Hosszú időn át óvták ezt a századfordulós villát, őrizték az eredeti külső és belső állapotokat. Jelenlegi lakói rászánták magukat a modernizálásra, de a frissítés ellenére nem akartak végleg elköszönni a polgári hangulattól.
Az épületet tervező, építtető mérnök és családja lakta a kezdetektől ezt a századfordulón készült villát, akik érthető módon nagyon vigyáztak rá, így az épület külső és belsőépítészeti jellegzetességei, eredeti állapota maximálisan megmaradt. Ehhez az új tulajdonosok, vendéglátóink sem nyúltak jó néhány évig, csak korszerűsítést, műszaki felújítást végeztek a patinás villa belső tereiben. Ám a gyerekek cseperedése arra sarkallta őket, hogy a tetőtér teljes körű beépítésével növeljék az alapterületet. S ha már a tetőteret megbontották, egyúttal célszerűnek tűnt a földszinti lakótér frissítése, modernebbé tétele is. A polgári hangulatú, modern otthonok egyik avatott szakértőjét, az Esterpartners Építész- és Belsőépítész Irodát bízták meg a feladattal.
– Eredetiség ide, eredetiség oda, ezúttal talán még falmozgatás is történt? – tudakolom Radnóczy Eszter tervezőtől.
– Kénytelenek voltunk néhány kisebb falat megbontani, áthelyezni, hogy a lehető legoptimálisabban kiaknázzuk a rejtett lehetőségeket, persze mindezt úgy, hogy a villa eredeti adottságait tiszteletben tartottuk – magyarázza Eszter. – És a falmozgatással némi funkcióváltás is lezajlott. Korábban a részben beépített tetőtérből a földszintre, a télikertszerű balkon mögé költöztették a szülői hálót, amely most az eredeti nappali helyére került. A háló helyét elfoglaló nappalihoz pedig – a főfal megbontását követően – a balkon terét kapcsoltuk egy óriási átjáróval, ami jelentősen megnövelte az alapterületet, valamint a nagy ablakfelületek miatt a természetes fény mennyiségét.
Az ebédlőt is széles átjáróval kötöttük a nappalihoz. A hálószoba áttelepítésével pedig teljesült a megrendelők egyik sarkalatos kívánsága, miszerint a fürdőszoba közvetlenül a hálóból nyílik, pontosabban mintegy a háló folytatása lett. Az utóbbit kazettás osztású tolóajtóval szeparáltuk az étkezőtől.
– Már az étkezővel egy térben hagyott előtér is sejteti, hogy nagyvonalú
teret találunk a földszinten, amelyet ennek megfelelő bútorokkal népesítettetek be elegánsan, egyúttal a praktikumot sem veszítve szem elől.
– A tulajdonosok korábban a villa hangulatához illő antik bútorok közt éltek, a funkcióváltással járó átalakításkor azonban a frissítés szellemében letisztult formavilágú, fiatalos – lévén maguk is fiatalok – bútorok mellett döntöttek úgy, hogy a régiek közül is megtartottak néhány szívüknek kedves darabot. Vagyis kevés régi bútorral vegyítettük az újabbakat.
– Amit remekül egészítenek ki az általad tervezett beépített bútorok. Ezek közül az egyik leglátványosabb az étkező-háló közös falát borító, izgalmas osztású, dekoratív polcrendszer.
– Hagyományos fal helyett valójában maga a könyvespolc választja el a két funkciót egymástól. A nagy falfelület szinte kínálta ennek lehetőségét. A polcrendszer szabályos, geometrikus formavilágát szimmetriával erősítettük meg, ugyanis a hálóba vezető dupla szárnyú tolóajtót úgy építettük be, hogy szimmetrikusan osztja a polcrendszert. Ráadásul az ajtó üvegkazettás osztása összhangban van a polcrendszerével.
– A másik szellemes megoldású beépített bútor a nappali főfalát, illetve annak felületét harmadolva uralja…
– Valójában csak bútornak látszó, nagy léptékben szintén kazettás osztású, magasfényű bútorlappal tagoltuk a falfelületet, mivel ebben kapott helyet a lap tévékészülék. A tévének impozáns keretet adó bútorlap két oldalán pedig egy-egy, mennyezetig érő tükörfelülettel jelentősen megnöveltük a nappalibana térérzetet, hiszen az immár hozzákapcsolt balkon terének látványát is megduplázza.
– A grandiózus térélményt a kevés, ám remekül kiválasztott bútor is erősíti a lakószint valamennyi helyiségében.
– A megrendelőkkel együtt válogattuk az új bútorokat két szempont szerint: a visszafogottan letisztult, modern formavilág és a kényelem volt a vezérfonal. Ezek közé került be egy-egy, az előző időszakból megtartott, kedves darab, amelyek ellensúlyozzák a modern hangvételt, egyúttal utalnak a villa korára is.
– Alighanem az előtér-nappali-ebédlő terét összefogó, ezáltal a térérzetet kedvezően befolyásoló burkolat is emlékeztet a villa korára.
– Érthető, hogy a megrendelők ragaszkodtak az eredeti, szinte hibátlan mészkő burkolathoz, amelyet csiszolással frissítettünk föl. Hűvös eleganciája jót tesz a nappali-étkező terének, ám az innen nyíló hálószobában a bensőségesebb hangulat érdekében melegbarna tónusú gesztenyepadlóval váltottuk föl. Ez utóbbi folytatódik a hálóból üveg tolóajtóval szeparált fürdő előszobájában is, ahonnan a 3×1 méteres Kerlite hidegburkolattal fedett, épített üvegfalú tuskabin és a szauna nyílik.
– Érdemes szót ejteni az izgalmas fényeket adó, rejtett világításról, illetve a rendkívül dekoratív lámpatestekről, csillárokról is.
– A rejtett világítást meleg fényű LED-szalagokkal oldottuk meg például a könyvespolcban és a hall álmennyezete mögött. A lámpatesteket a tulajdonosok választották, a fényerő mellett a dekorativitást is szem előtt tartva, amelyet az ebédlőasztal fölötti két lámpatest mellett a fürdő előterének lámpái és falikarjai képviselnek igazán. Ezeknek is köszönhetően a régi villa értékeit megőrizve sikerült modern otthont teremtenünk.