Falak mozgatása nélkül is megváltoztathatjuk a belső teret, a tudatos tervezés eredményeként a lakás tágasabbnak, világosabbnak vagy akár kisebbnek, meghittebbnek tűnik. Cikkünk első részében falfestés, tapéták és díszlécek optikai térnövelő és -csökkentő hatását mutattuk be, most a fényekkel, burkolatokkal való játékot vesszük sorra.
Fények
A vizuális összhatás meghatározó eleme a világítás, amelynek a térérzetet befolyásoló optikai hatásai is ismertek: legyen cél a tértágítás, vagy az otthon kuckósabbá tétele. Irányított fényforrásokkal fókuszpontokat hozhatunk létre, így egyszerűen a figyelem középpontjába állíthatunk egy ülőgarnitúrát, egy étkezőasztalt vagy egy képet. Szűkíti, barátságossá teszi a helyiséget, ha a mennyezeti fényekkel együtt több kis lámpát használunk, például padlólámpákat, asztali és komódlámpákat, falikarokat vagy lefelé világító állólámpákat. Ellentétes tértágító hatású, ha egyenletes szórt fény érkezik plafonról. Ezt jól kiegészítik a felfelé világító állólámpák, valamint a falakon körbefutó stukkók mögötti rejtett fények, amelyektől nagyobbnak tűnik a belmagasság.
Burkolatok
Nagyobbnak tűnik a tér, ha ugyanaz a burkolat vonul végig minden helyiségben. Kis alapterületű lakásokban ideális megoldás a világos parketta vagy műgyanta padló. Bármilyen burkolatról legyen szó, sötét színt csak tágas térben alkalmazzunk, mert erősen hat a térérzetre. A padlólapok mérete szintén lényeges. Egy tágas otthonban szinte bármit letehetünk, de szűkösebb helyekre lehetőleg kisebb lamellákból álló parkettát vagy nem túl nagy méretű hatszögekből, négyzetekből összeálló hidegburkolatot válasszunk.
Nagyítják a teret az egészen apró mozaikok, ahogy a fuga nélkül felrakott, óriási lapok is. Minden apróság számít, például fontos a csempék felülete: a vízszintesen barázdált lapok szélesítik a teret, míg az erősen strukturált, 3D-hatású darabok szűkítik.
Üvegfelületek
Az egyik legközismertebb anyag, ha tértágítás a cél. Transzparens változatai úgy váltják ki a falakat, hogy miközben fizikailag szeparálják, látvány szempontjából összekapcsolják a tereket. Napjainkban igen kedvelt a matt fekete zártszelvény vázas üveg térelválasztó. A váz lehet fix, de ajtókat is gyártathatunk bele. Már az is növeli optikailag a teret, ha tömör ajtók helyett üvegajtókat használunk. A fürdőszobában jó megoldás – zuhanykabin, illetve fal helyett – az üvegfallal határolt épített zuhany.
Tértágítás tükrökkel
A tükör a tértágítás egyik legjobb eszköze: megduplázza a helyiséget. Ám jól fontoljuk meg, hová tesszük, mert a visszatükrözött kép olykor kifejezetten zavaró! Lehetőleg ne kerüljön a kanapéval, ággyal, bejárati ajtóval, tévével szembe, csak kivételesen, indokolt esetben válasszuk ezt az elhelyezést. Különleges az egész falat beborító – ragasztással rögzített – tükör, de hasonló hatást érhetünk el egy tükrös ajtajú gardróbrendszerrel is. Különböző méretű, új vagy antik keretes tükröket szintén használhatunk, ezek további előnye, hogy megfelelő elhelyezéssel továbbítják a fényt olyan területekre, ahol egyébként sötét lenne.
Falpanelek
A mennyezetig felfutó, négyzetes, enyhén strukturált felületű panelek a tértágítás jolly jokerei: magasabbnak láttatják a szobát, főleg, ha kisebb elemekből állnak össze. A karakteres, mozgalmas 3D-panelek ellentétes irányban módosítják a térérzetet, de ezt világos, fémes fényű felületi színekkel ellensúlyozhatjuk. Külön érdemes szólni a 20-30 cm magas lábazatokról, valamint az 1 m-es magasságban futó angol falpanelekről, amelyek a lakás bármely részén megjelenhetnek. Hatásukra kisebbnek tűnik a helyiség, ezért fokozottan figyeljünk a színválasztásra. Amennyiben kifejezetten a vizuális kicsinyítés a cél, bátran festethetjük a paneleket sötétkékre vagy méregzöldre, és a fal is lehet sötétebb árnyalatú.
Bútorok
Alacsony belmagasságú lakásban kisebb, kecses bútordarabok mutatnak jól. Lehetőleg nyitott karfás fotelt, valamint lábakon álló kanapét válasszunk, sőt utóbbinak a mélysége is számít (110 cm helyett 90). Nagyobbnak érezzük a szobát, ha a gardróbrendszer faltól falig, padlótól mennyezetig ér, és az ajtók azonos kiosztási rendben sorakoznak egymás után. Amennyiben színe megegyezik a fal festésével, a bútor szinte beleolvad falba.
A plafonig futó, keskeny ajtós konyhai felső szekrény megemeli a mennyezetet, különösen a magasfényű változat. Ellentétes hatást érhetünk el a fallal kontrasztos színű, sötét, strukturált felületű bútorokkal, amelyek szűkítik a teret. Persze egy 4 m-es térben nem futhat a mennyezetig a szekrénysor, ilyenkor a 270-300 cm magas szekrény felett érdemes – azonos színűre festett – gipszkartonnal lezárni a keletkező beugrást.
Lakástextilek
Szőnyegek
A térhatású, geometrikus mintájú, valamint a karakteres színű, nagy gesztus- vagy virágmintás szőnyegek összehúzzák a teret, míg a világos darabok, amelyek szinte az egész padlót lefedik, tágítják. Kis szobában, ahol sötét a parketta, ez az egyetlen járható út a tér látszólagos növelésére. Egy tágas, világos burkolatú helyiségben ellenben kuckósabb, barátságosabb lesz a hangulat a sötét szőnyegtől. A csíkos szőnyegek – akár a tapéták – megnyújtják a látványt abban az irányban, amerre a sávok futnak, így korrigálhatjuk az arányokat.
Függönyök
Egy kisebb, szűk szobába inkább rolót válasszunk hagyományos függöny helyett, mert könnyeddé, légiessé változtatja az összképet. Amennyiben viszont a tágas tér optikai kicsinyítése a cél, a földig érő, karakteres színű függöny segíthet, amely fölött drapériacsík is megjelenhet. A hatalmas minták sötét alapon ugyanúgy viselkednek, mint a tapéták esetében, optikailag szűkítik a helyiséget, míg a világos, apró minták tágítják. A csíkok iránya ebben az esetben is lényeges, hiszen a függőleges csíkozás a mennyezet irányában, a vízszintes viszont horizontálisan nyújtja a teret.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!