Számos szempontot figyelembe kell venni egy tv kiválasztásakor, különösen ha okostévé mellett döntünk.
A SMART TV, vagyis az okos televízió az internethez csatlakoztatható, így a tévénézés mellett internetezhetünk, YouTube-videókat nézhetünk, vagy akár játszhatunk is rajta, sőt, hasonlóan az okostelefonokhoz különböző alkalmazásokat is letölthetünk rá.
Mit kínál az okostévé?
WiFi-s, azaz vezeték nélküli internetkapcsolatot, szintén vezeték nélküli Bluetooth-kapcsolatot soundbarral, hangfalakkal, TV fejhallgatóval, billentyűzettel vagy vezeték nélküli egérrel. Videókat, fényképeket és zenéket oszthatunk meg rajta, főleg okostelefonról és tabletről, de képes vezeték nélküli videó- és fotólejátszásra is laptopról, a laptop képernyőjének megosztására a tévére. Az okostévén böngészhetünk egyes tévécsatornák archívumában és hozzáférhetünk extra tartalmakhoz is. Szörfölhetünk vele az interneten, akárcsak a számítógépen, sőt, a gesztus- és hangvezérlésnek köszönhetően még a távirányítónak sem kell kéznél lennie.
Az okostévé alkalmazások az okostelefonok applikációihoz hasonlóan működnek, kínálatuk folyamatosan bővül. Ilyenek a videószolgáltatások (Netflix, Amazon Prime, HBO GO, stb.), az internetes videóportálok (Youtube, Vimeo, Twich, stb.), a közösségi hálózatok (pl. Facebook), a csevegés és videóhívások (Skype), a zenehallgatás (Spotify, TuneIn, stb.). Futtathatunk az okostévénken okosotthon-rendszereket vezérlő alkalmazásokat is (pl. iNELS Home Control), beállíthatunk élő háttérképet (kandalló, óceán, stb.), és persze elérhető rengeteg játék is, különösen az Andoid TV-n. A lehetőségek maximális kihasználásához nagysebességű – legalább 5 Mbit/s sebességű – internetkapcsolat ajánlott, gyengébb kapcsolat esetén az internetről lejátszott filmek és videók nem töltődnek be megfelelően, illetve a lejátszás akadozik.
A HD-től a 8K-ig
Az egyik legfontos paraméter (nem csak az okos, de a hagyományos tévék esetében is), a képernyő átmérője. A közhiedelemmel ellentétben nem feltétlenül a legnagyobb átmérő a legjobb, figyelembe kell venni a nézési távolságot és az adott kép felbontását is. A smart tévé átmérőjét kétféleképpen adhatja meg a gyártó: vagy centiméterben, vagy hüvelykben („colban”). 1 hüvelyk 2,54 cm-nek felel meg. Vagyis, ha egy adott okos tv 80 cm, egy másik smart tv 32” képátmérőjű, akkor elmondható, hogy a két TV-készülék egy méretkategóriába tartozik, így egyéb funkcióik tekintetében könnyen összehasonlíthatók egymással.
A másik fontos paraméter az okos TV felbontása, amely azt mutatja meg, hogy a képernyőn hány képpont (pixel) található. Minél nagyobb ez a szám, annál élesebb lesz maga a kép, amit a tévé megjelenít. Napjainkban már egyre több magyar és külföldi csatorna sugározza nagy felbontásban, vagyis HD-minőségben a műsorát. Ahhoz, hogy az okos LCD vagy OLED TV ezt maradéktalanul vissza tudja adni, az alábbi felbontások közül érdemes választani: HD Ready – 1366 × 768 pixel, Full HD – 1920 × 1080 pixel, 4K Ultra HD – 3840 × 2160 pixel, 8K Ultra HD – 7680 × 4320 pixel.
A nézési távolságot érdemes valóban szem előtt tartani. Különösen az UHD felbontás fokozottan érzékeny, ha túl messziről nézzük a készüléket az ajánlotthoz képest, egy idő után lehetetlenné válik a nagyfokú részletgazdagság befogadása, így szinte „feleslegessé” válik a nagy felbontás.
