Cetlik, akták, papírok, tollak szanaszét az asztalon: íme pár ötlet, hogy lehet újra rend az asztalunkon.
A kialakult járványügyi helyzetben sokan most az otthonukba tették át az irodájuk székhelyét. Ez nem könnyű, pláne azok esetében, akiknél gyerekek is vannak a családban. Sokat könnyíthetünk azonban a kényszerű home office-unkon, ha a gyerekeknek tanulósarkot, magunknak pedig egy saját dolgozókuckót alakítunk ki.
A legtöbb lakásban meg kell elégednünk egy íróasztallal. Ha szeretnénk a lakótértől valamelyest elválasztani a munkaállomást, akkor ezt egy könyvespolccal, néhány nagyobb szobanövénnyel is könynedén megtehetjük, de sokat dob az összhatáson már az is, ha az íróasztal mögötti falat átszínezzük vagy képekkel dekoráljuk. A hatékony munkavégzéshez azonban a leglényegesebb szempont, hogy rend és átláthatóság legyen az asztalon. Ehhez adunk tippeket.
Helyet kérek!
Alapszabály: nem való az asztalra olyan tárgy, amelyikre ritkán van szükségünk. A lyukasztónak, gémkapocsnak, tűzőgépnek, vonalzónak, stb. a fiókba a helye! Nem utolsó szempont, hogy így tárolva könnyebben megtaláljuk, ha szükségünk van rá, mint a papírhalmazok alatt.
Szokás kérdése
Az agyunk hamar rááll arra, mit és hol keressen, ezért célszerű mindennek már az elején megtalálni a helyét. Alakítsunk ki az asztalunkon kis téma-szigeteket! Kerüljenek balra például a szakkönyvek, jobbra a ceruzák, tollak, írószerek, középre pedig jöhetnek az aktuális elvégzendő feladatok.
Lépésről lépésre
Ha már kialakult a káosz az asztalunknál, ne akarjuk egyszerre megszüntetni azt. Naponta szánjunk tíz percet, esetleg fél órát a pakolásra. Így nem tűnik olyan ijesztőnek a feladat, nem adjuk fel egykönnyen, és néhány nap alatt végezhetünk a munkával.
Papírfecnik helyett
A kis cetlikre felírt üzenetek, jegyzetek, hasznosak, ám hamar átláthatatlanná válnak, és az is előfordulhat, hogy véletlenül véletlenül ki is dobhatunk közülük néhányat. Ezt megelőzve papír helyett jobb, ha a telefonunkba, vagy a számítógépbe jegyezzük fel a teendőket. Ha jobban szeretjük papíralapon rendszerezni a gondolatainkat, használjunk naptárat, határidőnaplót vagy akár heti tervezőket, és itt vezessük a feladatainkat. Így arra is lesz lehetőségünk, hogy az elvégzett feladatokat kipipáljuk, ami egyrészt átláthatóvá teszi a teendők listáját, másrészt pedig motivációnak sem utolsó.
Szemrevaló
Fontos a rend, de legalább ennyire lényeges a harmónia is. Ha már kilátszik az asztallap, akkor otthon is helyezzünk el rajta néhány személyes tárgyat. Egy családi fotót, egy virágot, vagy akármilyen más, kedves emléket, amire jó érzés rápillantani. Fontos azonban, hogy ne essünk túlzásba! Amennyiben ilyen kiegészítők az irodában is helyet kaptak az asztalunkon, akkor most is úgy érezhetjük magunkat, mintha ott lennénk, és könnyebb a koncentrálás.
Viszlát akták!
Az íróasztalon legfeljebb három, az aktuális feladatainkhoz tartozó mappát hagyjunk. A többi kerüljön a polcra. Ha szükségünk van rá, csak pár lépés, és ismét előttünk lehet bármelyik irat.
A rendbe tett íróasztalnál jobban megy majd a munka, arról nem beszélve, hogy a gyerekeket is motiválhatjuk ezzel, hogy ők is elpakoljanak a saját szobájukban.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!