Napjaink szárnyát próbálgató, fiatal designer-nemzedéke – egyébként csakúgy, mint a középgenerációsok egy része is – ma főleg meglepő, tartalmában és formájában forradalmian új látásmódot képviselő bútorokat, lakberendezési tárgyakat kínál a vásárlóknak, amikkel egyfajta sajátos választ kívánnak adni átalakuló világunk kihívásaira.
Hétköznapi tárgyak „analízisben”
A fiatal svéd tervező, Thomas Bernstrand az átlagos hétköznapok eseményeinek hatására készíti tárgyait: házibulin, délutáni sétán, vagy tévénézés közben szerzett tapasztalataitól inspirálva lát hozzá egy-egy újabb tárgy terveinek elkészítéséhez. Egyik kedvenc témája az úgynevezett dohányzóasztal. Rájött ugyanis, hogy tévénézés közben az ilyen bútorról szinte lehetetlen enni, mivel az asztalka túl alacsony. Ugyancsak problémát jelent a lábak kényelmes elhelyezése: az asztalra nem illik feltenni, máshol pedig általában nincs hely. – Szinte egyáltalán nem találni kényelmes dohányzóasztalt – mondja Bernstrand. – A legfontosabb számomra mindig a probléma felvetése és analizálása, ha ezzel megbirkóztam, a tervezés már nem tart tovább fél óránál. Ilyen „kianalizált” termék például a sok vendég kabátjának elhelyezésére szolgáló fogas. Ha megelégeltük a lakásban szanaszét heverő kabátokat, jöhet a Bernstrand-féle megoldás. Ennek lényege, hogy egy közönséges, stabil előszobafogasra gumiszalagok segítségével 80 karabinert szerelt fel, s ezekre egy-egy akasztót erősített.
Kényelmes fotel, kihúzható lábtartóval
Tálca-asztalka, „beépített” lámpával
Csillár – új megfogalmazásban Nincs szükség új termékekre
Ezt a meglepő állítást Hella Jongerius holland formatervezőnő, az eindhoveni Designer Akadémia docense vallja. Szerinte nem kell mást tenni, csak elővenni a régi tárgyakat, és átformálni őket. Ennek egyik módja nála például azt jelenti, hogy a kemencében frissen kiégetett porcelánt mégegyszer kiégeti. A művésznő meg van róla győződve, hogy az ipar előbb vagy utóbb kénytelen lesz az indivudalizmus irányába nyitni, ugyanis az embereknek elegük van az olcsó, unalmas bóvlikból, és sokkal szívesebben vásárolnak már ma is „second hand” tárgyakat, vagy régiségeket, amelyekhez valamilyen lelki kötődésük lehet.
A porcelánban található lyukakat a művésznő színes szilikonnal tölti ki
Az 1999-ben tervezett szék egy ősi, ugandai ülőke nyomán készült
Különféle, régi minták alapján készült textília A technika nem szab határt a fantáziának
Tal Gurs izraeli formatervező munkáihoz egy tábla, napon megolvadt csokoládé adta az indíttatást. Gurs a sztaniolpapírban lévő, nyúlós masszából formázott alakzatot megfagyasztotta. Ma már kályhában megolvasztott polyetilénből készíti tárgyait, amelyeket aluminiumfóliában formáz.
Függeszthető világítótestek
Erdei gombákra emlékeztető „űrlámpák”
Színes tálkák, sokféle funkcióra