A nyaralások idején a betörések száma is növekszik, ezért nem árt felkészülnünk! Mutatunk 11 tuti tippet a betörők ellen!
A nyári időszakban a betörések mellett a csőtörés, egy váratlan áramszünet, vagy egy nagyobb vihar is súlyos anyagi károkat okozhatnak az ingatlanokban. Mutatjuk, mit érdemes ellenőrizned a nyaralás előtt, hogy otthonod a távolléted alatt is biztonságban legyen, illetve ne keltse fel a betörők figyelmét!
1. Ellenőrizd le az ablakokat
A kiszámíthatatlan nyári viharok bármikor lecsaphatnak országszerte, a nyitva felejtett ablakon bezúduló esővíz pedig eláztathatja a lakást. Ezért ha elmész otthonról, mindig ellenőrizd, hogy a nyílászárók zárva legyenek. Ha van redőnyöd, engedd le, így vihar esetén nem az ablaktáblák sérülnek, ráadásul a fizikai akadály elriasztja a betörőt is.
2. Rejtsd el a kulcsokat
Ne hagyd az előszobában a lakáskulcsaidat, a gépkocsi indítókulcsát. Előfordult már, hogy nem csak a lakásból tűntek el az értékek, hanem a szem előtt levő kulccsal az autó is. Az értékeket se hagyd egyszerűen felkutatható helyen. A legtöbb esetben a biztosítók csak akkor vállalják készpénzre a biztosítást, ha falba vagy erős bútorhoz rögzített széfben tárolod.
3. Húzd ki a konnektorból a készülékeket
Az elektromos berendezéseket húzd ki a konnektorokból, például a TV-t, számítógépet, mikrohullámú sütőt, és csak az maradjon áram alatt, amire feltétlenül szükség van, például a hűtő. Ezzel amellett, hogy spórolsz az áramfogyasztáson, attól sem kell tartanod, hogy egy áramszünet vagy villámcsapás rövidzárlatot, meghibásodást okoz.
4. Zárd el a vizet
Nincs annál rosszabb, mint mikor a nyaralást csőtörés zavarja meg. A víz főcsapját mindig zárd el a lakáson belül, így biztos lehetsz abban, hogy legalább saját magadat nem áztatod el. Érdemes megadni a telefonszámodat a szomszédoknak, gondnoknak is, illetve egy kulcsot is célszerű adni egy családtagnak, megbízható barátnak olyan esetre, ha valami probléma miatt mégis be kell jutni a lakásba.
5. Téveszd meg a betörőket
Ha kimozdulsz néhány napra, a tolvajok könnyen kifigyelhetik, hogy senki nem tartózkodik otthon. Ezért utazás előtt érdemes egy időkapcsolóval vezérelt lámpát fölszereltetni, mely azt az érzetet kelti, mintha a távolléted alatt is otthon lennél. Hasonló eszköz az úgynevezett elektronikus vezérlő, mellyel bármikor bekapcsolhatod a TV-t.
6. Kérd meg a szomszédot
Semmi ne keltse azt a látszatot, hogy már régóta nem tartózkodsz otthon. A teli postaláda is árulkodó lehet, ezért kérd meg a szomszédot, hogy időnként vizsgálja át és ürítse ki a postaládádat. Ha csomagokat vársz, gondoskodj arról, hogy másik címre szállítsák át ezeket.
7. Mi legyen a kerti világítással?
Ha van kerti világításod, ellenőrizd, hogy működnek-e az izzók, és hogy a kábelek nem sérültek-e meg. Távolléted idejére kapcsold ki a világítást, vagy szerezz be egy időzítőt, amivel kikapcsolhatod éjszakára.
8. A riasztórendszer tényleg nagyon hasznos
A riasztókat és kamerarendszereket általában biztonsági szolgálat szereli fel. Olyat szolgáltatót válassz, amelyiknek a távfelügyeletről is gondoskodik. Így, ha a riasztó megszólal, a központban azonnal észlelik, és egy szakcsapat rögtön elindul a házhoz, hogy elhárítsák a problémát.
Ma már szinte az összes riasztóban lehet egyedi számkombinációkat beállítani. De ez mit is jelent? Nemcsak egyfajta kódot lehet betáplálni a rendszerbe, hanem akár többet is, amiket nem csak riasztásra használhatsz. Ezekkel jelezhetsz tűzesetet, illetéktelen behatolást vagy akár néma jelzést is leadhatsz a központnak. Az emeletes házaknál, ha a felső szinten van a hálószoba, akkor érdemes éjszakára csak a lenti riasztókat bekapcsolni. Ugyanis alvás közben nem biztos, hogy felébredsz, ha valaki a lenti szinten járkál. A riasztók működhetnek elemmel vagy akkumulátorról. Ezeket érdemes bizonyos időközönként leellenőrizni. Ha az elem lemerül, akkor a vezeték nélküli rendszer kikapcsol, és nem működik. Az akkumulátorral pedig ellenkező a helyzet. Amennyiben ez van merülőben, akkor a riasztó magától is bekapcsolhat minden ok nélkül.
9. „Kamerával megfigyelt terület” – a betörők rémálma
Nem is gondolnánk, de ettől a kiírástól a házfalon a betörők a legtöbbször visszariadnak, pláne, ha valóban látják a kamerákat felszerelve. A képi rögzítéssel is védett házak már túl nagy rizikót jelentenek. A megfigyelőrendszerre a legnagyobb szükség akkor van, ha a telek nagysága miatt nem látható be teljesen. A kamerarendszerek piaca rendkívül széles, nagy a választék. Léteznek analóg (AHD), HDI-SDI és IP kamerarendszerek. Ezek mindegyike képes rögzíteni, sőt tárolni a felvételeket, illetve távoli elérésre is lehetőség van. A rendszerek között csatlakozási és technikai különbségek vannak, a legmodernebbek az IP kamerák. Mielőtt vásárolnál, kérdezz meg egy szakembert. A fő panelt érdemes alaposan elrejteni és nem a bejáratban felszerelni. Így a betörők nem tudják elvágni a vezetékeket és kikapcsolni a kamerákat. A legjobb, ha a központi egység a lakásban van elhelyezve, illetve a telefonodon is meg tudod tekinteni a megfigyelők állapotát.
10. Pakolj el a kertből
A kertben tárolt szép bútorok, tárgyak, rollerek vagy biciklik csalogatóak lehetnek a betörők számára. A mozgatható darabokat pakold el, tedd tárolóba, hogy ne legyenek szem előtt. Ha elutazol, akkor a bútorokat takard le egy lepedővel.
11. Jöjjön át a család
Ha több hetes utazásra indulsz, akkor beszéld meg a családdal, hogy néha tegyenek látogatást a lakásban. Ez azért is fontos, mert így tudják ellenőrizni, hogy minden rendben van-e, illetve a betörőket is elriasztja, ha látják, hogy a házban mozgás van.
Forrás: Fanny Magazin
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!