Életünk egyharmadát a hálószobában töltjük, itt pihenjük ki a mindennapok fáradalmait, és itt töltődünk fel, ezért érdemes alaposan átgondolni, hogyan rendezzük be ezt a helyiséget. Mindebben Bacsó Bori lakberendező ad tanácsokat.
Elhelyezkedés
Ideális esetben a tökéletes hálószoba a lakás kevésbé napos, csendes részén található a hálószoba, zárható, és rendelkezik ablakkal. Amennyiben nagy az ingatlan alapterülete, tartozhat hozzá fürdő, illetve gardrób.
A tökéletes hálószoba árnyékolása
Ebben a helyiségben különösen lényeges a megfelelő árnyékolás, akkor is, ha északi vagy északkeleti fekvésű. Szükség esetén utólag is felszereltethetünk redőnyt vagy naphálót, így kicsit belóg az ablak kerete elé, de a zavartalan alvás miatt kössük meg ezt a kompromisszumot. A hagyományos zsalugáter tökéletes sötétséget biztosít, és kimondottan hangulatos megoldás, persze ha illik a ház stílusához. Amennyiben belső árnyékolót használunk, béleltessük blackout anyaggal a sötétítőfüggönyt, a mennyezeti karnist pedig mindkét végén vigyük el a falig, negyedköríves elemmel, hogy teljesen kizárjuk a napsugarakat. Rolóval és reluxával hasonló eredményt érhetünk el, és a hatást tovább fokozhatjuk az ablaküvegre rakott fényvisszaverő fóliával.
Ideális hőmérséklet
A hőmérséklet szabályozása miatt is lényeges, hogy a napfény ne áradjon be a helyiségbe. A kutatások alapján a szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy 18-22 fok ideális az alváshoz. Azt se feledjük, hogy a nagy hőmérséklet-ingadozás megterheli a szervezetünket. Nyáron különösen ügyeljünk rá, hogy a külső és belső hőmérséklet különbsége ne legyen több 15 foknál. Az árnyékolók mellett hűtő-fűtő berendezések segítségével alakíthatjuk ki a számunkra kellemes környezetet. A pihentető alváshoz elengedhetetlen a jó minőségű, elegendő oxigént tartalmazó levegő, éppen ezért gyakran szellőztessünk.
Páratartalom
Az ember 40-60%-os páratartalmú helyiségekben érzi magát igazán komfortosan. Ha túl száraz a levegő, különböző problémák jelentkezhetnek, kiszáradhat a bőr, a nyálkahártya, a szem, a torok. Fűtési szezonban ügyeljünk a párologtatásra, ez segít megelőzni a légúti panaszokat, betegségeket. Kalkuláljunk azzal, hogy a magasabb páratartalmú levegőt melegebbnek, az alacsonyabb páratartalmút pedig hidegebbnek érezzük. a tökéletes hálószoba kialakításának érdekében ajánlott folyamatosan párologtató szobanövényeket tartani itt, amelyek tisztítják és egyúttal 1-2 fokkal hűtik a levegőt.
Világítás
Az ágy melletti olvasólámpát olyan magasságban szereltessük a falra, ahonnan a félig ülő pozícióban tartott könyvre irányíthatjuk a fényt. A mozgatható fej előnye, hogy társunkat nem zavarja a világosság. Persze az éjjeliszekrényre is tehetjük a lámpát, ez esetben az ágyat később könnyen áthelyezhetjük. A mennyezeti világításról vagy egy központi lámpa, vagy gipszkartonba süllyesztett kis LED-lámpák gondoskodnak, utóbbi megoldást egy rejtett fénycsíkkal tehetjük még hangulatosabbá. Extra fényeket rejthet az ágykeret, a parketta, illetve a gardróbszekrény lábazata, de a padlólámpák szintén hozzájárulnak a barátságos miliő megteremtéséhez. Lehetőleg 2700 K jelzésű, meleg fehér fényforrásokat vegyünk, a kellemes, pihentető atmoszféra érdekében.
Színek, minták, anyagok
A valódi pihenés, a tökéletes kikapcsolódás feltétele a zavartalan nyugalom, ezért a háló berendezése, a falszínek és a textilek kiválasztása során részesítsük előnyben a fehér, törtfehér, halványszürke és bézs árnyalatokat. Kiegészítésként a meleg földszínek és a zöld különböző változatai közül válogassunk. Bevethetünk egy-egy erősebb színt – lehetőleg csak az ágy mögötti falon –, de óvatosan bánjunk velük! A lényeg, hogy az elemek egységet alkossanak, és a helyiség egészében véve harmóniát sugározzon. Ugyanilyen megfontolásból kerüljük a vibráló, mozgalmas mintákat, mert észrevétlenül nyugtalanná tesznek. A természetes anyagok szintén elősegítik a relaxációt, és nem csak a látványuk, hiszen a kellemes textúrák érintése is pozitívan hat ránk.
