Vincent Van Gogh világa korábban soha nem látott módon elevenedik meg most Budapesten. A lenyűgöző élményért mindenképp érdemes a BOK-Csarnokba ellátogatni!
Intenzív élmény, csodálatos, szemet gyönyörködtető… Sorolhatnánk még a pozitív jelzőket a napokban megnyílt Van Gogh kiállítás kapcsán, mely egyébként hosszas szervezést követően érkezett Budapestre. Korábban ugyanis már a fél világban megfordult. Nem klasszikus tárlatról van szó, hiszen a posztimpresszionista holland festőzseninek nem a képei lógnak a falon. Inkább egy multimédiás szuperprodukció az az immerzív kiállítás, mely a BOK-Csarnokban látható. Viszont az új 4k technológia segítségével egész különös módon merülhetünk el művész munkásságában, remekműveiben.
Mit láthatunk a kiállítás helyszínén?
A Van Gogh-kiállítás, amelynek része egy 360 fokos multimédiás tér, különböző hang- és fényjátékokkal gazdagítva három részre különül el. Az első részben megismerkedhetünk a festőművész életrajzával, munkásságával és családjával is. Megtudhatjuk, hogy Van Gogh hogyan került közel a festészethez, miképp kereste saját stílusát, de még az öccsével való levelezésbe is betekintést nyerhetünk.
A látogatók számos munkáját megtekinthetik, körbejárhatják, föléjük, sőt még alájuk is benézhetnek. Festményei mellett animáltan azt a környezetet is bemutatják, amelyet az alkotó munkavégzés közben láthatott. A kiállítás ezen szakasza akár egy interaktív múzeumi tárlatnak is beillik, ugyanis néhány díszleten – például ember nagyságúban láthatjuk a berendezett szobáját – kívül rengeteg festményt és az azokhoz kapcsolódó leírást tekinthet meg a látogató.
Szívvel-lélekkel festett, mégis megtörtént a legrosszabb
Ennél a résznél ismerkedhetünk meg a hallucinációktól szenvedő művész mentális viszontagságaival is. Van Gogh ugyanis saját maga kérésére, 1889. május 8-án beköltözött a Saint-Paul de Mausole elmegyógyintézetbe. Egy szobát műteremmé alakíttatott és egyetlen év alatt 150 festményt és közel 100 rajzot készített. „Szívemet-lelkemet beleadtam a munkába, és közben valahol elvesztettem az eszemet” – idézte a tárlat a festőt. Van Gogh munkája csak a rajta elhatalmasodó idegrohamok idején szakadt félbe. Ilyen krízisben csupán egyetlen kép született: egy önarckép. Az 1889 nyarán festett képen Van Gogh néma, tekintete zavaros. Majd több mint egy évvel később a művészt hazaengedték, ahol öngyilkosságot kísérelt meg, mellbe lőtte magát. Két nappal később Auvers-sur-Oise-ban érte a halál.
Mi az a 360 fokos multimédiás kiállítás?
A tárlat második részében főszerepet kap a vetítés. Egy hatalmas szobába lépve a lábunk alatt és a falakra vetítve láthatjuk a festő ikonikus napraforgóit, Van Gogh leghíresebb alkotásait, miközben egy kényelmes napozószékben hallgathatjuk is a festményekhez illő klasszikus zenét. Itt az élményen erősen rontott, hogy esetleg aki a Magyar Zene Háza Hangdómjához szokott – virtuális kiállításokat tekintve – csalódásként érheti a BOK Sportcsarnok mindenféle lámpával és technikai eszközzel teli plafonja, miközben éppen Van Gogh munkásságában igyekezne elmerülni. Az óriási térben elveszve csupán egyetlen dolog hiányzott ahhoz hogy igazán ráhangolódjunk a festő művészetére, ez pedig az intimitás.
Beléphetünk Van Gogh világába!
A kiállítás harmadik részében VR-élményben lehet részünk, ami gyakori kiegészítője az interaktív tárlatoknak. Itt egy virtuális szemüveget felvéve tíz percen keresztül utazhatunk a festőművész leghíresebb alkotásaiban. Ezt követően pedig egy kevésbé kreatív, ám tematikájában valóban a tárlathoz kapcsolódó közös színezésre invitálják a látogatókat. A kiállítás a rangos Eventex 2023 Awardson a legjobb kiállítás és a legjobb immerzív kiállítás kategóriában is aranyérmes lett, a CNN pedig a világ 12 legjobb immerzív élménye közé sorolta.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!