Aki lakásvásárláson gondolkozik, attól joggal lenne elvárható, hogy még az adásvételi szerződés aláírása előtt tájékozódjon a fizetendő illeték mértékéről és döntését ennek tudatában hozza meg. Ezt a körültekintést persze sokan elmulasztják, másokat pedig önhibájukon kívül ér aránytalan teherként a kirótt illeték. E pénzügyileg szorult helyzetek enyhítését szolgálja a fizetési könnyítés és az illeték mérséklésének a lehetősége.
??Ahhoz, hogy lakásvásárlásunkkal kapcsolatban valóban felelős döntést tudjunk hozni, feltétlenül szükséges, hogy előzetesen tájékozódjunk az ingatlanszerzéshez kapcsolódó illetékfizetési kötelezettség módjáról és mértéke felől, mérlegelve az esetlegesen számba vehető illetékkedvezmények fajtáit és a mentességek lehetőségét is. Ezekről az információkról – így különösen a fizetendő illeték összegéről és befizetésének mikéntjéről – az adásvételi szerződésünket ellenjegyző ügyvéd, illetve közjegyző is megfelelő tájékoztatást köteles a számunkra biztosítani. ??Abban az esetben tehát, ha kézhez kaptuk az adóhatóságnak a kiszabott illeték összegéről szóló határozatát (fizetési meghagyását) és azt a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül nem tudjuk egy összegben megfizetni, úgy feltétlenül érdemes méltányossági kérelmet előterjesztenünk az adóhatóság felé. ??A fizetési könnyítést – azaz a fizetési halasztást vagy a részletfizetést – az adóhatóság akkor fogja engedélyezni a számunkra, ha megállapítása szerint a fizetési nehézség kialakulása nekünk nem róható fel, vagy annak elkerülése érdekében úgy jártunk el, ahogy az az adott helyzetben tőlünk elvárható volt. Nem árt tudni, hogy ettől ellenkező esetben is lehetőség van az engedély megszerzésére, nevezetesen, ha a fizetési nehézség kialakulásáért ugyan felelősek lennénk, de igazolni tudjuk, hogy az illeték azonnali vagy egyösszegű megfizetése a családi, jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeinkre is tekintettel aránytalanul súlyos megterhelést jelentene. A fizetési könnyítés engedélyezésének további szükséges feltétele persze ilyenkor is, hogy fizetési nehézségünk átmeneti jellegű legyen, azaz az illeték későbbi megfizetését az adóhatóság valószínűsíteni tudja. ??A kérelem benyújtásával kapcsolatos technikai tudnivaló, hogy azt az APEH Regionális Igazgatóságainak a megyeszékhelyeken működő Fizetési Kedvezmények Osztályán kell írásban előterjesztenünk, és ezzel együtt célszerű az elbíráláshoz szükséges adatok bemutatására szolgáló kitöltött nyomtatványt is benyújtanunk, amely akár az APEH honlapjáról is letölthető. Méltányossági kérelmünkben célszerű pontosan megjelölni, hogy hány havi halasztást vagy részletet kérünk és arra kívánunk-e kamatmentességet is igénybe venni. Maga a méltányossági eljárás sajnos nem ingyenes, így a kérelmünk benyújtásával egyidejűleg le kell rónunk a 2200 forintos eljárási illetéket.
??Az eddig részletezett fizetési könnyítések mellett célszerű megemlíteni, hogy az adóhatóságnak joga van arra is, hogy a már megállapított illetéket a kérelmünkre mérsékelje vagy elengedje. Az adóhatóság ezzel a kivételes lehetőséggel persze csak igen indokolt esetben él, ha az illetéktartozás megfizetése a mi és a velünk együtt élő közeli hozzátartozóink megélhetését súlyosan veszélyeztetné. ??A fizetési könnyítés, illetve az illetékmérséklés engedélyezése nem jár automatikusan, azt csak a törvényben meghatározott feltételek fennállása esetén fogja engedélyezni az adóhatóság. Ennek alapján nyilvánvalóan nem tud a hatóság fizetési könnyítést engedélyezni, ha a bemutatott jövedelmi és vagyoni viszonyaink alapján megállapítható, hogy egy összegben is képesek lennénk a tartozás megfizetésére, illetve akkor sem, ha nem rendelkezünk olyan jövedelemmel, illetve vagyonnal, amelyből a tartozások későbbi megfizetése valószínűsíthető. Sajnálatos ugyanakkor, hogy a méltányossági kérelmek elbírálása nincs határidőhöz kötve, így az adó- hatóság azokról gyakran csak hónapok elteltével hoz döntést. Miután pedig a kérelmek pozitív elbírálására semmi garancia nincsen, így sokan az adóhatóság elutasító határozatát kézhez kapva kénytelenek szembenézni az azonnali és egyösszegű illetékfizetéssel, a visszamenőlegesen kiszabott késedelmi pótlékkal és a mindehhez társuló végrehajtási eljárással.