A homokozó építés egyszerűbb, mint gondolnánk, és árban is jobban jövünk ki, mint egy boltban vásárolttal. Mutatjuk, hogy építhetjük meg pillanatok alatt!
A homokozó építése bonyolultnak tűnhet, pedig egyáltalán nem az. Ráadásul még az alapanyagok beszerzésével együtt is sokkal jobban megéri, mintha újonnan vásárolnánk. Nem kell hozzá barkácstudás, pusztán a kalapácsot kell tudni használni. Összeállítása akár a gyerekekkel közös szuper program lehet.
Válasszuk ki a helyét
A homokozó kialakításának első és egyik legfontosabb lépése a megfelelő hely kiválasztása, ugyanis ezen a későbbiekben nem igen lehet módosítani. Sőt, akár használhatatlanná is válhat a homokozó, ha rossz helyre tesszük. Olyan részt keressünk a kertben, ahol nincs nap, nehogy a gyerekek játék közben napszúrást kapjanak. Ezen kívül a telek vízelvezetését is alaposan meg kell vizsgálni, hogy egy nagyobb esőzés következtében a homokozó ne alakuljon át medencévé.
A homokozó építés megkezdése előtt mérje le a terület, ahová tenni szeretné a homokozót, és találja ki, hogy mekkorát akar. Pontosan kell bánni a centivel, mert ha az alaptervek nem működnek, akkor kivitelezhetetlenné válik az összerakás. A precíz mérés érdekében kérjen segítséget, hogy jól ki tudják feszíteni a szalagot.
A homokozó építés alapjai
A homokozóhoz a fa az egyik legfontosabb alapanyag. Szerencsére szinte mindegy, hogy milyen fajtát választunk belőle. A lényeg, hogy legyen rendesen impregnálva és csiszolva. Általában tölgyből, fenyőből érdemes belevágni. Az utóbbi előnye, hogy sokkal statikusabb, erősebb és időtállóbb, mint a többi. Miután alaposan lemértük a területet és kiválasztottuk fát, neki is állhatunk a barkácsolásnak. Előtte viszont szükségünk lesz a kivágott falapokra. A legegyszerűbb megoldás, ha előregyártott deszkákat vásárolunk vagy méretre vágattatjuk egy szakemberrel. Természetesen ezt is csinálhatjuk saját kezűleg, ehhez viszont már fűrészre is szükségünk lesz.
A homokozó alatt szűz földnek kell lennie. Ez azt jelenti, hogy nem lehet alatta semmilyen növény, de még fű sem. Tisztítsuk meg teljesen a talajt. Drasztikusan hangzik, de mindent ki kell irtanunk. Ez azért elhanyagolhatatlan lépés, mert a gyomok erőszakos élőlények, és így hamar felüthetik fejüket a homokban, ami ennek következtében kiskertté változik. A tiszta földre terítsünk le talajtakarót (geotextil), hogy a későbbiekben még esélye se legyen a gaznak. Erre tegyünk gumis homokozóalátétet, ami megfogja a homokot és meggátolja, hogy belemosódjon a földbe.
A homokozó belseje
A talajtakarót ne csak a homokozó alá terítsük ki, hanem az oldalait is béleljük ki vele. Nem kell egész végig, elegendő a homok tetejéig. Így a gyomnövények biztosan nem jutnak be, valamint a deszkák rései között sem folyik ki a homok. A takarót szögek segítségével rögzítsük alaposan a fához, különösen ügyelve a sarkokra. A hálónak feszesnek kell lennie, de nem annyira, hogy kisebb terheléstől elszakadhasson.
A homokozó szélére érdemes ülőkét is készíteni. Ez nem csak a kényelem, hanem az egészség szempontjából is fontos. A kicsiket nem zavarja, ha homokosak lesznek, azonban a felnőttek nem szívesen ülnek bele. De hát mit is tehetnénk, ha a gyerek várat szeretne építeni? Ilyenkor jól jön, ha van egy kis perem, amin helyet foglalhatunk.
Rakjunk rá tetőt
A nap ellen hasznos lehet egy tető a homokozó fölé. Ez már nehezebb feladat, de ha van némi kézügyességünk, akkor ezt is könnyedén megoldhatjuk. Szükségünk lesz négy hosszú farúdra, amiket a sarkokhoz kell rögzítenünk. Ez legyen méretarányos a homokozó nagyságával. Ezeket nagy alapossággal kell rögzíteni, nehogy baleset legyen belőle. A négy oszlopra feszítsünk ki egy vászonanyagot vagy bármi olyat, ami megfelel ennek a célnak. Ha úgy döntünk, hogy inkább nem vállalkozunk erre a feladatra, akkor tegyünk a homokozó oldalába egy napernyőt, ami árnyékba borítja a játékteret.
A homokozóhoz mindenképpen szerezzünk be egy fedelet is. Ez nem csak a szennyeződésektől védi meg, hanem az esőtől is. Ha nagy mennyiségű víz éri a homokot, akkor inkább dagonyázni lehet benne, mint sem meseszép várakat, alagutakat építeni. Olyan anyagot válasszunk, ami lepergeti a vizet és nem szívja magába.
Az utolsó lépések
A festés esztétikai okokból is fontos lépés, de ennél még fontosabb, hogy tartósabbá teszi a fát: ápolja és nem engedi gyorsan korhadni. A festékboltokban lehet impregnáló vagy favédő festékeket is kapni. Ezek a legjobbak erre a feladatra, mert a homokozó ki van téve az időjárás viszontagságainak, amik hamar elnyűhetik a fát, ha nincs megfelelően kidolgozva. És főszabály, hogy minél színesebb, a gyerekek annál jobban érzik magukat benne.
Az utolsó és várva várt pillanat pedig a feltöltés. Homokozó homokot szinte az összes kertészeti és barkács szakáruházban megvásárolható. Ha nagyon különlegeset szeretnénk, akkor akár online rendelhetünk egyenesen a Maldív-sziget partjairól vagy hawaii fekete homokot. Ezeken az ára viszont igen borsos, többe kerül, mint maga a homokozó építés.
A tökéletes hangulathoz elmaradhatatlan a sok-sok játék. Szüksége lesz mindenfélére: formák, vödrök, kannák és minden más, amibe pakolni lehet vagy vizet hordani. Akár felhasználhatjuk a már elnyűtt edényeinket is, hogy legyen miben megformázni a homoksüteményeket.
+1 tipp az egyszerűségért
Ha nem vagyunk elég vállalkozószelleműek ahhoz, hogy megépítsük a homokozót, de több tízezer forintokért sem szeretnénk vásárolni, akkor is van megoldás. Csupán egy felfújhatós gyerekmedencére lesz szükségünk és pár zsák homokozó homokra. Azt viszont tudnunk kell, hogy ezek inkább egynyári megoldások. A homok és az időjárás sokkal hamarabb kikezdi a vékony műanyagréteget, mint a fát.
Egy hatalmas traktor kerekekből is kiváló homokozót lehet kialakítani vagány retró hangulattal. Tisztítsuk meg alatta földet, terítsünk le egy talajtakarót és már jöhet is kerék. Arra figyeljünk, hogy ezeknek a kerekeknek nem csak a mérete, hanem a súlya is hatalmas. Mozgatásához kérjünk segítséget, nehogy baleset legyen belőle.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!