A pesti belváros kellős közepére, egy régi bérházba tervezte ezt a modern legénylakást Göbölyös Kristóf, az Artfront tervezőstúdió belsőépítésze – öt évvel ezelőtt.
Göbölyös Kristóf – és tervezőtársa, Kovács Csaba – egyik vezérelve az az igen rokonszenves felfogás volt, miszerint minden építészeti értékeket meg kell menteni, az új elemeknek pedig hangsúlyosan és jól láthatóan el kell különülniük a régi architektúrától. A másik fontos szempont a lakó életmódjához szigorúan illő térszervezés, azaz a szobák és a mellékhelyiségek elhelyezése oly módon, hogy az a lehető legjobban szolgálja a napi tevékenységeket, a háló intimitásának megteremtésétől egészen a mosógép ideális elhelyezéséig.
A tervező megbízója olyan fiatal üzletember, aki életének jelentős részét külföldön, többek között Olaszországban tölti, és akinek ezért a „régi házban modern belső” modellje szinte napi tapasztalatnak számít. Szerencsére pénzt is tudott áldozni arra, hogy a lakást korszerűen, válogatott anyagokkal újíttassa fel, és nemcsak modern, de elsőrangú mai bútorokkal rendezze be – kiváló lehetőséget nyújtva ezzel az akkor még csak néhány éve dolgozó, „kezdő” építész számára, akinek feladata egy vendégszobával kiegészített, tehát két hálószobás, nappalis lakás terveinek elkészítésére szólt. A határidő igen rövid volt, ezért részletes kiviteli tervek helyett – szokatlan módon – szabadkézi, mérethelyes rajzok alapján folyt az építkezés, ám ezek a rajzok ritka alapossággal és gondossággal készültek. Az építésznek elsőként a legfőbb funkciókat kellett elosztania, amelyek alapjában határozzák meg a lakók életét. Bár az adottságok, így a főfalak, a csatorna és a kémény helye meglehetősen leszűkítették a lehetőségeket, gondos mérlegelés után egyszerű, de logikus és átlátható alaprajz született: az előtérből az utcai front felé az étkező-konyha, onnan pedig a nappali, illetve a háló nyílik, az udvari oldalon a fürdőt, a vendégszobát és a gardróbot, illetve a háztartási helyiséget helyezte el.
A háló és a nappali között – legénylakás lévén – a fal nem fut fel a mennyezetig: ez a megoldás megfelelően takarja az ágyat, ugyanakkor a nappali tere jóformán érintetlen marad. Ugyanígy a vendégszobában az „egy tér – két helyiség” elve szerint helyezte el a gardróbot.
A tervezés alaposságát jól jellemzi az utcai ablakok korszerűsítése – ami szinte észrevehetetlenül történt. Az ablakok régi tokja megmaradt, a külső ablakszárnyak pedig pontosan az eredetiek mintájára készültek újra, természetesen az eredeti osztással, de új gumiprofilokkal. A sétálóutca állandó zaját és a napot az új belső szárnyak osztatlan üvegének hang- és hőszigetelése szűri meg. Látványuk és működésük egyaránt tökéletes. Igen figyelemre méltó a sokféle módon variálható fali és mennyezeti világítás is, valamint a fűtőtestek gondos elhelyezése, amelyeket nem ötletszerűen a fal elé, hanem az erre a célra kialakított falfülkékbe, illetve a parapetekhez helyezett el a tervező, az ablakok, vagy a fal színére festve azokat. A színterv a falak törtfehér árnyalatához és a gránit mély feketéjéhez igazodott, világos furnérral és a fémek ezüstjével. A szizál-szőnyeghez az előtétfalak különösen szép, egységes hatású, barnás-narancs és szürke, kissé a nyersbetonra emlékeztető festést kaptak.
Göbölyös Kristóf belsőépítészeti tervét az Arkhenea Bútorgaléria designbútorai egészítik ki. A tervezővel és a tulajdonossal közösen kiválasztott darabok egyfajta puritánságot tükröznek, amely azonban nem távolságtartó „cool” jellegű, hanem kimondottan meleg, barátságos. Modern, laza szerkezetű, áttört, könnyű székek, kényelmes kanapé és asztalka, íróasztal, natúr étkező áll a régi falak között, olyan természetességgel, amely csak az igazán szép, letisztult környezet, és a valódi design egymásra találásával születhet.