Otthonunk legdinamikusabb elemei a színek: egy új tónussal, avagy egy vele harmonizáló színpárral akár az egész otthonunk hangulatát megváltoztathatjuk. Útmutatónkban segítünk eligazodni a színek világában.
Primer, szekunder és harmadlagos
Minden színelmélet origója Goethe 1810-es Színtana, az alapmű korunkban is kiindulópont a lakberendezéssel foglalkozók számára. A színtani vizsgálódások eredményeként született meg az ún. színkör.
Elsődleges (primer) szín a piros, a kék és a sárga, másodlagos (szekunder, kevert) a narancs (sárga + piros), a lila (piros + kék) és a zöld (sárga + kék), a harmadlagos színek pedig egy primer és egy szekunder szín keveréséből állíthatók elő (pl. kék + zöld = kékeszöld). A színkör így összesen 12 cikkelyre oszlik, a pszichológiai hatást tekintve pedig két félkörre bontható: a meleg árnyalatok (sárga, narancs, vörös, bíbor) aktívak, a nyugtató, hideg érzetet adók passzívak (zöld, kék, türkiz, ibolya).
Egy enteriőr megtervezésénél tartsuk szem előtt, hogy az élénk, meleg színek kisebb felületen is erős hatást keltenek, míg a mélyebb, hideg, illetve a semleges színek nagyobb felületen is bátran alkalmazhatók. Természetesen egy adott árnyalat érvényesülése nagyban függ a helyiség fényviszonyaitól.
Ellentétek vonzásában
Kísérletezhetünk egymást ütő színekkel is, de ilyenkor a tér mozgalmassá, zsibongóvá válhat. Az ellentéteket úgy találjuk meg, ha a színkörön a választott színt komplementerének szomszédjával társítjuk. Ilyen furcsa pár például a világoskék és az okkersárga.
Melyek a neutrális színek?
Neutrális színeknek nevezzük a fehéret, a feketét, a szürkét, de ide soroljuk a barna-bézs tónusokat is, mert pszichológiailag semleges hatásúak. Minél élénkebb, erősebb színnel párosítjuk őket, annál jobban felerősítik egymás hatását.
Egy enteriőr színvilágának kialakításakor garantált a harmonikus végeredmény, ha a nagyobb felületeken ezekkel az árnyalatokkal teremtjük meg a hátteret, majd jól elhelyezett kontrasztos színekkel dobjuk fel a teret. A tervezésnél ne feledjük: a fa, a kő, a fém és a natúr vászon felületek is semlegesek.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap.