A modern építészet, lakásépítés egyik hozománya, hogy ma már azok, akik házat építenek, sokkal nagyobb mozgástérrel, választási lehetőségekkel rendelkeznek az objektumok különböző elemeit illetően. Vonatkozik ez többek között a nyílászárókra, vagyis az ajtókra és ablakokra is.
A változás eredménye elsősorban az, hogy mára már megtört a fából készült ajtók, ablakok dominanciája, ugyanis az egyéb anyagokból készült elemek sokkal ellenállóbbak, tartósabbak és energiatakarékosabbak. Különösen igaz ez a panel elemekre, amelyek több réteg préselésével készülnek, ezátlal masszív és hosszan tartó megoldást jelentenek, különösen, ha bejárati ajtóról vagy van szó. Az ablakok és tolóablakok tekintetében is számos újítás történt.
Ezen a területen az egyik leginkább hatékony megoldásnak a toló ablak számít. Mivel az ilyen ablakok kialakításuk folytán a falban csúsznak jobbra-balra, vagy pedig fel és le, ezért elsősorban helytakarékos megoldásnak számítanak. Emellett, mivel különböző típusai léteznek, a ház dizájnját, hangulatát is jelentős mértékben alakíthatjuk ezek használatával. A folytatásban bővebben is megismerheted ezeket az ablakokat.
Rétegek, anyagok, működés
A tolóablakokat elsősorban az olyan lakásokban, helyiségekben célszerű beépíteni, amelyek kialakításuk folytán szűkebbek, térbeli problémát okoz a befelé nyíló ablak, ennélfogva pedig a szellőztetés gondokat okoz. A falba beépített tolóablakkal ez a probléma sikeresen orvosolható, ugyanis az ilyen nyílászárók a falba vannak beépítve, nyitás és csukás esetén pedig a mechanizmus a falban csúszik felfelé, lefelé vagy pedig jobb és bal irányban. Alapvetően eltérnek egymástól az ablakfelületek és a mozgó panelek számát tekintve.
A legtöbb esetben kétrétegű üvegből készülnek. Van olyan is, amely egyrétegű, ennél azonban jobb megoldás a dupla, ugyanis jobb hang- és hőszigetelő. Ami a táblák számát illeti, a tolóablakoknak jellemzően háromféle változata létezik. Az egytáblás ablakok, ahogy a neve is mondja, egy ablaktáblából állnak, amely vízszintesen vagy függőlegesen mozgathatóak. Ehhez képest a kéttáblás ablakok két elmozgatjató ablaktáblával rendelkeznek és mindkét oldalról nyithatók.
Miből legyen a keret?
Abban az esetben, ha van egy nagyobb falfelületed, ahol szeretnél nagyobb mennyiségű fényt beengedni a házba, a háromtáblás ablak lehet a hatékony megoldás. Ezek úgy néznek ki, hogy általában van egy középső, nagyobb tábla, ami rögzítve van, illetve jobb és bal oldalon két kisebb, amelyek elmozgathatóak szellőztetés céljából. Anyagukat tekintve a tolóablakok legismertebb és legelterjedtebb formája a fakerettel ellátott ablakok. Ezek természetes hatást keltenek, ugyanakkor azonban hasznos tudni, hogy a fából készült keret érzékenyebben reagál a páratartalomra, a nedvességre, a hőmérséklet ingadozására, mint más anyagok, ezért folyamatos karbantartásra van szükségük és kevésbé időtállóak.
A műanyag kerettel ellátott tolóablakok egyre elterjedtebbek. Elsősorban azért, mert anyaguk miatt olcsóbbak, ugyanakkor kiváló szigetelési hatékonysággal rendelkeznek. A tisztításkűuk, karbantartásuk egyszerű, viszont a hőtűrő képesség terén vannak hiányosságok. Érdemes megemlíteni az üvegszálas ablakokat is. Ezek remekül ellenállnak az időjárás változásainak, viszontagságainak. Igaz, hogy drágábbak, mint a többi anyagból készült ablakok, de ha megfelelő minőségű ablakot szerzel be, akár évtizedekig is megoldható általuk a nyílászárás problémája. A legtöbben a műanyagból, PVC-ből készült ablakokra voksolnak, azok hosszú élettartama és minimális karbantartása miatt. Az anyag ellenáll a nedvességnek és a gombásodásnak is, éppen ezért az egyik legjobb választás.
A tolóablakok előnyei
Ha ilyen típusú megoldást választasz otthonod kialakítása során, ezzel biztosítod, hogy a lakást elegendő fény árassza el. Emellett a szellőztetés is egyszerűbb, könnyebb, esztétikailag is remek megoldásnak számít és persze a költséghatékonyságról se feledkezz meg. Mivel a tolóablakok minimális méretű kerettel rendelkeznek, ezért remek kilátást biztosítanak. Ha a helyiség olyan táj felé néz, amely tetszetős, érdemes nagyobb felületű ablaktáblát választani. Ráadásul, a mozgástér is eléggé változatos, mert ezek a nyílászárók számos méretben és formában elérhetőek, úgyhogy akár azt is megtehetjük, hogy egy adott falfelületre több, kisebb ablakot helyezünk el. A karbantartás, tisztítás is egy olyan tényező, amit nem érdemes elhanyagolni.
Hogy tartsuk rendben?
Az ilyen ablakok könnyen tisztíthatók és ha megfelelő anyagból készült nyílászárót választunk, akkor ráadásul nem is igényelnek olyan beható karbantartást. Ezeknek az ablakoknak fontos jellemzője a költséghatékonyság is, vagyis megfizethetőek akkor is, ha az építkezés során korlátozott a tulajdonosok költségvetése. Összességében olcsóbb megoldásnak számítanak, mint a hagyományos ablakok. Ezeket az ablakokat könnyen, egyszerűen tudjuk nyitni és csukni, a tolómechanizmus segítségével, illetve remekül funkcionálnak a szűkebb terekben is. Úgyhogy, minden ilyen esetben érdemes elgondolkodni tolóablakok beépítésén, hiszen, mint ebből a cikkből is kiderült, számos előnye van ennek a megoldásnak.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!