A lakberendezésben fontos alapanyag az üveg, szinte mindenhol jelen van, része a belső tértervezésnek. Néha észrevétlenül a háttérben áll mint tolóajtó, máskor hangsúlyos szerepet kap színes térelválasztóként.
Járható üveg
Csodás kiegészítő a belső térben az üveg, úgy is, hogy a födém egy részébe besüllyesztik, egy síkban a padlóburkolattal. Vertikálisan összeköti az emeleteket, könnyeddé és elegánssá teszi a lakást, nem beszélve arról, hogy sokkal világosabbak lesznek a helyiségek, hiszen így fentről bejut a napfény, főleg, ha az üvegfödém felett még egy felülvilágító is megnyitja a tetőt.
Korlátok
Egy üvegkorlát garantáltan légiessé varázsolja az enteriőrt. A biztonság érdekében ragasztott, laminált üvegből készül, jellemzően 8 + 8 vagy 6 + 6 mm-es vastagságban. Az elemek többnyire téglalap alakúak, máskor az íves vagy rombusz alakú, hajlított darabok követik az íves beltéri lépcső vonalát. Általában szálcsiszolt acélból készült elemekkel vagy pontmegfogásos technikával rögzítik, illetve gyakran helyezik a padlón vagy oszlopokon futó U profilba, ez esetben mindkét oldalon szilikontömítés akadályozza a táblák kilengését. Amennyiben nem szeretnénk látni a tartószerkezeti elemeket, választhatjuk a rejtett rögzítést is. Előnye, hogy transzparens, átengedi a fényt, így könnyeddé teszi és optikailag növeli a teret. A kisgyerekek nem tudnak felmászni rá, ellentétben a rácsos-oszlopos korlátokkal, és könnyen tisztán tartható a felülete.
Üveglépcsők
Az üveg vastagsága minimálisan 3 × 8 mm, szélessége pedig 1 m lehet, biztonsági okokból, súlya 65 kg négyzetméterenként. Ha ennél szélesebb távot kell átfognia, arányosan nő a vastagsága és a súlya is.
Belső üvegfalak
Előfordul, hogy egészében határol egy helyiséget, máskor csak egy adott szakaszon áll, térelválasztóként. Javítja a térérzetet, elegáns, letisztult, légies hatást kelt. A 10 mm-es üvegfal egyes elemei a biztonság kedvéért laminált VSG-üvegből készülnek. Bár más néven portálüvegként emlegetik, ez az exkluzív megoldás remekül mutat a belső terekben. Az üvegfalhoz tartozhat egy- vagy többszárnyas ajtó, illetve kialakítható belőle egy nagy tolófal-tolóajtó rendszer. Különleges hangulatot teremtenek a teljesen egyedi tervek alapján gyártott térelválasztó üvegpanelek. Az élvilágított kétrétegű paneleknél az egyes üvegelemek közé színes selymet vagy más anyagot helyeznek, de kerülhetnek a felületre egyedi, mintás, színezett fóliák, savmart betétek is.
Zártszelvényes üvegfalak
A zártszelvényvázas üvegkazettákból álló beltéri fal látványos lakberendezési elem, gyakran ajtó is kiegészíti, amely igazodik a négyzetes osztáshoz. A kivitelezés precíz lakatosmunkát igényel, de rengeteg szép megoldás létezik. A megrendelők többnyire a matt, fekete keretszínt választják.
Beltéri ajtók
A minimum 8-10 mm vastag, edzett üvegből gyártott ajtólap úgy választ el két helyiséget, hogy közben a fényt átengedi. A matt ajtókhoz savmart üveget használnak, mivel a homokfújt üveg tisztítása meglehetősen nehézkes. Létezik toló és nyíló típus, fém tartószerkezettel, tokkal és felső sínnel. A nyílóajtókat oldalzsanérok és alsó-felső forgáspontok is rögzíthetik, a megrendelő igényétől függően. A víztiszta és matt felületen kívül választhatjuk a parsolüveget is. Utóbbi egy anyagában színezett, zöldes, bronz vagy szürke, átlátszó üvegtípus, korlátokhoz, falakhoz és ajtókhoz egyaránt használják. Színe az üveg vastagságától függ, minél vastagabb az anyag, annál sötétebb.
Télikertek, beépített teraszok
Bár a lakás belső teréhez tartoznak, hatalmas átlátszó falaiknak és tetejüknek köszönhetően közel hozzák a kertet, a természetet és a napfényt. A hőszigetelést biztosító szerkezet készülhet rozsdamentes vagy porszórt-festett zártszelvény-, alumínium-, műanyag vagy faelemekből, ezek tartják az üvegtáblákat. Általában edzett ESG (Einscheiben-Sicherheitsglas; egyrétegű biztonsági üveg) vagy ragasztott VSG (Verbund-Sicherheitsglas; két- vagy többrétegű biztonsági üveg) változatból készülnek. A VSG lapjai között PVB- (polivinil-butirál) fólia található, amely törés esetén egyben tartja az üvegtáblát – bár ezek az üvegek csak rendkívül erős ütés következtében törnek. A vásárló nyíló-bukó ablakokat, illetve ajtókat is rendelhet a szerkezethez. A ragasztott üveg törés szempontjából biztonságosabb, és az UV-sugarakat sem engedi át. A tető üvegelemeit gyakran matt fólia borítja, ez mérsékli a belső tér felmelegedését. A tetőkhöz a legtöbb gyártó ajánl árnyékolórendszert, hogy a meleg hónapokban is használható legyen a télikert. Hasonló megfontolásból a szerkezetekhez sok cég kínál eltolható üvegfalakat, így nyáron összenyitható a beltér a kerttel.
A fürdőszobában
Az üveg a fürdőben leginkább burkolatként jelenik meg, mozaik vagy nagyobb lapok formájában. Elegáns hatást kelt, ezért döntenek sokan – a plexi helyett – az üveg zuhanykabin, fal vagy kádparaván mellett. A leggyakoribb a 8 mm vastag, átlátszó edzett üveg, de ezenkívül más típusok is léteznek. A legtöbb gyártónál kérhetünk az üvegre vízlepergető réteget, amely gátolja a vízkövesedést, így könnyebb tisztán tartani. Bár kevés cég foglalkozik ilyen termékek gyártásával, kis utánjárással rendelhetünk hajlított, edzett üvegből kádat és mosdókagylót is, egyedi igényeink szerint – a különleges látvány garantált. A mosdók 12-15 mm vastag, áttetsző vagy opálüvegből készülnek, magas hőfokon hajlítják, majd utólag a választott színre festik. A meglévő akrilkádakba üvegbetétet helyezhetünk, hogy légiesebb legyen a szaniter. Vásárolhatunk üvegfolyókával ellátott csaptelepet is – jól mutat, de a vízlepergető réteg ellenére gyorsan vízköves lesz.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!