Berendezés
Az ágyat ne tegyük a radiátor mellé, sem az ablak alá. A fejvéget toljuk egy csendes falhoz, ám ne hideg főfalat válasszunk – hacsak nem fut benne falfűtés –, hanem valamelyik válaszfalat. Elhelyezhetjük például a járható gardróbot leválasztó, mennyezetig vagy 120 cm körüli magasságig érő gipszkarton falnál. Az egyszemélyes ágy kerülhet a sarokba, de a franciaágy mindenképpen legyen körbejárható, mert így kényelmesebb a használata, és egyszerűbb az ágyazás. Lehetőleg 40-60 cm-rel számoljunk, a minimum 30 cm.
Ha tágas a hálószoba, térben is állhat az ágy. Az éjjeliszekrény ne legyen magasabb, mint a matrac felső síkja, az ágy melletti konnektorok pedig felette helyezkedjenek el, hogy a töltőket könnyen bedughassuk. Amennyiben oldalt nincs hely lerakószekrénynek, az ágyfej fölé tegyünk egy keskeny polcot. A hálószoba többnyire nem egyfunkciós helyiség: egyesek hely hiányában itt helyezik el az íróasztalt vagy a nagyobb szekrényeket, mások pedig a médiaeszközökhöz ragaszkodnak, mert szívesen nézik a tévét elalvás előtt. A hálószobai gardróbszekrényt érdemes úgy tervezni, hogy belesimuljon a falba, azonos színnel, tapétával, burkolattal, gipszkartonnal egy síkba hozva, de az is látványos megoldás, ha anyagában vagy színében határozottan elkülönül.
Kisebb alapterületű helyiségben az első megoldást alkalmazzuk. A szekrény mélysége legalább 60 cm, így férnek el benne a vállfákra akasztott ruhák. A hálószobában jó szolgálatot tesz egy kényelmes fotel, vagy állítsunk egy padot az ágy végéhez, amelyet lerakóként is használhatunk.
Ágy
A tökéletes hálószoba legfontosabb bútordarabja az ágy, méretét a rendelkezésre álló hely és az egyéni alvási szokások határozzák meg. A keret anyaga lehet fa, furnérozott vagy kárpitozott bútorlap, esetleg fém. Kárpitból mindenképpen tisztítható (letörölhető vagy mosható) változatot, poliészterszálból készített, velúrhatású textil, bőr vagy műbőr terméket válasszunk. A fejtámla többnyire a keret része, de egyedi megoldások is léteznek, például hozzárendelhetünk a matracot tartó szerkezethez egy régi ajtószárnyat, esetleg egy nádazott vagy tengerifűvel bevont támlát. A fejvég anyagánál szintén lényeges szempont a tisztítás, hiszen néhány év alatt sötétebb folt alakulhat ki ott, ahol nap mint nap nekitámaszkodunk. A keret rejti az ágyneműtartókat és az ágyrácsokat. Az ágyneműtartós keret praktikus megoldás, hiszen a nagy, egybefüggő tárolóhely sok holmit elnyel. A leggyakoribb a könnyen kezelhető, felfelé nyíló ágyneműtartó. Az ágy alatti dobogókba pedig sokan fiókokat, kisebb szekrényeket gyártatnak.
Ágyrács
Csak akkor lesz kényelmes az új ágy, ha egyéni szükségleteinknek megfelelő, egymáshoz illő keretet, matracot és ágyrácsot választunk.
A 20 cm-es vastagságú lágy- és hideghab matracok alá hajlított rácsokból álló, flexibilis ágybetétet vásároljunk. A vékonyabb, 10 cm körüli latex és kókusz biomatracokhoz dupla soros ágyrácsot is beszerezhetünk. A 20 cm-nél vastagabb habmatracok, illetve a rugós rendszerű fekvőfelületek alá lécekből álló, rugalmatlan ágyrácsot javasolnak a szakemberek. Bármilyen matracra essen a választásunk, kérjünk segítséget az üzletben, az eladók szívesen elmondják, hogy milyen ágybetét lesz megfelelő. A padlón fekvő matrac csak ideig-óráig jelenthet megoldást, hiszen nem tud megfelelően szellőzni – vagyis nem spórolhatjuk meg a keret és az ágyrács árát.
A boxspring ágyak
A napjainkban világszerte népszerű boxspring ágy esetében a matrac, a rács, a keret és a fejtámla komplex egységet alkot. Erős rugós rendszer tartja a felső habrétegeket és a fedőmatracot, utóbbiak keménysége és a külső kárpit egyedileg választható. Ez az ágytípus Amerikában és Skandináviában több mint száz éve közkedvelt, Európa nagy részén a szállodaipar révén vált széles körben ismertté. A fekvőfelület gyakran 60 cm körüli magasságban van.
A cikk holnap megjelenő, második részében a matrac, ágyneműhuzat, párna, paplan választásában segít majd a lakberendező.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!