Az elmúlt év piaci változásai jelentős mértékben formálták a prioritási sorrendet egy-egy építkezéshez, felújításhoz választott építőanyag vagy szolgáltatás kiválasztása esetén. Talán nem is gondolnánk, mennyire? Olyanok is döntő tényezőkké léptek elő, mint a minőségi alapanyagok vagy a gyorsaság. Vajon miért?
Kétségtelen, hogy ez nem csupán a 2021-es év hozadéka, mivel az EU-hoz közeledő szigorodó magyar szabályozásnak köszönhetően évek óta szivárognak ezek az elvek a magyar piacra, de a múlt évi áremelkedés bőven felgyorsította a folyamatot. 10 évvel ezelőtt a nyugati országokban már a gyors és egyszerű beépítést és a kivitelezést segítő szerkezetek voltak keresettek, míg Magyarországon ennél sokkal lassabb volt a folyamat, amely e tulajdonságok fontosságát hozta.
Az építkezés vagy felújítás számos folyamatból, szakemberek összehangolt munkájából áll, ami időt és alapos tervezést igényel. Ha történetesen a tetőablak cseréjéről van szó, az sem egyszerű feladat, pláne tévesen azt hinni, hogy 2 óra alatt szakszerűen megoldható egy ilyen művelet. Persze mindent meg lehet oldani, de az eredmény sokszor borítékolhatóan csalódás lesz.
Mi a 21. század elvárása egy tetőablakkal?
A lakásfelújítási támogatásokat igénybe vevők kedvező feltételeket találtak akár komplett nyílászáró cserékhez, ami a tetőterekre is érvényes. A megvalósítandó feladatok összeírása és a költségvetés mellett nagyon fontos figyelembe venni a hang- és hőszigetelési előírásokat és elvárásokat – a célok között az energiamegtakarítás hangsúlyozásával.
Annak érdekében, hogy az ablak megfelelő védelmet biztosítson a tetőtérben, a gyártók több tekintetben nyújtanak megoldásokat. A közismert, német minőségben gyártó Roto például gyárilag jelentős részben összeszerelve kínálja tetőablakait. Ezek nagy előnye, hogy így a beépítés gyorsasága mellett kisebb az esély a kivitelezési hibákra. Az ablak része a beépített hőszigetelés vagy azok az elemek, amelyekkel a nyílászáró könnyen a tető hő- és vízvédelmi szerkezeteihez kapcsolható. Egy tetőtér gyenge pontja gyakran a tetőablakok körül alakul ki: gondoljunk télen a tetőn az ablak körül olvadó hóra. Ott bizony szökik a meleg!
Olcsó ablak vs. drága szakember
A jelenleg tapasztalható szakemberhiány és a szakképzett kivitelezők túlterheltsége miatt ma már itthon is a gyors és pontos beépítéssel kecsegtető, gyárilag előszerelt tetőablakok került a fókuszba.
Ha egy tetőtér nincs jól szigetelve, amely problémának része lehet egy rossz vagy helytelenül beépített tetőablak is, az általában a szélsőséges körülmények között tűnik fel: télen, a leghidegebb napokon, illetve nyáron, amikor rekkenő hőség van a tetőtérben. Egy megfelelően illeszkedő, jól hőszigetelt tetőtéri ablaknál a külső hőmérséklet nincs ilyen drasztikus hatással a belső klímára. Persze a rosszul szigetelt tetőtérben a minőségi tetőablak még nem old meg gyakorlatilag semmit…
Egy bejárati ajtó vagy éppen tetőablak rossz működése nem a keret vagy az üveg „meghibásodására” vezethető vissza. László Sándor, a Roto Vasalatkereskedelmi Kft. Dél-Kelet Európai regionális vezetőjének adatai alapján Magyarországon naponta átlagosan 1-2 telefonáló kér a cégtől segítséget a nem jól működő nyílászáróhoz. „Fontos leszögezni: a javításra szoruló nyílászárók elenyésző arányban szereltek a Roto vasalataival. De ha mégis így lenne, németországi raktárunkban akár tíz évesnél is régebbi modellekhez is tartunk alkatrészt. Ez ugyanakkor visszaigazolja a Roto nemzetközi törekvését: saját érdekkörében működő szervízhálózattal bővítjük szolgáltatási palettánkat, ami tőlünk nyugatabbra már működik. Ez a Roto egyik válasza a magyar szakemberhiányra. Ugyanakkor meggyőződésem, hogy a meghibásodott nyílászáró továbbra sem Roto vasalattal szereltek közül kerülnek majd ki, de természetesen ettől még megjavítjuk őket.”
Kíváncsi rá, hogy mit ajánlanak a szakemberek? Bővebb információt a Tetőablak szakembereknek oldalán talál.