A fenntartható környezet érdekében egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a napelemek.
A napelem segítségével lakossági szinten is csökkenthető a szolgáltatói energiahálózat terhelése, ami nem csak a természetnek, de a gazdaságnak is javára válik. A napelemek energiatermelése azonban nem egyenletes, mint ahogy az energiafelhasználás sem. Éppen ezért, hogy ne vesszen kárba a fel nem használt energia, tárolni kell valahogy. Erre már több megoldás is létezik, mindegyiknek megvan a maga előnye. De miről is van szó?
A legkorszerűbb megoldás: a hibrid rendszer
A hibrid napelemes rendszer tulajdonképpen két korábbi megoldásnak a kombinációja: egyszerre van csatlakoztatva a hálózatra, és rendelkezik energiatárolóval. Ezekről a tárolási lehetőségekről azonban később. A hibrid napelemes rendszerek korszerű megoldást jelentenek azok számára, akiknek fontos a zöldenergia használata, illetve szeretnének függetlenedni a központi hálózattól.
A hibrid napelemes rendszerre is igaz, hogy változó az energiatermelése. Ezalatt azt kell érteni, hogy nyáron például jóval nagyobb, hiszen sokkal több a napsütéses órák száma. Ilyenkor a napelem több energiát állít elő, mint amennyit egy háztartás fel tud használni. Az így keletkezett energia felesleget az energiatároló raktározza, vagyis akkor is áramhoz juthatunk, ha a napelem éppen nem dolgozik (mondjuk éjszaka). Ez azért is nagyon előnyös, mert az olyan elektromos berendezéseknek, amelyek folyamatosan működnek, állandó lesz az energiaellátása.
Az energiatároló tehát egyfajta függetlenséget biztosít az áramszolgáltató hálózatától, és lehetőséget ad a saját magunk által megtermelt energia felhasználására. A hibrid napelemes rendszerrel a környezetünk mellett a pénztárcánkat is kímélhetjük. További előny, hogy egy esetleges áramszünet sem okozhat fennakadást, hiszen a feltöltött energiatároló szinte azonnal működésbe lép. Ez különösen fontos lehet azok számára, akik otthonról dolgoznak.
A hibrid napelemes rendszer azért hibrid, mert annak ellenére, hogy rendelkezik energiatárolóval, rá van csatlakoztatva a szolgáltatói hálózatra. És hogy ez miért jó? Azért, mert, ha már megtelt a saját tároló, az energia felesleget be tudja táplálni a hálózatba. Fordított esetben is hasznos, vagyis ha kiürült a tároló, a hálózatról bármikor újratölthetjük.
Energia visszatáplálása a szolgáltatói hálózatba
Azoknál az ingatlanoknál, ahol ki van építve az elektromos hálózat, lehetőség van a napelem által megtermelt, de fel nem használt energiát visszatáplálni a hálózatba. Azt most már tudjuk, hogy hogyan keletkezik energiatöbblet a napelemes energiatermelés során. A kezdeti napelemes rendszerek azonban nem rendelkeztek energiatárolóval, így az tűnt a legkézenfekvőbb megoldásnak, ha a szolgáltatói hálózat “tárolja” az energiát. Valójában azonban nem csak tárolja, hanem mások használják fel. Így a megtermelt zöldenergia nem megy kárba.
A hálózatba történő visszatápláláshoz szükség van egy kétirányú mérőórára, amiről le lehet olvasni, hogy mennyi áramot termeltünk be a hálózatra, és mennyit vételeztünk onnan. Az órát éves szinten kell ellenőrizni, a felek pedig megtérítik tartozásukat a másik irányába (már aki tartozik). Ez a folyamat addig volt előnyös, amíg valóban évente kellett szaldót számolni. Az új rendeletek szerint 2024-től várhatóan bruttós elszámolásra kell készülni. A bruttó elszámolás buktatója, hogy nagyon olcsón veszik meg a betáplált áramot, de ha nekünk kell visszavásárolni, akkor rendszerhasználati díjat, és áfát is felszámolnak.
Szigetüzemű napelemes rendszerek
Azoknál az ingatlanoknál, esetleg nyaralóknál, ahol nincs kiépített elektromos hálózat, a szigetüzemű napelem rendszer jelenti a szinte kizárólagos megoldást. A szigetüzemű napelem rendszer, ahogy a neve is mutatja, teljesen önállóan működik. Korábban azok is gyakran döntöttek a szigetüzemű típus mellett, akik maximálisan függetlenedni akartak a központi hálózattól.
A szigetüzemű napelem rendszerek akkumulátorral vannak ellátva, vagyis szintén képesek tárolni azt az energiát, amit nem lehet azonnal felhasználni. Az akkumulátoros megoldás azonban egyre kevésbé éri meg, mivel speciális akkumulátorra van szükség, ráadásul az élettartamuk is mindössze 5-10 év. Továbbá, ha esetleg kifogy az akkumulátor, akkor meg kell várni, amíg a napelem újra termel, hiszen nincs hálózatra kötve, ahonnan újra lehetne tölteni.
Az akkumulátorok típusai
Az energia megőrzése két fajta technológia szerint működik: a mechanikus tárolás és a kémiai tárolás elvén. A mechanikus tárolást általában nagy erőműveknél alkalmazzák. Ilyen tárolási formát jelent a szivattyús víztározó és a lendkerekes energiatároló.
A kémiai tárolás jóval hatékonyabb, több energiát képes megőrizni, és háztartási környezetben is alkalmazható. A kémiai alapú tárolás történhet savas ólom akkumulátorral, lítium-ion akkumulátorral és lítium-vas-foszfát akkumulátorral.
A savas ólom akkumulátornak kedvező az ára, és viszonylag jól is teljesít, de meglehetősen rövid életű, és időszakos karbantartást igényel. A lítium alapú tárolókat gépjárművekben is használják. Ezek a típusok sokkal biztonságosabbak, és az előállítási költségük is alacsonyabb. Nem véletlen tehát, hogy nemzetközi szinten is nagy népszerűségnek örvendenek.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!