A természetes fényben úszó konyha sok lakástulajdonos álma, hiszen a világos helyiség nem csak nagyobbnak tűnik, de barátságosabb is, a berendezéshez, falakhoz választott színpaletta pedig még élénkebben mutat. Okos ötletek, amelyek maximalizálják a természetes fényt anélkül, hogy drága felújításokba kezdenénk.
Nem kell akkor sem elkeseredni, ha északi fekvésű, vagy kis ablakú, ezért sötét a konyha, számos lehetőség áll rendelkezésedre – a drága felújításon túl –, amivel növelheted a természetes fény mennyiségét.
Télen-nyáron világos szoba
A konyha akkor a legszebb, amikor betölti a természetes fény – minden napszakban és minden évszakban. A fény erősségét növelheted a különböző üvegfelületek „halmozásával”. Válassz például üvegfrontot a konyhaszekrényhez! Így a nyitott polcok praktikumát anélkül élvezheted, hogy gyakran kellene takarítanod az itt tárolt holmikat. Persze nem feltétlenül szükséges, hogy az üveg teljesen áttetsző legyen, ha nem szeretnéd megmutatni az itt tárolt étkészletet, válassz tejüveget. Ezzel a felülettel megtörheted a többi bútor „monotonitását” – ez a tágasabb terekben használt, nagy kiterjedésű, több darabból álló konyhaszekrény esetén különösen szerencsés –, ráadásul a fényt is növeled.
A nagy konyhaszigetre is tervezhetsz üvegajtókat – például a beépített borhűtőre, kisebb polcokra –, amelyek szépen megbontják az egységes blokkot. Az üvegberakás növeli a térérzetet is, így még egy ok, hogy használd őket!
Természetes fény: szórd szét!
A munkalapok kifejezetten nagy helyet foglalnak el, ezért érdemes kihasználni őket: ide válassz például fényes, fehér lapokat – például márványt, de egy világosabb, kis mintájú terrazzo is jól mutat.
A világos falak, a tűzhely mögött elhelyezett tükrös védőlemez, a fényes kvarc is jó szolgálatot tehet, hiszen visszaveri a fényt. Ha a hűtő itt és nem a kamrában kap helyet, sötét szobába semmiképp ne fekete gépet válassz! Legyen a fridzsider fehér vagy inox.
Játssz a színekkel!
A padlótól plafonig beépített konyhaszekrények a kis konyhákban jó szolgálatot tesznek, ez esetben – mint azt már fentebb javasoltuk – mindenképp szereltess be egy-egy üvegajtót, vagy alkalmazz nyitott polcos megoldást. Így megnyitod a teret és nem kell aggódnod a nagy, egybefüggő felületek unalma miatt. Nagyobb bútorok esetében válassz a meleg fehér és a bézs árnyalatai közül. Ha fa anyagokat is használsz, azok közül is világosabb szín közül válassz. Ha már megvan a bútor, nem kell feltétlenül lecserélni az egészet, elég, ha a frontokat újítod meg.
Ezek az árnyalatok nem csak a bútorok és falak esetén bizonyulnak jó választásnak, de a padlóburkolat kiválasztásakor is. A fényes, fehér járólap steril hatást kelt, azonban a csiszolt krémszínű vagy világosszürke kő visszaveri a fényt, de jó választás a világos fapadló is. (Ha már korábban sötét burkolatot választottál – akár a falra, akár a padlóra –, akkor sem kell feltétlenül leveretned és újra rakatnod az egészet sok pénzért: fogadd meg szakértőink tanácsát és burkold le újra vagy fesd át gyorsan, olcsón!)
A sok fehér akkor nem válik unalmassá, ha feldobod egy izgalmas színű és mintájú szőnyeggel, vagy különböző fafelületekkel, panelekkel töröd meg az egységes felületet.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!