Egy műalkotás, egy művész és egy enteriőr: sorozatunkban antik és kortárs műtárgyakat mutatunk be olvasóinknak és szemléltetjük, hogyan simulhatnak bele ízlésesen a mindennapjainkba.
Az iskolai enteriőrökről legtöbbször retró csempék és kopott padok jutnak eszünkbe, ám ez a tendencia mára már megtörni látszik. Nyitott gondolkodással, némi kézügyességgel és közös munkával varázslatos helyszínek is születhetnek akár egy közlekedőfolyosó átalakításával is.
Bár egy közintézmény esetében a közös terek kialakítására sok esetben nehéz finanszírozási keretet találni, a lelkes közösségeknek hála, akár olyan eszközökkel is sikerülhet különleges enteriőröket kialakítani, amelyek egy lakásméretű otthonban már nem kapnak helyet. Ilyenek lehetnek a túlnőtt növények, a bizonyos szezonokban használt bútorok, a raklapok vagy a különféle dekorációs kiegészítők.
Bemutatott enteriőrünk ezúttal egy iskolai folyosó átalakítását mutatja, melyhez a fent felsorolt hétköznapi eszközöket használták fel kreatív módon. Az átvezető helyiség világos tereiben olyan nagyméretű növények kaptak helyet, melyeknek fényes, ám meleg közegre van szüksége a téli időszak alatt. Az így létrejött otthonos hangulatot textilekkel tették még melengetőbbé. Mindez pedig kiváló helyszínnek bizonyul kiscsoportos foglalkozásokra, beszélgetésekre, vagy akár ünnepi kézműves foglalkozások megvalósítására is. A diákok számára pedig minden osztálytermen kívül töltött perc felüdülést jelenthet, főleg, ha az időjárás nem teszi lehetővé, hogy a szüneteket az udvaron töltsék.
Ebbe a különleges enteriőrbe Regős István Hídon innen című festményét installáltuk, mely elsősorban zöldes színeivel illeszkedik a tér berendezéséhez. Másrészt ezen a közösségi helyszínen előtérbe kerül a festmény kompozíciójának központi eleme, a híd is, mely a kapcsolatok összekötődését szimbolizálja. Regős István kiemelt motívuma egyébként a Szabadság híd formakincsét eleveníti meg, így a kép akár történelmi események ismeretanyagának elsajátításában is segíthet.
A kompozíció geometrikus formaelemei és a kép előtérben felsorakoztatott sárga-piros-kék-zöld alapszínek pedig akár a matematika vagy fizika tananyag szemléltetői is lehetnek. Egy műalkotás – legyen szó versről, képről vagy zenéről – nem csak azt az üzenetet közvetítheti, amit az alkotója vélhetően a befogadó tudomására kívánt hozni. Érdemes bátran és kreatívan felfejteni egy-egy kompozíciónak az egyének számára más-más jelentést hordozó szálait is, mert így új szempontokkal és értelmezési rétegekkel is gazdagodhatunk. Diákcsoportok számára pedig kifejezetten élménnyé válhat az ismeretszerzés, ha merünk számukra akár kortárs képzőművészeti példákat is mutatni a kötelező tananyag mellett.
A rovat szakmai partnere a műtárgy.com/Art Advisory Budapest.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!