Esther Horvath sarkvidéken készült fotóiból nyílt kiállítás a Capa Központban. A különleges képanyag a sarkkörön zajló tudományos munkát dokumentálja.
Különleges világba nyerhetünk bepillantást a Robert Capa Központ legújabb tárlatán. Ezúttal ugyanis a sarkkör szerelmese, Esther Horvath fotográfus mutatja meg képein keresztül kőkemény sarkvidéki életet. Az alkotó 2015 óta már 25 sarkköri kutatóexpedíciót fényképezett végig. Munkáját többek között a World Press Photo első díjával és a National Geographic Wayfinder-díjával ismerték el.
A fotós 2019-től követi nyomon a norvégiai Spitzbergákon található Ny-Ålesundot, a világ legészakibb pontján működő nemzetközi tudományos kutatóbázist. A sarkvidéki éjszaka csillagai című kiállítás történetei és képsorai az itt zajló mindennapi életet és tudományos kutatómunkát mutatják be. A projekt fontos része a női tudósokat bemutató portrésorozat, a Women of Arctic Science. Ez a válogatás a tudósok és felfedezők következő női generációját hivatott inspirálni. Esther Horvath A sarkvidéki éjszakai csillagai című kiállítása 2024. október 25. és 2025. január 31. között látható a Robert Capa Központban.
Sopronból indult, az Északi-sarkvidéken landolt
A soproni születésű Esther Horvath az Alfred Wegener Intézet Helmholtz Sark- és Tengeri Kutatóközpontjának fotósa, a National Geographic Explorer, valamint a Természetvédelmi Fotósok Nemzetközi Szövetségének tagja. Elnyerte a World Press Photo pályázat Environmental kategóriájának első díját 2020-ban. 2022-ben megkapta a New York-i International Center of Photography (ICP) Infinity-díját. 2024-ben National Geographic Wayfinder-díjjal tüntették ki a tudomány, a természetvédelem, az oktatás, a technológia és a történetmesélés terén végzett munkájáért. Huszonöt tudományos expedíciót dokumentált már az Északi-sarkvidéken és az Antarktiszon. 2019–20-ban részt vett a MOSAiC expedíción, amelyet a valaha volt legnagyobb jeges-tengeri tudományos expedícióként tartanak számon, az itt készített fotóiból megjelent könyvet a Prestel Verlag adta ki. Esther Horvath munkáit többek között a National Geographic, a The New York Times, a GEO, a Stern, a TIME és a The Guardian is publikálja.
A Delta tudományos magazin inspirálta Esther Horvath fotóit
„A Delta tudományos magazinon nőttem fel, melyet minden héten néztem a tévében, csak hogy lássam a bevezetőt, ahol férfiak masíroznak a sarkvidéki hóviharban. Ma már tudom, hogy japán tudósok voltak, akik az Antarktiszon lévő állomásukra meneteltek. Lenyűgöztek ezek a képek, és szerettem volna az arcomon érezni ugyanezt a hóvihart. Női példakép nem volt előttem, csak sarkkutató férfiakat láttam. A ’90-es évekig a nők nem vehettek részt sarkvidéki expedíciókon. Mára ez módosult, így jöhetett létre a fotósorozatom, melyben igyekeztem a tudományos expedíciókra összpontosítani. Képeimmel bemutatom a zord körülményekből éghajlati adatokat szolgáltató emberek napi munkájáról. Munkámmal nem csak a kutatásba fektetett odaadásra szeretnék rávilágítani, hanem a női expedíciók résztvevőinek szerepére is. Remélem, kellőképpen inspirálja a fiatal generációt. Én hiszem, hogy az álmokat el lehet érni, ha hiszünk bennük és keményen dolgozunk értük” – meséli Esther.
Zárt világ mínusz 30 alatt: A Robert Capa Központban most megnézhető
A Spitzbergákon lévő bázison tíz ország tudósai dolgoznak együtt a klímakutatás és környezetvédelem területén. Mindegyiküket egyetlen cél vezérli: annak megértése, hogy milyen változások zajlanak az Arktiszon, és hogy a klímaváltozás miképp hat az emberiségre. Ez a hely a globális felmelegedés epicentruma, ahol a téli átlaghőmérséklet 1991 óta 6-8 °C-kal emelkedett; ez a növekedés sokkal gyorsabb, mint bárhol máshol a bolygón. Itt az év több mint négy hónapját a sarkvidéki tél sötétsége uralja. A dokumentarista anyag azt meséli el, hogy a legzordabb környezeti körülmények – többek között hóviharok és mínusz 30 °C-os hőmérséklet – ellenére a tudósok milyen összefüggéseket tárnak fel, amelyek jelentősen hozzájárulnak bolygónk változásainak jobb megértéséhez. Emellett a fotográfus a mindennapi életet is bemutatja a kutatóbázison, ahová nem vezet út, így csak hajóval vagy repülővel érhető el. Csak kutatók érkezhetnek ide turisták nem tartózkodhatnak ott.. Ebbe a zárt világba kapunk bepillantást a fotográfus érzékeny megfigyelései révén, melyek a kutatási folyamatokon túl, az ott dolgozó elhivatott kutatók személyiségét, emberi oldalát is elénk tárják.
Nők a sarkvidéki bázison
Ezzel a projekttel Esther Horvath nemcsak arra törekszik, hogy felhívja a figyelmet a gyors klímaváltozásra, hanem arra is, hogy emberközelivé tegye a tudományos erőfeszítéseket. A képek által a szélesebb közönség számára is érthetőbbé válik a sarkköri munka.
A projekt része egy női tudósokat bemutató portrésorozat is, a „Nők a sarkkutatásban”. E rész szándéka, hogy a női példaképek életének, motivációjának és munkájának ábrázolásával inspirálja és bátorítsa a következő nemzedék tudósait és felfedezőit. A sarkvidéki éjszaka csillagai című kiállítás, melynek kurátora Kopin Katalin, 2025. január 31-ig látható a Robert Capa Központban.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!