Különleges, egyedi és még környezetbarát is: miért vásárolnál tömeggyártott terméket, ha csodás antik és vintage darabok közül is válogathatsz? Nem kell vagyonokat költeni egy-egy különlegesebb kiegészítőre, bútorra, a neten kis szerencsével olcsón is kincsekre bukkanhatsz. Mutatjuk, mire érdemes figyelni vásárláskor!
A vintage bútor a nosztalgia, a kényelem és az egyediség kombinációjaként jelenik meg a nappaliban – így vált az elmúlt évek egyik igazán nagy trendjévé. Egyfelől azért is, mert a fenntarthatóság egyre többek számára válik fontossá. Ma már nehezen magyarázza meg bárki magának, miért is venne olcsó, hamar elhasználódó, szinte eldobható bútorokat ahelyett, hogy értékes kincseket mentene meg az enyészettől.
Másfelől pedig azért, mert az elmúlt két évben a korábbinál sokkal több időt tölt mindenki otthon. Életterét mindenki olyan egyedi otthonná szeretné varázsolni, ahol igazán jól érezheti magátt. A katalógusbútorok helyett egyedi, különleges bútorokra, kiegészítőkre vágyik mindenki.
Személyesen vagy online?
Magyarországon már számos olyan üzletet találsz, amelyek izgalmas, felújított retro, vintage darabokat árulnak, a listájukat itt olvashatod. De nem csak antik boltokban, garázsvásárokon vadászhatsz: online is könnyen találhatsz csodás antik darabokat. Magyarországon a Galeria Savaria az, amely elsősorban ezzel foglalkozik, de ha hajlandóak vagy pénzt áldozni a szállítási költségekre, akkor a Catawikin vagy az Etsyn még nagyobb antik bútor választékra lelsz. A legegyszerűbb azonban a közösségi média adok-veszek felületein vásárolni.
Hogyan kezdj hozzá a vintage bútor vadászatához?
Ahhoz, hogy ezek a vásárlások jól süljenek el, sok mindenre oda kell figyelni. Az első és legfontosabb, hogy nagyjából tudd, hogy mit szeretnél – ne keseredj el, ha elsőre nem találod meg álmaid asztalkáját, kiegészítőjét! Keress rá az adott termékre rendszeresen, ha pedig megjelenik az ideális vintage bútor, az ár határozza majd meg, mennyi ideig lesz a piacon. Az olcsó termékekre érdemes persze azonnal lecsapni.
Méret, állapot
Ha megtaláltad, amit szeretnél, ellenőrizd a méretét. Sokszor előfordul ugyanis, hogy a fotókon például egy dohányzóasztal kicsinek tűnik, aztán amikor megérkezik, kiderül, hogy valójában kártyaasztalt vettél.
A vintage bútor állapota is nagyon fontos kérdés. Sok eladó csak „jó állapotúként” minősíti a bútort, azonban ha nem szeretnél a későbbiekben sokat költeni rá, fontos, hogy tudj az esetleges kárpithibákról, korhadó falábakról. Persze ezeket a darabokat is megveheted, amennyiben van hozzá kézügyességed, kreativitásod és eszközeid, magad is kijavíthatod, lefestheted a kisebb hibákat. Ne feledd azonban, hogy a kárpitokat nehezebb sajátkezűleg helyrehozni. Kevesen értenek ezekhez a finom anyagokhoz, ha nem vagy biztos magadban, kérd szakértő segítségét! Ez tehát talán a legfontosabb kérdés: ha azonban a kárpit megfelelő, a fa részeket magad is felújíthatod. Ugyanígy becsavarozhatsz egy laza széklábat, vagy rögzíthetsz egy kieső polcot.
Régi = értékes?
Meg kell tanulnod megkülönböztetni az értékes antikokat az egyszerűen „csak” régi bútoroktól, illetve a különféle stílbútoroktól. Ez legtöbbször azért látszik az árakon, de azért nem mindig. Magyarországon jelenleg például még nagyon olcsón hozzá lehet jutni a hatvanas-hetvenes évek lakkozott vörösfenyő bútoraihoz. Ezek nálunk még retrónak, nemzetközi viszonylatban viszont már antik bútor kategóriába kerülnek, vagyis ha szereted ezt a stílust, érdemes most beszerezni őket. Valamivel drágábbak az ónémet és neobarokk, illetve a még ritkábban kapható neoreneszánsz bútorok, viszont itt is hatalmas az eltérés az árakban – amelyek azonban nem feltétlenül tükrözik a minőséget. Ha türelmesek vagy, ezekben a stílusokban előbb-utóbb igazi gyöngyszemeket találhatsz olcsón.
Mi a helyzet a dísztárggyal?
Dísztárgyakból is érdemes vintage vagy antik darabot venni. Ha gyakran cserélgetnéd őket, a környezetnek és a pénztárcánknak is jót tesz, ha használtan veszed ezeket. Amennyiben pedig „egy életre” vennél dísztárgyat, miért választanál a bútoráruházak tömegtermékeiből? Dísztárgyak és festmények esetében is sikerrel járhatsz az online piactereken, ahol sok eladónak egyszerűen nem kell az értékes antik és hajlandó alacsonyabb összegért is megszabadulni tőle.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!