Szociológusoktól, várostervezőktől évek óta hallani, hogy megint egyre népszerűbb a városi élet, egyre többen térnek vissza a metropoliszokba. A visszatelepülők szokásai, elvárásai azonban mások, mint a régebbi városlakókéi.
Példát mindenre találni – íme, néhány változat a fiatal formatervezők nyújtotta választékból.
Váratlan vendég a láthatáron
A lustáknak kedvez a két berlini formatervező, Wiedenmann és Averdiek által tervezett, mozgatható tetejű asztal. A minimalista stílusban készült bútor tetejéhez egy textildarabot erősítettek, amely a fedlap felemelése után önálló életbe kezd: összehengeredik és becsúszik az asztal lapja alá, méghozzá olyan ügyesen, hogy eközben „magával viszi” az asztalon maradt tárgyakat is.
Az eredeti állapothoz való visszatérés ugyanilyen egyszerűen történik: egyetlen mozdulat, és a tárgyak ismét visszakerülnek az asztal tetejére. A két formatervező 1999-ben, még a diákévek során, a berlini művészeti egyetemen talált egymásra, s azóta dolgoznak együtt. Munkájukat egyfajta állandó keresés jellemzi, aminek során a figyelmük középpontjába kerülő tárgyak valódi tartalmát keresik. Fotók: Silke Weinsheimer és Thomas Koy
Könyvmolyok álma
Melyikünk ne álmodozott volna még arról, hogy szabadidejében úgy hódoljon kedvenc időtöltésének, az olvasásnak, hogy a könyvekért egy lépést se kelljen tennie? Mára, úgy tűnik, az álom valósággá vált. Egy olasz tervezőgárda, a Team Nobody & Co. legújabb műve megalkotásakor ugyanis bőr huzattal látta el a képen látható, kényelmes matracokat, majd körbevette azokat egy fotelre emlékeztető, fából kialakított tartószerkezettel. Ennek a bútornak a lapjai azonban – a megszokott fotelformától eltérően – szellemesen kialakított polcokban végződnek. A három oldalon körbefutó polcokon öt méternyi könyvet lehet elhelyezni egyszerre, így kedvenc köteteink mindig kéznél lesznek.
Jól érzem magam a konyhámban
Többek között a konyhát állították figyelmük célkeresztjébe a német gruppe RE fiatal designerei. Nicole Hüttner és Silke Warchold abból indultak ki, hogy az emberek minden bulin általában a konyhában gyűlnek össze beszélgetni. Lehet ez a helyiség kicsi, szűk, vagy kényelmetlen, sokan mégis itt érzik magukat a legotthonosabban. A két tervező ezért elhatározta, hogy olyan konyhaberendezést tervez, amelyet bármikor, bárhol fel lehet állítani a lakásban.
„Komfortos lelki világ”
6. A két régi, hetvenes éveket idéző díványhoz egy, a legújabb trendeket képviselő világítótestet társított a két designer
Fotók: gruppe RE