Manapság szinte minden lakberendezési magazinban találkozhatunk raffrolós ablakokkal. De vajon milyen helyeken érdemes ilyen megoldást alkalmazni?
Egy jól kiválasztott textillel nem csak a beáradó fény mennyiségét tudjuk szabályozni, hiszen a roló az egész lakás stílusát meghatározhatja.
Raffrolót, római rolót használhatunk árnyékolásra vagy pusztán dekorációs célra is. A lakberendezők elsősorban olyan ablakokra ajánlják, amelyek alatt kisebb bútor (kanapé, asztal, ágy, komód) vagy esetleg konyhapult áll. Mindkét fajtából létezik fényáteresztő és teljesen fényzáró verzió is, kevés kivételtől eltekintve szinte bármilyen anyagot választhatunk, amiből klasszikus függöny készülhet.
Megfelelő nappaliba, konyhába, háló- vagy gyerekszobába, sőt még a fürdőben is jól mutat. Bukóablakra, teraszajtóra viszont nem jó megoldás, mert megbonyolítja a ki- és bejárást, az összegyűlt anyagtól pedig veszélybe kerülhet a nyithatóság. Fontos, hogy hagyományos nyílászáróknál is legyen elegendő hely a plafon és az ablakkeret között, ahol az anyag feltekeredhet. A roló szerkezete kétoldalt mindig lógjon túl minimum 10-10 centivel az ablakkereten, mert így sokkal esztétikusabb.
A raffrolóban (más néven laproló) keresztben pálcák futnak, az anyag ezek mentén lapolódik fel függőleges irányban. Ezt a típust vízszintesen nem mozgatjuk. A lapfüggöny azonos szélességű panelekből áll: ahány panel, annyi sín; utóbbiakat vízszintesen tudjuk egymás elé vagy mellé húzni, felfelé nem mozog.
Mi a különbség?
Egy jól kiválasztott textillel nem csak a beáradó fény mennyiségét tudjuk szabályozni, hiszen a roló az egész lakás stílusát meghatározhatja.
Mozgatás
Csakúgy, mint a függönyöknél, a rolóknál is többféle mozgatási rendszerrel találkozhatunk, a manuális, zsinóros feltekeréstől kezdve a motoros és távirányítós megoldásokig. Egy átlagos méretű ablakhoz mindegyik változat tökéletes, voltaképpen csak a pénztárcánk – és a lustaságunk – függvénye, hogy melyiket részesítjük előnyben…
A függönyanyagok közül
Gyakorlatilag bármit választhatunk, de mindig vegyük figyelembe a helyiségben lévő többi textilt. Semleges alapokhoz erősebben díszített, harsány anyagok illenek, ellenben ha már sok minta van a szobában, visszafogottabb, egyszínű szövetekkel tudunk egyensúlyt teremteni. Vigyázzunk a gyűrt vagy nagyon strukturált felületekkel, mert ezek szabálytalanul lapolódnak. Különösen szép lesz a végeredmény, ha a mintás anyagot egy 10 cm széles, egyszínű textilből készült kerettel vesszük körbe.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!