A kerti bútorok szezon előtti ápolása elengedhetetlen ahhoz, hogy meghosszabbítsuk élettartamukat. A rendszeres tisztítás, takarás és szakszerű tárolás véd az időjárás viszontagságaitól és megelőzi a károsodást. Ezekkel az egyszerű tippekkel és tisztítási tanácsokkal pillanatok alatt végezhetsz az ápolással, utána pedig lazíthatsz a teraszon!
A hosszú téli idő búcsúzik, így újra előkerülnek a télire letakart kerti bútorok. Ez az időszak különösen meg tudja viselni a kerti bútor külsejét, de egy kis ápolással könnyen változtathatunk ezen. Így a fotelek, padok és ágyak újra régi szépségükben tündökölhetnek, mintha csak most vásároltad volna a készleted. A megfelelő tisztítási módszer a bútor anyagától függően változik, de aggodalomra semmi ok, megosztjuk a legjobb tippeket, hogy lélegzetelállító eredményeket érj el!
Fabútor ápolása: vízzel és mosogatószerrel
Mondj búcsút a koszos és szürke fafelületeknek! A fából készült kerti bútor szennyeződésének eltávolítására a legjobb megoldás a háztartási mosogatószer és a meleg víz. A fa és a vesszőfonat porózus, így az erős vegyszerek tönkretehetik a foltot vagy a festéket, a boltban kapható erős vegyszereket óvatosan kell használni. Száradás után viszont mindenképp kezeld a felületet valamilyen olajos ápolószerrel.
A fa rendszeres áttörlésével növelheted az élettartamot. Ezen felül, van pár olyan évente elvégzendő feladat, amit nagyon meghálálnak ezek a bútorok, például a keményfából készültek évente csiszolással és friss védőbevonattal érdemes kezelni.
Keltsd új életre a divatos fémbútorokat
Az oxidáció és a rozsda a fém alapú kültéri bútorok ellensége, de egy kis könyökzsírral visszaállíthatod a fényüket. Először is, vedd elő a slagot és alaposan mosd át a székeket, asztalokat, szárítsd is meg őket. Ha időd engedi, a napon hagyva a legegyszerűbb. Amennyiben szükséges, csiszolópapírral vagy polírozópasztával el tudod távolítani a rozsdát, korróziót és lepattogzott festéket is. Fontos, hogy a felület teljesen sima és egséges legyen! Vidd fel újra a rozsdamentes alapozót és festéket, hogy megvédd a bútorokat az időjárás további károsodásaival szemben.
Csillogjon az üveg!
Könnyedén újra csilloghat a teraszasztal. Kezdd a makacs szennyeződések eltávolítását langyos, mosogatószeres vízzel. Majd jöhet az üvegre való, nem koptató hatású tisztítószer – ronggyal vagy szivaccsal felvíve a felületre. Kerüld a súrolószeres súrolókeféket, hiszen ezek felhorzsolhatják az üveget, ami pont az ellenkező eredményt okozná.
A legjobb eredmény érdekében használj mosogatószert vagy hagyományos háztartási tisztítószereket. Az első alapos tisztítás után fújd le újra üvegtisztítóval a felületet, és töröld át, hogy visszaállítsd a fényességet. Ne feledkezz meg az asztal aljáról sem, néha ez a bűnös a foltokért. Az üvegfelületeken a szennyeződések gyorsan összetapadhatnak, a két használat közötti takarás segíthet minimalizálni a tisztítás gyakoriságát.
Műanyagbútorokhoz ecet és szódabikarbóna
A többi bútorkategóriához hasonlóan a műanyag is viszonylag gyorsan koszolódhat. A legjobb eredmény érdekében a műanyag bútorok tisztításakor is tanácsos kerülni a súroló hatású vegyszereket, például a fehérítőt és a klórt. Itt a meleg víz és a mosogatószappan a legjobb barátod.
Ha szükséges, szórhatsz némi szódabikarbónát ecettel vegyítve a tisztítórongyra vagy szivacsra, ez a szuper keverék még a legmakacsabb, legmélyebben ülő szennyeződéssel is elbánik. És ami a lényeg: segít a fehér műanyag bútorok színét is visszahozni! A műanyag kerti bútor esetében van néhány olyan védőbevonat, amely segít a víz lepergésében és abban, hogy szennyeződés ne tapadjon meg a felületen. Érdemes beszerezni ilyet valamelyik háztartási boltból, hiszen a jövőben is segít csökkenteni a tisztítási időt.
+1: tippek, hogy mindig makulátlan maradjon a kerti bútor
Most, hogy tudod, hogyan lehet a legegyszerűbben tisztítani a különböző típusú teraszbútorokat, íme egy gyors emlékeztető lista, amelyet szezonról szezonra magaddal vihetsz, hogy kültéri bútoraid mindig vadonatújnak tűnjenek és teraszod mindig gyönyörű legyen!
- Rendszeresen tisztítsd, hogy megakadályozd a szennyeződések és a kosz felhalmozódását!
- Használj a bútor anyagának megfelelő tisztítószereket!
- Kerüld a durva vegyszereket, amelyek károsíthatják a bútorokat! Keresd a természetes megoldásokat!
- Használaton kívül takard le a bútorokat, hogy megvédd őket az időjárás viszontagságaitól!
- Télen vagy zord időjárás esetén tárold a bútorokat száraz, védett helyen.
- Évente egyszer – szükség szerint – csiszold át és fényezd újra a fabútorokat.
- A fonott, rattan mintázatú bútorokat érdemes slaggal átmosni pár hetente, hogy a por és kosz lejöjjön.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!