Minotaurusz-sorozatának egyik jellemző darabja kapcsán Schrammel Imre művészetéről mesél most Madarász Magdolna, a Forma Boutique tulajdonosa.
Szerelem, őserő és szürrealitás jut eszembe erről a robusztus szoborról, amelyről jó ideig nem tudtam levenni a szememet. Már méreténél fogva sem jelentéktelen, de az intenzív, sőt átütő erejű hatás, amit bennem keltett, elemi erővel hatott rám.
Schrammel Imre
A 20. század második felének és a 21. század elejének kiemelkedő művésze 1933-ban született Szombathelyen. Az Iparművészeti Főiskolát 1952-ben kezdte, Borsos Miklós tanácsára ötvösként, de nem érezte magáénak ezt a művészeti ágat. Két évvel később került a Gádor István vezette kerámia szakra, egy országos pályázaton fődíjat nyert porcelánkakasának köszönhetően. Végül 1957-ben végezte el a Főiskolát, ahol a következő évtől tanított. 1958-ban vette feleségül Tábori Gabriella textiltervezőt, mivel Barcsay Jenő műtermének kiutalásához a minisztérium a nősülést szabta feltételül. Boldog házasságukból két gyermekük született. Bár Schrammel a kerámia szerelmese volt, a Herendi porcelángyárban 1959-1962 között művészeti tanácsadóként is kiemelkedőt alkotott, és létrehozta a világhírű Karnevál sorozatot. Bejárta egész Európát és a fél világot tanulmányutakon és oktatóként. Az ő nevéhez fűződik az első, 1969-es Siklósi Kerámia szimpózium megszervezése. A szenvedélyes, sőt extrém módon, akár testével alkotó művész egyik figyelemre méltó korszaka a „lőtt formák”, egy tökéletes hasáb megalkotásával indult, melyet puskával lőtt keresztül, ezáltal alakítva ki különböző izgalmas organikus formákat. 1993 és 1999 között az egyetemi rangú Iparművészeti Főiskola (ma MOME) rektoraként dolgozott. Megszámlálhatatlan kiállításon vett részt, Kossuth- és Prima Primissima díjat is kapott. Idén, Szombathelyen nyílt életmű kiállítása is jól példázza a művészet iránti önzetlen alázatát, amellyel a városnak adományozta alkotásait.
Minotaurusz-sorozat
Máig legismertebb művének darabjai bensőséges, intim kapcsolatot ábrázolnak, néhol extrém testiséggel, néhol finom érzésekkel kifejezve. A képen látható szobor is ebbe a sorozatba tartozik. Meghitt, nyugodt pillanatot látunk naturális, meztelen ábrázolásban. A szoborban minden attribútum megtalálható, ami az alkotó munkásságán belül erre a sorozatra jellemző. A mázatlan durva anyag, amely megtestesíti az anyaföld ősi körforgását a művész belső lázában megszületve és a kemence tüzében végleges formát nyerve egyesül a szürreális tartalommal. Kifejeződni látunk valami nagyon emberit egy nyers, hátborzongatóan torzított valóságban. Schrammel Imre művészete különleges, egyedi és utánozhatatlan, mindazzal az izzó, féktelen megszállottsággal amely az anyaghoz és az abból való alkotáshoz fűzi. Reméljük, még jó sokáig!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!