A nyári melegben fontos, hogy ki legyen alakítva a ház megfelelő árnyékolása. A napellenző és a redőny mellett népszerű megoldás a zsalugáter is, megmutatjuk, miért.
A zsalugáter és a spaletta egyaránt tömörfából készül, mindkettő hagyománykövető, mutatós, energiatakarékos, és már a nyílászáró előtt útját állják a tűző napsugaraknak. A zsalugáter keretszerkezetbe foglalt lamellákból áll, amelyek lehetnek fixek vagy mozgathatók; az utóbbiak nemcsak árnyékolnak, de szükség szerint utat engednek a levegő mozgásának is. A spaletta keretes, betétes tömörfaszerkezet, főként az ablakokon kívül alkalmazzák, bár régi polgári házakban, kúriákban olykor belülre helyezték.
A zsalugáter minden más árnyékolónál jobban zár, gondoskodik a hang- és hőszigetelésről, védi az épületet és a nyílászárót az időjárás ártalmaitól. A tartóssága az alkalmazott fa fajtától és a felületkezelő anyagoktól függ, például a borovi fenyő, a vörösfenyő vagy a tölgy igen ellenálló, és akár hosszú évtizedekig kitartanak.
Mindenképpen a csapadékot elvezető típust válasszunk, és ügyeljünk a kellően erős vasalatokra. Felületkezelésre érdemes az időjárás viszontagságaitól hatékonyan védő anyagot használni, még ha drágább is, így később kevesebb gondunk lesz. Célszerű először páccal, lakkal kezelni a fát, ez láttatja az erezetet, majd 8-10 év múlva a felületi hibák eltakarására fedőfestékkel átfesthetjük.