Nem túlzás kijelenteni, hogy a jó alvás feltételei között meghatározó szerepe van a matracnak. Az ágybetét minőségét alapvetően négy tényező határozza meg.
Alátámasztás
Testsúlyunk 60 százaléka a matrac középső harmadára esik, tehát különösen fontos a megfelelő alátámasztás. Az ideális fekhely háton fekvésnél biztosítja a természetes S alakú görbület megtartását, oldalfekvésnél viszont az az egészséges, ha a gerinc egyenes marad. Többzónás matracok esetében a váll és környéke általában kicsit lejjebb süllyed, ami egyenesen tartja a gerincünket. A megfelelő alátámasztásról a rugózat gondoskodik, nem rugós ágybetéthez ágyrácsot kell beszereznünk!
Kényelem
Az a fekhely biztosít tökéletes pihenést, amely a testsúly eloszlását követve alkalmazkodik a test alakjához, vagyis lehetővé teszi az izmok teljes ellazulását. Sokan úgy gondolják, hogy az az optimális, ha az ágy kellemesen süpped, puhán „magába fogad”, de hosszú távon az ilyen komfort megbosszulja magát. Amennyiben éjjel a fekhely nem nyújt megfelelő támaszt a hátnak, deréknak, csípőnek, reggel „összetörve” ébredünk. A jó matrac tehát nem a puhaságáról ismerszik meg, hanem arról, hogy tartást, támaszt ad.
Szellőzési képesség
Kevesen tudják, hogy az éjszakai alvás közben átlagosan mintegy fél liter folyadékot vesztünk, aminek egy részét a matrac magába szívhatja. A megfelelően szellőző darabok a nedvességet el tudják vezetni, tehát nem károsodik a párnázat, a belső szerkezet. Újabban speciális szellőző, lélegző anyagok kerülnek a matracok oldalszövetére, melyek apró lyukacskák ezreivel biztosítják a levegő szabad áramlását, ennek köszönhetően garantált a hosszabb élettartam és a fokozott higiénia.
Élettartam
A rugórendszer szerkezete, az anyagok – huzat, rugók, párnázat – kopásállósága és minősége befolyásolja döntő módon, mennyi ideig használhatunk egy adott darabot. A matracot mindenki hosszú távú beruházásnak tekinti, a gyártók általában 5-15 éves élettartamról beszélnek, amit a garanciaidővel jeleznek. Többnyire 7-8 éves napi használat után válik időszerűvé az új termék vásárlása. Természetesen vannak ennél hosszabb ideig kifogástalan állapotban maradó fekhelyek, de ha már nem kényelmes az alvás, nem tudjuk kipihenni magunkat, összetörten ébredünk, mindenképpen érdemes elgondolkodni a cserén.
A legkedveltebb anyagok
Mostanában a memóriahab-, a kókusz-, a bio-, az aloé verás vagy a bambuszmatracok különösen népszerűek. Ezek a termékek divatosak, jó minőségűek, és egyfajta pluszkényelmet jelentenek a hagyományos matracokhoz képest.
Mit kell tudnunk a rugózásról?
Az egyedi támasztóegység minőségét a rugó típusa és az acélhuzalok ereje határozza meg.
Hagyományos bonellrugós változat: 14,5-16 cm-es rugótölcsérekből készül, masszív, stabil acélkerettel, amely egyben tartja az egész matracot.
Zsákrugózat: Garantálja a csúcsminőséget. Függetlenül mozognak a rugók, és csak olyan mértékben süllyednek, amennyire nyomás nehezedik rájuk. Ezek a matracok felveszik a test körvonalát, és erősebb gerinc-alátámasztást biztosítanak.
Mit jelent a kemény, félkemény vagy puha matrac besorolás?
Nemcsak a testsúly, hanem a megszokott alvási pozíció is befolyásolja, hogy számunkra milyen az ideális matrac.
Aki általában hason fekszik, annak közepesen kemény darabok ajánlottak, mivel ezek képesek igazodni a testformához, felveszik annak alakját, de még elég alátámasztást biztosítanak. Egy 130 kg-os ember valószínűleg puhának nevezné azt a derékaljat, ami egy 60 kilós szerint kemény.
Aki többnyire a hátán alszik, minél keményebb matracot válasszon, mert a gerincnek szüksége van a határozott alátámasztásra.
A puhább matracok azoknak valók, akik az oldalukon alszanak, illetve éjjel gyakran változtatják a testhelyzetüket. Nem nyomják a kiálló testrészeket, mint a váll vagy csípő, emellett engedik, hogy a test olyan pozícióba kerüljön, amelyben a gerinc viszonylag egyenes marad, és így egyenletes terhelést kap.
+ 1 TIPP:
Akinek ortopédiai problémái vannak, hátfájdalmaktól szenved, esetleg ízületi betegségek kínozzák, annak különösen ügyelnie kell rá, milyen fekhelyen pihen. A derékfájósoknak általában a keményebb matrac válik be, az ízületi bajokkal küszködőknek pedig érdemes többzónás ágyat választani, amely alkalmazkodik az egyes testtájak súlyához és alakjához. Jó hír, hogy indokolt esetben bizonyos matractípusok és ágyak elszámolhatók az egészségpénztárban.
Szakértőnk tanácsai a választáshoz
1. Mindig személyesen vásároljunk matracot, hogy ki tudjuk próbálni.
2. Adjunk időt magunknak. Helyezkedjünk el a matracon különféle testhelyzetekben. Feküdjünk hosszabb ideig az ágyon úgy, ahogy általában aludni szoktunk, hogy megtapasztaljuk, milyen hatással van a testünkre.
3. Végezzünk keménységtesztet! Feküdjünk hanyatt a matracon, és nyúljunk a derekunknál a gerincünk alá. Amennyiben hézagot észlelünk, az ágy túl kemény, és nem biztosít jó alátámasztást. Aki az oldalán szokott aludni, figyelje meg, hogy a csípője és válla kellőképpen be tud-e süppedni a matracba.