Nem árt odafigyelni az okos TV panel frissítési frekvenciájára is. Minél magasabb a smart tévé képfeldolgozási frekvenciája, annál egyenletesebb a mozgás a képen. Napjainkban az 50hz és 100hz frekvenciás televíziók a legelterjedtebbek, de sportközvetítésekhez és erőforrásigényesebb játékokhoz a 100hz-es frekvencia ajánlott inkább. A még zökkenőmentesebb mozgásmegjelenítéshez az egyes gyártók különböző szoftveres technológiákkal (pl. Motion Rate, MotionFlow, TruMotion) is ellátják készülékeiket.
Milyen egyéb tulajdonságokra érdemes még odafigyelni?
Az okostévék operációs rendszere is különbözik. A gyártók többsége saját operációs rendszert fejleszt a készülékeire, más-már szoftvert használhatnak a különböző OLED, QLED, Nanocell és LED LCD paneles televízió modellek is. A piacon elérhetők WebOS, Tizen, My Home Screen, Saphi, stb. rendszerű smart tévék, de Androidos, illetve Linuxos modellek is megtalálhatók. Nézzük meg alaposan, hogy az általunk szimpatikusnak talált okostévé mivel fut, és biztosan tudja-e azokat az alkalmazásokat, amelyekre szükségünk van.
Azt is érdemes végig gondolni a készülék kiválasztása során, hogy melyik szobába, hova szeretnénk elhelyezni. Ha túl messze lenne az internet-csatlakozás, az okos TV WiFi-felszereltsége kiemelkedő jelentőségű lesz.
Az okostévé háttérvilágítása is sokat számít a képminőséget illetően (LCD tévék esetén, OLED tévékre nem vonatkozik). Az Edge LED modelleknél a LED-ek csak a képernyő oldalán vannak elhelyezve, ami lehetővé teszi, hogy a TV vékonyabb legyen, mint a Direct LED megoldás. Az olcsóbb modelleknél ez a háttérvilágítás egyenetlenségében nyilvánulhat meg (a képernyő szélei világosabbak, mint a közepe).
A Direct LED típusoknál a LED-ek egyenletesen vannak elhelyezve a képernyőn, ez biztosítja a kép egyenletes megvilágítását. Egyes Direct LED-es háttérvilágítású modellek helyi fényerőszabályozással rendelkeznek, amely szükség szerint tompítja az egyes LED-eket, hogy azok ne világítsák meg a környező sötét foltokat. Az ilyen tévék nagyobb kontrasztot és jobb színvisszaadást biztosítanak. A Direct LED TV-k hátránya a nagyobb vastagság.
Mindenkinek más a fontos
Ne felejtsük el, hogy a különböző TV-nézési szokásokhoz eltérő paraméterű okostelevíziókra van szükség. Vásárlás előtt érdemes végig gondolni, hogy mire fogjuk használni a készüléket; a gamereknél például valószínűleg a frissítési ráta lesz a döntő, ha viszont filmeket szeretnénk streamelni, a felbontás lesz kulcskérdés. Egy smart TV ára összefüggésben van a képátló méretével, a felbontással (Full HD, 4K UHD vagy 8K UHD), a képalkotási technológiával (OLED, QLED, NanoCell vagy LED LCD) a frissítési frekvenciával (50hz vagy 100hz), stb. Manapság a készülékek széles skálája elérhető és egy okos TV olcsón történő beszerzése nem jelent feltétlen minőségi megalkuvást, az akciós smart TV-k között is találhatunk számunkra megfelelőt. Sőt, egy még olcsóbb és gyorsabb megoldással a már meglévő hagyományos TV-készülékünket is „felokosíthajuk” egyes kiegészítőkkel, mint a különböző smart TV boxok, illetve -stickek.
Az okos televízió kényelmes és sokrétű használatához azt is fontoljuk meg, hogy szükségünk van-e további kiegészítőkre. Smart TV-billentyűzet használatával például még komfortosabbá tehetjük a webes böngészést vagy a streamelést, míg soundbarokkal a hanghatást fokozhatjuk.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!