Otthonuk berendezéséhez a békét, örömet okozó hangulat megteremtéséhez egyre többen találnak rá a tibeti stílusra, melynek egyik fő eleme a meleg színvilág és egy jól elhelyezett eredeti, kézműves nepáli, bhutáni, vagy tibeti tárgy, falidísz, selyemkép vagy Buddha szobor.
Milyen az eredeti tibeti, himalájai stílus?
Az eredeti tibeti otthonokat Nepálban minimális bútorzattal és kicsi ablakokkal kell elképzelni és a ház központja a meleget adó kályha, mivel alapvetően hideg, magashegyi vidék. A szobákat jakszőrből szőtt takarók,illetve szőnyegek teszik kényelmesebbé. Az ott élők számára minden tárgynak, edénynek, berendezésnek szimbolikus jelentősége van.
Sok helyen találkozhatunk élénk színű falfestésekkel és szinte minden házban megtalálható egy vagy több Buddha szobrocska mely előtt mindig van tálkában egy kis rizs és lángol egy kis vajmécses is. A házak között, fontos helyeken, hegymászó utak mentén, tarka imazászlók lobognak – ha láttál már Everest expedícióról képeket, akkor ezek biztos ismerősek lesznek.
Mitől speciális a tibeti stílus?
A tibeti művészet gazdag színvilágú, nagyon népszerű a vörös, a mélybordó, a piros és az arany -ebben kicsit hasonlít az indiaira. Amiben különbözik, az a színek tompább használata. Indiában a színek élénk, harsány, napfényes tónusok, míg északabbra a földesebb vörösesebb, barnásabb színek dominálnak.
Ha a szobánkat tibeti stílusban rendezzük be, akkor a puha szőnyegek, szőttesek, és párnák mellett egy hangsúlyos helyen lévő arany színű réz Buddha szobor gyönyörűen fog mutatni. Emellett a falra lehet tenni festett faragásokat, védelmezőket és mantrás sziimbólumokat is. Sokan hegyi képeket, vagy a végtelenségre, a magas himalájai hegyvidékre emlékeztető képeket választanak.
Jó hírrel azonban a pasztell lakberendezést kedvelőinek is szolgálhatunk:
egy-egy fényes, csillogó fém részlet remekül kiemeli a lágy tónusokat is. Ha semmiféle figurális, vagy ornamentikus díszt nem szeretnénk belevinni az enteriőrbe, akkor egy monokróm, sötét üveg váza, vagy egy nagy, teljesen sima, dísztelen, de kézzel kovácsolt tibeti hangtál is erőpontba viheti a szemet. Ez utóbbi nem pusztán a tökéletesen sima formájával, hanem megszólaltatásával is elbűvölő.
Néhány hangsúlyos pont
A tér elrendezésekor a puha textilek és a természetes anyagok mellett egy-egy csillogó, kiemelkedően hangsúlyos pontra is szükség van. Ez lehet egy szépen megvilágított vitrin, vagy egy asztal, komód rajta pár kedves tárgy, kép és mécses. Néha éghet egy szép tartóban egy himalájai gyógynövényes füstölő is. Az a lényeg, hogy jó érzés töltsön el és úgy érezzük, ez az, amelyre mindig is szükségünk volt.