A leggyakoribb fűtési mód Magyarországon a gázfűtés, ezt követik a szén, fa, illetve az elektromos üzemelésűek, valamint ezek kombinációi. Bár az energiaforrásokat illetően napjainkban még a szénhidrogéneké a főszerep, máris számolnunk kell az olyan alternatív megoldásokkal, mint például a napkollektoros, vagy a hőszivattyús rendszerek.
Meleg a padlóból
A padlófűtés alacsony hőmérsékleten sugárzó fűtés. A különféle káros betegségek elkerülése miatt a felületi hőmérséklet ne haladja meg a 27-28 C-ot. Hidegpadlós helyiségekbe ajánlott elsősorban, szobába csak akkor, ha nincs hőszigetelő réteg a padlón. A falfűtés ehhez hasonló elven működik, csak az alkalmazott csövek kisebb keresztmetszetűek. A nagy üvegfelületekkel rendelkező lakások közismert problémája a teraszajtók téli párásodása. Ezen segít az ajtók előtt, a padlóba süllyesztett csatornában végigfutó fűtőcső, amely a hőleadással mintegy hőfüggönyt képez, és ezzel megakadályozza a párásodást, valamint az üvegfelületek környékén a szoba kellemetlen lehűlését.
Úgy fűt, mint a Nap
Évekig tartó kutatómunka során fejlesztették ki az infrafűtést, amely ugyanúgy „működik”, mint a Nap: a hőhullámok energiaveszteség nélkül haladnak át a levegőn és felmelegítenek minden szilárd testet. Ezáltal a fal és a padlózat hőmérséklete mintegy 2 Celsius fokkal magasabb lesz, mint a levegőé, ami kellemes hőérzetet biztosít, ráadásul energiatakarékos megoldás. Az infrafűtés nem von el oxigént a helyiség levegőjéből, ugyanakkor megakadályozza a fal kondenzvíz-képződését, a padlózat, a fal penészesedését. Nagyon alacsony a beszerelési költsége, hosszú az élettartama, nem igényel karbantartást, biztonságos, zajmentes. Kedvező hatással van az izületi gyulladásokra, a vérnyomásra, a cukorszintre, a felületi sérülésekre és az immunrendszerre. Egyéni dekorációkkal is elláthatók.
Árammal – olcsón
A norvég cég rendszerének fűtőpanelje elektronikus termosztáttal rendelkezik, amely lehetővé teszi az egyes helyiségek egymástól független hőmérsékletének beállítását. Ezzel a módszerrel saját igényeinknek megfelelően szabályozhatjuk lakásunk hőmérsékletét, amely összességében jelentős megtakarításhoz vezet.
A rendkívül dekoratív, lapos radiátorok könnyűszerrel, akár házilag is felszerelhetőek, látványukat nem csúfítja falon futó cső. A különféle méretű és anyagú fűtőtestek – köztük akár tükrösek is – esztétikusan simulnak az adott enteriőrbe.
Takarékos radiátor
A legújabb generációhoz tartozó, beépített szelepes radiátor gyorsan, hatékonyan és energiatakarékosan reagál a hőigény-változásokra. Ezt az úgynevezett soros lapkötés teszi lehetővé, aminek következtében a radiátor elülső és hátsó fűtőlapjai külön-külön szabályozhatóak – hőigényünknek megfelelően. A kellemes hőérzet eléréséhez a berendezésnek nem kell maximális fogyasztással üzemelni, ami egy 140m2-es családi ház esetében évente 110m3 földgáz megtakarítását jelentheti. A napsugárzást hazánkban kiegészítő energiaként tudjuk használni fűtési és melegvíz-ellátó rendszerünkben. Fűtésrendszerünkre történő csatlakoztatása nem olcsó beruházás, de hosszú távra szól. A Roth napkollektorokat forgalmazó cég tapasztalatai szerint kielégítő eredmény érhető el a kollektorok megfelelő tájolásával.
Alternatívák
Ez a hőközpont kivonja a környezetből, talajból, levegőből az energiát, s azt felhasználva oldja meg a fűtés, a melegvíz-szolgáltatás és szellőzés gondját. A korszerű berendezés még a jégből is képes annyi energiát elvonni, hogy az épületet kifűtse és a szükséges melegvizet biztosítsa. A berendezés 1 Ft üzemköltséggel 5-7 Ft értékű energiát képes megtermelni.
Még -20 Celsius fokon is képes ez a levegőkazán annyi energiát kinyerni a levegőből, hogy azzal otthonunk fűtését, használati melegvizét biztosítsa. Működtetése elektromos árammal történik – 1 Ft üzemköltséggel 3,30 Ft értékű energiát termel. A gyártók ill. forgalmazók elérhetőségeiért keresse szerkesztőségünket! LK06/11 A „Variációk fűtésre” első része: