Ősszel és télen kulcsfontosságú az immunrendszer erősítése, támogatása. Fermentálva, lekvár formájában és házi joghurttal akár egészen tavaszig fogyaszthatod a kertben termett gyümölcsöket és zöldségeket, mutatjuk, hogy kezdd el!
Az ősz nemcsak színvilága miatt káprázatos, de ilyenkor a kertek és a piacok tele vannak tápanyagokban gazdag, érett zöldségekkel és gyümölcsökkel. Az egyik legkiválóbb módszer a zöldségek tartósítására a fermentálás, így ízletes és egészséges finomságokat élvezhetünk a téli napokon is. Remek alkalmat kínál ez az időszak a lekvárfőzésre, valamint arra, hogy nekiálljunk és házilag készítsünk akár hagyományos, akár növényi joghurtot. Kötényeket fel és irány a konyha, jöjjön néhány finomság az őszi napokra!
#1. őszi tipp: Fermentálás
A fermentálás az utóbbi időben vált nagyon divatossá, azonban egyáltalán nem új módszerről van szó, hiszen már évezredek óta alkalmazzák ezt a technikát.
Miért jó a fermentálás?
A fermentálás egy savanyítási eljárás, melynek során tejsavbaktériumok végzik az erjesztést. A zöldségeken természetes módon előforduló lactobacillusok oxigénmentes környezetben felszaporodnak, és nemcsak tartósítják a finomságokat, hanem egy jellegzetes savanykás ízt is kölcsönöznek neki. Ráadásul finom roppanósak is maradnak, csodás ízélményt nyújtva még a hideg napokon is, amikor már korlátozottabb a választék.
Mit és hogyan fermentálj?
Szinte bármilyen zöldséget, gyümölcsöt választhatsz, sőt nagyszerű keverékeket is készíthetsz. Használhatsz például céklát, karfiolt, répát, chilit, melyeket fűszerekkel tehetsz igazán egyedivé. Ha pedig gyümölcsöt tennél el, akkor a füge vagy a szilva kiválóan fermentálható az őszi választékból.
A savanyítást finomítatlan, jódozatlan sóval érdemes végezni, és az üvegeket sötét helyen kell tartani. Fontos, hogy a folyamat 19-21 °C-on történjen. A zöldségeket, gyümölcsöket egyszerűen tedd üvegekbe és minden réteget alaposan nyomkodj le,hogy ne keletkezhessenek penészedést okozó légbuborékok. A zöldségeket fontos, hogy folyamatosan folyadék lepje, célszerű őket fermentálás leszorítóval súlyozni.
#2. őszi tipp: Házi füge-, szilva- és szőlőlekvár készítése
A saját dzsem főzése szintén remek őszi program, amelybe akár a gyerekeket is bevonhatod. Nincs is annál jobb érzés, mint a borús, hideg napokon leemelni egy ínycsiklandó lekvárt a polcról, melyben ott rejtőznek a napérlelte gyümölcsök csodás ízei. Ha ősz, akkor kötelező a szőlő és a szilva, de igazán különleges egy jó házi fügelekvár is.
Ha magad készíted a dzsmeket, akkor biztos lehetsz benne, hogy csakis minőségi összetevőket rejt és abban is, hogy nem tartalmaz semmilyen tartósítószert vagy mesterséges adalékanyagot. Ráadásul csak a fantázián múlik, hogy milyen természetes ízesítőkkel teszed még egyedibbé a lekvárokat, legyen szó citromról, fahéjról, szegfűszegről vagy akár szerecsendióról.
Mire figyelj a lekvárkészítés során?
- A lekvárkészítés lelke maga a gyümölcs. Mindig kizárólag érett, teljesen ép gyümölcsöket használj, mert akár egyetlen rossz szem is tönkreteheti a munkádat.
- A gyümölcsöket befőzés előtt háromszor-négyszer is öblítsd át, hogy ne maradjon rajtuk semmilyen szennyeződés.
- A dunsztolás technikája biztosítja a lekvárok tartósítását, ezért bátran elhagyható a nagymamánk által használt jó öreg szalicil.
#3. őszi tipp: Házi joghurt tejjel vagy tejmentesen
A házi joghurt friss és természetes, nem tartalmaz adalékanyagokat és tartósítószereket, mint sok esetben a bolti termékek. Ráadásul sokkal olcsóbban elkészíthető otthon akár hagyományos, akár növényi tejjel. Most, hogy itt az ősz és az ember szívesebben ténykedik a konyhában, érdemes belevágni!
A joghurt készítése nagyon egyszerű – nem UHT – tej és joghurt szükséges hozzá. 1 liter teljes tejjel és egy evőkanál élőflórás joghurt vagy probiotikum kapszula hozzáadásával 700 g joghurtot gyárthatsz.
Jó hír, hogy ha nem fogyasztasz tejtermékeket, akkor otthon nagyon finom vegán joghurtot is készíthetsz. Mindössze kedvenc növényi tejedre és egy kis növényi joghurtra vagy probiotikumra lesz szükséged. Nagyon sok kiváló recept található az interneten. Érdemes kipróbálni néhányat, hogy megtaláld az ízlésednek legmegfelelőbbet. A vegán változattal ráadásul nagyban hozzájárulhatsz az állattenyésztésből származó szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez.
Őszi finomságok stresszmentesen
Az ősz beköszöntével és az iskolakezdéssel még ha tudatosan tervezzük is pénzügyeinket, olykor adódhatnak nehezebb napok anyagi téren. Azonban a házi finomságok készítésével hosszú távon rengeteget spórolhatsz, sokkal olcsóbban elkészítheted lekvárjaidat, savanyúságaidat, mintha a boltok polcairól kellene leemelned őket. Ha esetleg kisebb pénzügyi segítségre van szükséged az őszi befőzések során, érdemes kis összegű kölcsön igénylésén gondolkodni.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!