A hálószoba ablakából egy neogótikus templomra látni, amely teljes méltóságában áll a város közepén, a nyolcadik kerületi, patinás kis téren, éppen szemközt a fiatal építészmérnök-pár modern, tudatosan átgondolt, technikailag is sok szellemes megoldást tartalmazó otthonával. Pedig eredetileg a lakás teljes felújításra szorult a régi, ám még ma is szép részleteket hordozó ház legfelső emeletén.
Vendéglátónk, Perényi László építészmérnök éppen ilyet keresett élettársával, a szintén építész Schmölcz Gabriellával – egy sok lehetőséget rejtő lakást, amelyet nem sajnálnak szétbontani. Minden ötletet és minden megoldást közösen gondoltak ki és valósítottak meg. Hogy elképzeléseik és ízlésviláguk mennyire azonos, az abból is látszik, hogy a lakás valamennyi eleme tökéletes összhangban áll egymással, semmi disszonancia, semmi megalkuvás nem érződik. Az átalakítás és a berendezkedés az egyszerűség és a funkcionalitás jegyében történt. A lakás 76 négyzetméteres, kétszobás, szokványos beosztású, előtere ma már egy térben van a konyhával és az étkezővel. Az előtérből nyílik a fürdőszoba is, továbbhaladva pedig a nappali, abból a háló, ahonnan a fürdőszobán keresztül ismét visszajuthatunk az előszobába.
Ami azonnal szembetűnő, az a színkombináció: a falak fehérek, tompa zöldek és vörösek, a bútorok sötétbarnák, a textilhuzatok törtfehérek, a padlózat a szürke és a natúr váltakozása. Nagyon is egymáshoz illő, kontrasztjaiban egymás hatását erősítő, elegáns hatású színes felületek, melyeket a bútorok egyszerű formái és a válogatott design berendezési tárgyak tesznek egységes egésszé. Viszonylag nagy, 3,60 méteres a belmagasság, ezért a nappaliban alumínium sávval osztott álmennyezetet függesztettek fel, ötletes elhelyezést biztosítva benne a különféle fényforrásoknak. A világítástechnikára egyébként is mindenütt nagy gondot fordítottak.
– A számítógép használata sokat segített a tervezésben – mondja vendéglátónk. – Mindent azon próbáltunk ki először az általunk létrehozott virtuális térben. Lehet, hogy ez ma még nem a legolcsóbb tervezési módszer, azonban mégis sokat lehet általa megspórolni azzal, hogy nem utólag kell bizonyos dolgokat lecserélni, átalakítani. A kivitelezés során nem feltétlenül drága, ám a célnak megfelelő anyagokat használtak. A falakat gipszkarton táblákkal vonták be, illesztésüket üvegszövet-csíkokkal oldották meg. A alapozás után vízálló, selyemfényű, mosható festést kaptak a falfelületek. A térben álló, vörös színű falak a nappaliban és a hálóban ugyancsak gipszkartonból épültek.
A fürdőszoba és a konyha közös falát szlovák gyártmányú, két oldalon homokfúvott, egységesen fugázott üvegtégla-háló alkotja. A nappali és a háló padlózata világos, natúr színű, vízálló rétegelt lemez, amelyet ragasztással fektettek le és magas fényű lakkréteggel vontak be. A konyha és a fürdőszoba galambszürke, csillámos kövezete homogén hatású, zártfugázással osztott, nagyméretű (60×60 centiméteres) gránitszerű gress-lapokból készült. Ezzel a megoldással szép, egybefüggő felületet nyertek, amelynek térnövelő hatása is van. A hálóban egy térben álló, vörös színű falat emeltek elválasztóként (ugyancsak gipszkartonból), amely 40 centiméteres mélységénél fogva a hátoldala felől ruhásszekrényként is funkcionál. A hálószoba felső harmadába, a gardrób fölött még egy érdekes galériaszintet is kiképeztek, ahol plusz rakodóteret nyertek
A nappali összképét a vízszintes és függőleges osztások, valamint a világos és a sötét tónusok kontrasztja határozza meg. A padlót lépcsős dobogóval osztották meg, erre kerültek a fehérre festett gipszkartonból kialakított légies könyvespolcok. Érdekesség a polcok előtt eltolható, két, polikarbonátból készült lap, amelyeket hímzőszövettel vontak be. Az ablakok előtt teljesen sima, fehér, elektromos vezérlésű roletták biztosítanak kellemesen áttetsző fényhatást. Az ülőgarnitúra alá terített, zöldes árnyalatú szőnyeg a tulajdonosok saját tervei szerint készült. A hosszú, keskeny dohányzóasztal felületét alumíniumlemez betéttel tették érdekesebbé. Az ülőgarnitúra faváza, valamint az ablakok alatt végigfutó radiátortakaró polcrendszer wenge színűre lazúrozott fából készült. A bútorok részben készen vásároltak, részben saját tervezésűek.
A fürdőszoba stílusa megegyezik a lakás többi részéével: ugyanaz az egyszerű, modern hangvétel, azonos színkombinációval és a szokványos megoldásoktól eltérő téralakítással. Mivel a fürdőszobát a konyhától üvegtéglából készült fal választja el, így a fürdő világítása a konyhának is hangulatos fényt kölcsönöz -és viszont.
A konyhában olyan bútorozást alkalmaztak, amely szinte minden technikai berendezést elrejt, így nem látható a hűtőszekrény, a mosó- és a mosogatógép sem.