Érdemes tisztában lenni azzal, milyen szellőztető rendszerek léteznek, és milyen szempontok alapján ildomos választani közülük.
A megfelelő, azaz lehetőség szerint kifogástalan levegőminőség elengedhetetlen az egészséges és komfortos élettér kialakításához. Rosszul szellőző lakótérben felhalmozódhatnak a párától vagy a szennyező anyagoktól származó negatív tényezők, amelyek ronthatják a közérzetet és növelhetik a penészedés kockázatát. Emiatt érdemes tisztában lenned azzal, milyen szellőztető rendszerek léteznek, és milyen szempontok alapján ildomos választanod közülük. Úgyhogy mély levegő, mert kezdjük!
Miért akkora jelentőségű a szellőztető rendszer?
A precízen megtervezett szellőztető rendszer biztosítja a friss levegő utánpótlását. Eltávolítja a párát és a kellemetlen szagokat, csökkenti a penészedés vagy a gombásodás kialakulásának esélyét, növeli a hőkomfortot és a lakás értékét.
Hogy mit jelent mindez? Azt, hogy függetlenül attól, hogy új építésű vagy felújítás alatt álló lakásról beszélünk, a szellőzőrendszer kiválasztása nagyban befolyásolja az élettér minőségét.
Melyek a legfőbb típusok, amikről mindenképpen tudnod kell?
Szellőztetés tekintetében két nagyobb csoportot érdemes elkülöníteni egymástól. Mutatjuk:
· Központi szellőztető: ez a variáció egyetlen központi egységgel dolgozik, ahonnan a csőhálózat a lakás minden helyiségébe eljut. A hővisszanyerős készülék az elhasznált levegő hőjét felhasználva melegíti fel vagy hűti le a beérkező friss levegőt.
· Decentralizált szellőztető: itt helyiségenként, vagy kisebb egységenként működnek az eszközök. Kifejezetten praktikus akkor, ha egy épület felújítása során nincs lehetőség komplett csőhálózat kiépítésére. Vagy csak meghatározott helyiségekben lényeges a folyamatos légcsere garantálása.
Szellőztetők fajtái kialakításuk szerint
· Egyszerű elszívóventilátor: előszeretettel a fürdőszobába és a konyhába ajánlják, elszívja a párát és a szagokat, de a friss levegő pótlása nem megoldott.
· Hővisszanyerős rendszer: egyre népszerűbb megoldás, mert általa télen kevesebb a hőveszteség, így csökkenthető a fűtési költség.
· Páraszabályozott szellőztető: a levegőpára szintjét figyelve szabályozza a légcserét, így csak akkor működik erőteljesebben, ha nő a pára a helyiségben.
Mik azok a kérdések, amiket fel kell tenned még a vásárlás előtt?
Mielőtt végleg eldöntenéd, melyik rendszer a befutó, érdemes átgondolni: mekkora alapterületet kell ellátni friss levegővel? Új építésű vagy felújítandó otthonról van szó? Mennyire fontos a páramentesítés a lakásban? Milyen a lakás szerkezete és szigetelése? Van-e lehetőség csőhálózat kiépítésére, vagy inkább egyhelyiséges rendszert keresel? Szeretnéd-e a berendezést távolról, okostelefonon keresztül elérni? Milyen zajszinttel jár a készülék használata?
A kérdéseket nem árt, ha szakember közreműködésével válaszolod meg, mert egy rosszul méretezett, vagy nem megfelelően kialakított szellőztető több gondot okozhat, mint hasznot. A rendszer hosszú távú befektetés, így lényeges, hogy optimális berendezésre voksolj.
Mit jelent mindez a gyakorlatban?
Azt, hogy a neked megfelelő szellőztetési megoldás kiválasztása nemcsak a kellemes klímát és a penészmentes környezetet garantálja, hanem hosszú távon a rezsiköltségek csökkentéséhez is hozzájárulhat. Ha körültekintően, a saját igényeidet ismerve indulsz neki a rendszer beszerelésének, akkor sokkal élhetőbb és egészségesebb otthont teremthetsz magadnak és családodnak.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!