Jól tesszük, ha már az őszi hónapokban gondolunk a környezetünkben élő madarakra. Annál is inkább, mert egy kis időnek el kell telnie, míg kertünkbe, teraszunkra szoktatjuk őket.
Különösen a cinkék kedvelik a faggyúba ágyazott magvakat, melyeket a mezőgazdasági boltokban, vagy az áruházak kerti osztályain vásárolhatunk meg. Gyerekek is elkészíthetik a képeken látható madáretetőket. Az ügyesebbek még a díszítésre is vállalkozhatnak a manapság oly kedvelt szalvétatechnikával (découpage-technika – lsd. a cikk végén!). Hozzávalók: – cserepek, – kókuszzsinór vagy vastag spárga, – fémkampó, – fehér festékspray, – szalvéták, – szalvétalakk, – ecset, – kisolló.
Az elkészítés menete: A cserép egyik oldalára fehér festéket fújunk, hogy a ráragasztott motívum a világos felületen jobban érvényesüljön. Kisollóval vágjuk ki a szalvétából a megfelelő méretű motívumot. A cserép felületét kenjük be szalvétalakkal, és simítsuk rá a szalvéta legfelső, mintás rétegét. Száradás után a lakkozást többször is érdemes megismételni. A felületre fújhatunk bármilyen más lakkot is, amely az időjárás viszontagságainak ellenáll. A kókuszzsinórt vagy a spárgát fűzzük át a cserép alján. Kívül-belül kössünk rá csomót és akasszuk rá a faggyúgömböt. Fémkampóval lógassuk, vagy a zsinórral hurkoljuk az ágra. Découpage Micsoda? Fakopács? Nem… A découpage francia szó, eredetileg kivágást, vágást jelent, de egyre gyakrabban használjuk magyarul is. A découpage (ejtsd: dékupázs) technikával gyönyörű tárgyakat készíthetünk. A découpage lényege, hogy különféle tárgyakra – cserép, üveg, fa, textil, fém – színes szalvétákból kivágott mintákat ragasztunk egy speciális ragasztólakkal. Hobbiboltokban érdemes rákérdezni, hogy milyen anyaghoz milyen ragasztót ajánlanak. Szalvétát csomagban papírboltban, darabonként hobbiboltokban kapunk.