Egy szép teríték, egy finom menü és néhány hangulatos dekoráció… Máris kezdődhet a karácsonyi vacsora!
Bár a mindennapokban elég, ha az ételt gusztusosan tálaljuk, különleges alkalmakkor jó, ha tudjuk, hogyan illik az asztalt megteríteni, az evőeszközöket elhelyezni. Ha az ünnepekre nemcsak finom ételekkel szeretnél készülni, hanem ízléses tálalással is, olvasd el tippjeinket! Ezek a trükkök nemcsak vendégváráskor hasznosíthatók, de akkor is, ha hivatalos vagy egy elegáns vacsorára.
Kezdjük az alapoknál
Az asztalt úgy helyezzük el, hogy minden oldalról kényelmesen megközelíthető legyen, a világítás senkit ne zavarjon, és egyik vendég se kerüljön az asztal lábához. Mindig pont annyi széket állítsünk mellé, ahány vendéget várunk!
A terítő lehetőleg legyen világos, visszafogott színű és az asztallapnál 30-40 cm-rel nagyobb, hogy szépen kiterüljön, lelógjon.
Figyeljünk oda arra, hogy az asztal közepe ne legyen telezsúfolva nagyobb, magasabb díszekkel, hiszen ez zavarhatja az egymással szemben ülők beszélgetését. Egy kisebb virágkompozíció vagy néhány szál gyertya is szépen mutat.
A terítést kezdjük a nagyméretű ültetőtányérok (1) elhelyezésével. Ezek használata azért ajánlott, mert biztos alapot adnak a többi tányérnak, ráadásul megakadályozzák, hogy a lecseppenő étel összekenje a terítőt. Az ültetőtányérokra kerüljön előbb a lapos-, majd a mélytányér.
Ahhoz, hogy vendégek kényelmesen ehessenek, a tányérok legalább 60-80 cm-re legyenek egymástól.
Az evőeszközökről
A következő lépés az evőeszközök elhelyezése. Ezek a tányér két oldalára, illetve a fölé kerüljenek. Gondoljuk át, milyen fogásokkal készülünk, és ezek sorrendjében tegyük fel az evőeszközöket, kívülről befelé, a tányér irányába haladva.
Ennek megfelelően a tányértól jobbra helyezkedik el a leveseskanál (2), lapjával az asztalon, eggyel beljebb az élével a tányér felé néző nagykés (3), majd a többi kés, amire még szükség lesz. A tányértól balra ugyanezen elv alapján a nagy- (4), majd a többi villa sorakozik. Az előételhez szükséges evőeszközök (5), igény esetén, a jobb és bal oldal legszélére kerüljenek. A desszertkés és -villa, illetve a kis- és a kávéskanál (6), ha szükség van rájuk, a tányér fölött kapjanak helyet, szintén használat szerinti sorrendben elhelyezve.
A tányér körül
A teríték bal oldalára kerüljön egy kisebb „zsemletányér” (7), közvetlenül a villák fölé, a tányér felső vonalának magasságában. Ezen tálalja a fűszervajat, a kenyeret, esetleg a savanyúságot.
A poharak elhelyezésénél szintén a fogyasztás sorrendjére kell ügyelni, illetve arra, hogy a vendéget semmi ne akadályozza a használatukban. Az egyes fajtákat jobbról balra haladva, a vendég jobb kezéhez igazítsa. A főhelyen – a kés hegyénél – mindig a vizespohár (8) áll, hiszen ebből iszunk a legtöbbször. Ettől balra áll a pezsgős- vagy a konyakospohár (9), majd a vörös-, illetve a fehérboros pohár (10) következik. A sort a pálinkáspohár zárja.
Ne feledkezzen meg a fűszerekről sem, ezeket a terítékhez illő tartókban vagy tálkákban helyezze el az asztal több pontján, hogy mindenki kényelmesen elérje.
Ne csak az étkezéshez, a tálaláshoz is használja a megfelelő eszközt!
Fotók: Mediaworks archív, Flamant, Rosenthal