Egy jól megvilágított tér kényelemérzetet biztosít, melegséget áraszt, így hatással van a hangulatunkra, a hőérzetünkre, és végső soron a mindennapjainkra is.
A fény elektromágneses sugárzás, fotonok alkotják. Vannak mérhető jellemzői, mint például a fényáram (egy fényforrás által kibocsátott fény), a fényintenzitás (a fényáram egy része egy meghatározott irányban) és végül a megvilágítás, az a fényáram, amely egy meghatározott felületet ér. Utóbbi mértékegysége a Lux.
A mennyezeti általános világítás esetében célszerű kiszámolni Lux/köbméterre, milyen teljesítményű izzók kerüljenek a központi fényforrásba, és azt is tartsuk szem előtt, hogy a lámpa ezt elbírja-e. A mennyezeti lámpákat nem kell feltétlenül a plafon közepére tenni, látványos megoldás lehet, ha valamerre elmozdítjuk, vagy akár csokorban több darab is lóg a mennyezetről, de újabban közkedvelt a gipszkarton dobozban körbefutó süllyesztett változat is.
Praktikus, ha ez a lámpa vagy lámpacsoport a legerősebb fényforrás, de mindenképpen kerüljük, hogy az izzók zavarják a szemünket. (A tejüveg búrák például kellemes szórt fényt adnak.) Mivel a mennyezeti világítást nem használjuk állandó jelleggel, gondoskodjunk gyengébb és bizonyos funkciókhoz rendelt lámpákról, amelyeket akkor kapcsolunk fel, ha leülünk az asztalhoz vacsorázni, tévét nézünk, esetleg egy fotelben olvasgatunk.
A kiegészítő fények között szerepelhetnek különböző felfelé világító falikarok, és idetartoznak az állólámpák indirekt fényei vagy a komódokra helyezett ernyős kislámpák is.
Gyerekszobák esetében mindig érdemes betervezni éjszakai derengő fényforrást, hiszen a kicsik gyakran nem tudnak elaludni teljes sötétségben.
A variációs lehetőségek száma végtelen, ám tartsuk szem előtt, hogy vannak lámpák, amelyeket érdemes mindig a megszokott magasságban, egy bizonyos helyre tenni. Ilyenek például a fürdőszobai tükörhöz tartozó fényforrások, amelyek ideális esetben a tükör két oldalán találhatók, 160-180 cm magasságban, illetve az étkezőasztal lámpája is, amit legtöbbször a mennyezetről eresztünk le. Utóbbi esetében fontos, hogy az asztal mellett állva kicsivel szemmagasság alatt legyen a lámpa izzója.
Végül, de nem utolsósorban: ne feledkezzünk meg az olyan tisztán funkcionális fényekről sem, mint a konyhai pultvilágítás vagy a gardrób irányítható fényei.