A lakások komfortjának alapvető eleme a frisslevegő. A megfelelő légcsere nélkül elhasználódik az oxigén és feldúsulnak a káros- és szennyezőanyagok, hiába tartjuk fűtéssel/hűtéssel a megfelelő hőmérsékletet, mégsem érezzük jól magukat.
Az energiahatékony szellőztetés alapja a jó hatásfokú ventilátor. Az ErP irányelv, és a kapcsolódó rendeletek ma már kötelezővé teszik a magas hatásfokú motorok alkalmazását a ventilátorokban is. A központi szabályozás mellett már jó pár éve a piaci igények is megkövetelték az EC hajtások alkalmazását olyan feladatoknál, ahol az energia megtakarítása magas prioritást élvez.
A szellőztetéseknél a legnagyobb energia megtakarítási lehetőség a hőveszteség minimalizálásban található. Egy nagyon egyszerűen, passzívan működő elem – a hőcserélő betét – segítségével ez a feladat is nagyon jó hatásfokkal megoldható.
A hőcserélős szellőztetés legegyszerűbb megoldását az egyedi helyiséges berendezések adják. Ezeknél nincs extenzív csövezés, egy-egy fali nyíláson keresztül történik a légcsere. A legegyszerűbb, regenerációs elvű hőcserélős szellőztető (KWL EC 45) iránt ismét egyre nagyobb az érdeklődés, mivel akár utólag is könnyen beépíthető és meglepően jó, akár 88%-os hatásfokot is elérhet. A reverzibilis, oda-vissza járó üzem miatt mindig két vagy több egység szükséges a megfelelő légcsere eléréséhez.
A rekuperációs elvű (KWL EC 60), folyamatos üzemű hővisszanyerős szellőztetés is lehetséges csövek nélkül, fali kivitelben, viszont a szűkös hely miatt akárcsak az előző megoldásnál, itt is kompromisszumokat kell kötni (hatásfok, légáram, zaj, stb..). Mivel itt már nem keveredik a légáram, bármely helyiségbe telepíthetők.
Az egyedi helyiséges, fali készülékek közös tulajdonsága, hogy beépítésükre csak a friss levegővel érintkező külső fal jöhet szóba, így kisegítő elszívásokra van szükség a belső terű helyiségeknél.
A legteljesebb komfortot a központi hővisszanyerős lakásszellőztetők nyújtják, melyekhez már szükséges kiépíteni a minden helyiséget ellátó csőhálózatot. A maximális komfortot és nem utolsó sorban a hosszú távú higiéniát a csillagpontos elrendezésű, műanyagcsöves rendszerek (FlexPipe®Plus) kínálják. A központi hővisszanyerős rendszereknél (Helios KWL®) már van hely a ventilátorokon kívül a 90% feletti hatásfokú, kereszt-ellenáramú hőcserélőknek, pollenszűrőnek valamint az előfűtőnek is.
A komfortos belső levegő talán műszakilag a legnehezebben előállítható tényezője a páratartalom. Téli üzemben a légcsere egyre szárazabb belső levegőt eredményez. A párásítás szükségessége elodázható a vízmolekulákat részben áteresztő ún. entalpia hőcserélők használatával, de ha bent kevés a nedvesség felszabadulás, akkor nincs mit visszanyerni. A nagyobb légkezelőkben szokásos gőz-, vízbeporlasztásos megoldások helyett, a lakásszellőztető rendszerekben csak kisebb energiaigényű párásítás lehet életképes. A teljesen autonóm vezérléssel ellátott lakásszellőztető rendszer párásítói (KWL® HygroBox) a természetes elpárologtatás útján nedvesítenek. A higiéniát többlépcsős szűrő, automata vízürítés és átmosás, valamint az UV fényű fertőtlenítés biztosítja.
A komfortos levegőt biztosító rendszereink energiahatékonyságuk maximumát csak megfelelő vezérléssel érhetik el. A belső levegő jellemzői közül a páratartalmat, CO2 tartalmat, és a felszaporodó káros anyagok összességét (VOC) érdemes monitorozni, és ennek megfelelően szellőztetni.
További információ:
facebook.com/heliosventilatorok
Kovács István
műszaki vezető
okleveles gépészmérnök
Tel.: +36 (1) 425 3288
Kamleithner Budapest Kft. – A Helios ventilátorok magyarországi vezérképviselete
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!