Egy mai, átlagos múzeumban sokan nemcsak illedelmes nézelődőként fordulnak meg, hanem vásárlóként is. Jó néhány évtizede már annak, amikor valamelyik múzeum vezetésével megbízott embernek az az akkor még ugyancsak meglepőnek számító ötlete támadt, hogy az intézmény egyik kihasználatlan sarkában aprócska butikot nyisson, amelynek polcain magasan kvalifikált, művészi igényességgel tervezett és kivitelezett tárgyak kínálták magukat.
A kísérlet olyannyira jól sikerült, hogy napjainkban a világ szinte valamennyi jelentősebb múzeumában üzemeltetnek művészeti tárgyak árusítására szakosodott boltokat – a múzeum-shopokban való látogatás pedig mindenki számára izgalmas kaland, hiszen az ott kínált tárgyakat sokszor nemzetközi hírű nagyságok jegyzik.
Weili barangolás
Már csak az építészeti megoldásai miatt is érdemes felkeresni a Rajna melletti Weil települést. Az itteni Vitra Design Museum 1989-ben átadott épületét Frank O. Gehry első európai munkájaként tartják számon. Az épület melletti üzletben olyan, a világ élvonalába tartozó designerek lakberendezési témába sorolható munkáit árusítják, mint Noguchi, Prouvé, Nelson, vagy Eames. Különlegességszámba mennek például az általuk forgalmazott híres szék-kollekciók kicsinyített másai. A Vitra specialitásai között tartják számon a legendás klasszikus berendezési tárgyakról, bútorokról készített élethű másolatokat is. A Vitra Múzeum épülete. Az előtérben látható kisebb házban található a shop
Londoni túra
Aki a Tate Modernbe tér be, itt is találkozik a más múzeumi üzletekben már megszokott esernyőkkel, művészeti kiadványokkal, albumokkal, pólókkal és más apró csecsebecsékkel. Ám ezek mellett sok egyéb érdekességre is ráakadhatunk, így például a Jenny Holzer tervezte golflabdákba, a Jeremy Deller megálmodta, különleges versenybiciklis trikókba, de olyan táskákat is kínálnak itt, amelyeket Ally Capellino és Orla Kiel neve fémjelez.
Ilyen a „Tate” óraYoshimoto Nara farkcsóváló kutyája