A türkiz az egyik legszebb árnyalat, ráadásul pszichésen is jó hatással van ránk. Nem véletlen tehát, ha egy kivételes hangulatú lakásnak meghatározó eleme.
– Mikor először néztük meg a lakást, falak sokasága szabdalta fel a tereket. Ám mi a túlzsúfoltság ellenére azonnal megláttuk benne a lehetőséget – meséli a fiatal tulajdonos, Zoltán, aki néhány éve vásárolta meg a gyönyörű sashegyi otthont.
Az eredetileg kétszobás lakás egy idős hölgy tulajdona volt, aki közel ötvenöt évvel ezelőtt költözött be a ’60-as évek elején épült társasházba. Amikor Zoltán először járt itt, még megvoltak az eredeti nyílászárók, burkolatok, bútorok, sőt a lámpák is.
– Határozott elképzeléseink voltak a lakás átalakításával kapcsolatban. Pontosan tudtuk, mit szeretnénk kihozni belőle, de természetesen szakemberek segítségét kértük. Néha persze mi is vettünk ezt-azt; szerencsére a tervezők, B. Tier Noémi és Téli Judit jól viselték – mondja nevetve a tulajdonos, aki szakmáját tekintve grafikus, tehát maga is otthonosan mozog a színek és formák világában.
A munkálatok kezdetén a lakberendezőkkel közösen teljesen lecsupaszították a lakást: a parkettán kívül szinte mindent visszabontottak az 55 négyzetméteres ingatlanban. Nem csoda, hogy a felújítás végül az eredetileg tervezett összeg sokszorosába került, így az utolsó fázisban, a bútorok, kiegészítők vásárlásakor, egyszóval a lakberendezési büdzsén próbáltak spórolni. Ekkor váratlan segítség érkezett: Zoltán nagymamájának házából el kellett szállítani néhány régi bútort.
– Szerencsére a párom is és én is szeretjük a régi tárgyakat, a vintage stílust, vagyis szívesen befogadtuk ezeket a darabokat. A legtöbbet átkárpitoztattuk, Szentgyörgyi Kata bútorfelújító remek munkát végzett, de például az étkezőasztal vagy a komódok egy fekete lábfestést leszámítva megmaradtak eredeti formájukban. Ezek a hangulatos „nagymamás” darabok kimondottan passzolnak a télikert kerámiaburkolatához, vagy az étkezőasztal fölött lógó fekete ipari lámpához, amely egy régi gyárépületből került hozzánk. Eredetileg a hálószobába szántuk, de végül be kellett látnunk, hogy jobban illik a konyha-étkező terébe. A hálóba pedig egy szép kristálycsillár került, amely remekül harmonizál az egész szoba, de különösen a tapéta stílusával – magyarázza Zoltán, amikor a különböző tárgyakról faggatom.
A tárolást szintén ebben a helyiségben oldotta meg a fiatal pár, beszereztek egy faltól falig, padlótól mennyezetig érő beépített szekrényt. A hatalmas bútort asztalos gyártotta méretre; a megrendelők azt kérték a mestertől, hogy a bútor lehetőleg láthatatlan legyen. A fogantyú nélküli ajtók matt fehér festést kaptak, és így a mindent elnyelő gardrób szinte beleolvad a háló falába.
– A koncepció az volt, hogy légiesen könnyed, picit romantikus hangulat uralkodjon az egész lakásban, ezért választottuk alapnak a fehér színt, kiegészítésnek pedig a türkiz árnyalatot. A hatást rengeteg természetes anyaggal, főleg fával próbáltuk fokozni. Hogy miért pont a türkiz? A fürdőszobai csempe volt az, ami szabadjára engedte a fantáziánkat. Az interneten bukkantunk rá erre az anyagában csíkos türkiz burkolatra, és felkutattuk az eredetét. Így jutottunk el a spanyol gyártóhoz, a hazai forgalmazóhoz, majd a budapesti üzlethez – emlékszik vissza Zoltán. – Aztán már egyértelmű volt, hogy ezt az árnyalatot fogjuk továbbvinni minden helyiségben: ez köszön vissza a háló Angliából rendelt tapétáján, a fotelek kárpitján és számos egyéb kiegészítőn.