Az elmúlt hónapokban számos hiteladós életét keserítette meg a bankok kiszámíthatatlan és ellenőrizhetetlen szerződésmódosítási gyakorlata.
A gazdasági válság egyik legnagyobb kárvallottjai kétségtelenül azok a magánszemélyek lettek, akik az elmúlt években kölcsönfelvétellel finanszírozták lakásvásárlásukat, illetve egyéb fogyasztási céljaikat. Súlyos, olykor kilátástalan helyzetüket enyhítendő az Országgyűlés nemrég fogadta el azt a törvénymódosítást, amely újraszabályozta az egyoldalú banki szerződésmódosítás feltételeit. ? Az egyik legfontosabb változás, hogy a jövőben a pénzintézetek a már meglévő kölcsön-, illetve lízingszerződésünknek csak a kamatát, díját vagy költségét emelhetik meg egyoldalúan, és kizárólag akkor, ha a kölcsönszerződésünk ezt lehetővé teszi. Az egyoldalú emelések szigorú feltétele, hogy a szerződésünkben egyértelműen és konkrétan meg legyenek határozva azok a feltételek, amelyek felmerülése megalapozhatja a banki szerződésmódosítást.
Itt érdemes kiemelni, hogy a bankok gyakran nem a konkrét kölcsönszerződésünkben, hanem annak szerves részét képező üzletszabályzatban vagy általános szerződési feltételben (ÁSZF) rögzítik az egyoldalú szerződésmódosítás eseteit. Szerződéskötés előtt célszerű tehát ezeket is alaposan átolvasni. Ha ezen feltételekre alapozva utóbb a bankunk élni kívánna a kamat-, illetve díjemelés lehetőségével, úgy valótlan vagy túlságosan is általános magyarázatot semmiképpen se fogadjunk el. Azt pedig, hogy az emelésre (módosításra) a bankunknak a kölcsönszerződésünk értelmében joga és lehetősége van, magának a banknak kell bizonyítania. ? A törvénymódosítás fontos eleme, hogy a jövőben a bankok a szerződés módosításakor egy feltétel (ártényező) változásával csak egyetlen, azzal összefüggő költségelem (pl. kamat vagy egy konkrét díj) módosítását indokolhatják. Ugyanazon körülményben bekövetkező változásra hivatkozva (pl. jegybanki alapkamat változása) nem lehet tehát egyszerre kamatot és kezelési költséget is emelni. A kettő megváltoztatásához két külön indokra lesz szükség. Az új szabályozás kizárja az új díjak bevezetésének a lehetőségét is. A bankok tehát a teljes futamidő végéig csak az eredetileg rögzített díjakat szedhetik, sőt ha e díjnak az összege, felső határa vagy számítási módja is meg lett határozva kölcsönszerződésünkben, úgy kárunkra ezek sem módosíthatók.