjem épp dolgozik, igyekszünk olyan lakást találni, amelynek rendezett, csendes a környezete és közel van a belvároshoz – mondja Lene. – Amelyik belül tágas, jók a fényviszonyok, és szeretjük, a nagy alapterületű nappalit, amelyben izgalmasan rendezhetem el a bútorokat, az étkező-nappali pedig összekapcsolódik a konyhával, hogy részese lehessek mindannak, ami a másik helyiségben zajlik. Ideális, ha a hálószobák közvetlen közelében vannak a fürdőszobák, ám minél távolabb a nappalitól, mert ez biztosítja a nyugodt és kényelmes pihenést, kikapcsolódást. Az nem kevésbé fontos, hogy a konyha és a fürdő legyen jól felszerelt, nem tévesztve szem elől az esztétikus színek, formák és a funkció egységét. Nekünk, mint hosszabb ideig idegenben élőknek, kiemelt szempontunk, hogy a vendégek, barátok, családtagok az épp aktuális lakásunkban kényelmesen, szinte otthon érezzék magukat. – Bizonyára sok lakás szemrevételezése után választották ezt, miért döntöttek mellette? – A lakásideálunkat megközelítő szempontok együttesét találtuk meg benne, s ez határozta meg a választást – mondja Lene. – Különösen tetszett, hogy a legpatinásabb városrész, a Várnegyed mellett található a lakás, amely újépítésű, mi vagyunk az első lakók. Gyönyörű a környezete, és az elhelyezkedése is tökéletes. Kellemes sétával elérhető a Vár és a városközpont, közel vannak a színvonalas bevásárló helyek.
– A belső terek elrendezésével is ennyire elégedett? – A tetszetős külső körülmények mellett maga a lakás is nagyon kedvünkre való, mert nagy, világos terei vannak, a helyiségek és a funkciók beosztása is megfelel az elképzeléseinknek. Sőt, különleges is, minthogy a középpontjában lévő nappali-étkező-konyha galériával növelt terét elegáns, ívelt üvegtégla-fal zárja le a közlekedőtől. Az utóbbiból jobbra, illetve balra nyílnak a szobák és a fürdők. Így szinte külön-külön, jól szeparált lakosztályt alakíthattunk ki a magunk és a vendégek számára. Nagyon szép a bejárat és a lépcsőház, s az épület alatti teremgarázsból lifttel közelíthetjük meg az otthonunkat. Ráadásul a nappaliból szobányi méretű terasz nyílik, amelyet kora tavasztól késő őszig szívesen és sokat használunk. – A berendezésnél, a bútorok kiválasztásánál mennyire fontos szempont, hogy megteremtsék az otthoni, dán lakásuk hangulatát? – Néhány darabot mindig magunkkal viszünk, így történt ezúttal is, mert ezek adják az otthonosság esszenciáját. Ilyen például a nappali bőr ülőgarnitúrája és az asztal, vagy a dolgozószoba régi íróasztala, a vesszőfonatos kanapé, s a galérián kialakított olvasósarok ülőgarnitúrája.
– Ezek a bútorok a praktikumot és a formát remekül egyesítő, híres skandináv stílust juttatják eszünkbe. Hogyan keverednek ide a szemmel láthatóan keleti darabok? – Egy időben Hongkonghoz kötött bennünket a munka, a családunk – szülők, nagyszülők – Indonéziában és Jáván éltek, így jól megismertük és megszerettük a keleti stílust. Úgy nőttünk fel, hogy mindez a környezetünk része volt. Teljesen természetes számunkra, hogy a skandináv és a keleti stílust együtt használjuk. Igaz, a keleti bútorok alapvetően sötét tónusúak, a skandináv meg épp az ellenkezője. Talán ezért is alkotnak izgalmas látványt, ha megfelelő arányban „mixelem” őket. Az így kialakított enteriőrök jelentik számunkra az igazi otthonosságot. Tehát a bútorok egy része Hongkongból, másik része Dániából származik. – Ez a fajta kettősség jellemzi a lakástextíliákat is. A buján színes, gyönyörű keleti szőnyegekhez visszafogott színvilágú, egyszerű függönyöket választott.
– Sem a lakás modern belső kialakításához, sem a bútorokhoz nem találtam illőnek a hagyományos, karnisra fűzött, dúsan redőzött sötétítő- és fényáteresztő függönyöket. Ehelyett minél világosabb, rolós lapfüggönyöket készíttettem méretre, amelyek egyszerű megjelenésükkel elegánsak, alig észrevehetők és praktikusak. A függönyök – általunk is kedvelt – ekrü és vörösesbarna árnyalata pedig jól illik a skandináv eredetű bőrgarnitúrához, a keleti bútorokhoz, a festményekhez, és nem konkurálnak a színes szőnyegekkel, sőt, az utóbbiakkal együtt lágyítják-szelídítik a lakás fényeit. – Egyszóval igyekeztünk ezúttal is – mint mindig, bárhol élünk a világban – olyan lakást berendezni magunknak, amely tükrözi nemzeti eredetünket és hátterünket. Amelyben – körülvéve magunkat az évek során felhalmozódott, lelkünkhöz közelálló dolgokkal – kiegyensúlyozottak, nyugodtak vagyunk, nem veszítve el az újdonságra való nyitottságunkat sem.