A nyári hőséget sokszor csak egy jól beállított klímával lehet elviselni. De mire érdemes figyelni a készülék vásárlásakor?
MILYET VÁLASSZUNK? A számunkra ideális darab megtalálásához mindenekelőtt a lakás adottságait kell figyelembe vennünk, hiszen egészen más készülék szükséges egy háromszobás, illetve egy kétszintes otthon hűtéséhez. Általánosságban elmondható, hogy minden helyiségbe külön klímát kell szerelni, mert bár a hideg levegő átáramlik egyik szobából a másikba, csak így biztosítható a megfelelő hőmérséklet. Fontos tudni, hogy a kialakított rendszert nem lehet utólag bővíteni, a felszerelt kültéri egységre ugyanis csak annyi beltéri egység köthető, ahány csonkkal rendelkezik.
ÁLTALÁNOS ADATOK A klíma telepítése egy felméréssel kezdődik, amikor is a szakemberek segítenek kiválasztani a legoptimálisabb hűtési módot. Egy átlagos méretű, 35-40 m2-es helyiséget egy 3,5 kW teljesítményű készülék képes lehűteni, több szoba esetén pedig multirendszer telepítése javasolt. Ennek lényege, hogy egy nagyobb teljesítményű kültéri egységre több belső egységet kötnek.
HOVA SZERELJÜK? Nincs előírás arra nézve, hogy hova kell tenni a belső egységeket, de az élettani hatásokat ajánlott szem előtt tartani, azaz fontos, hogy a befújt levegő ne zavarja a családot a mindennapi tevékenységekben. Mert bár kánikulában valóban kellemes egy-két percig a hideg levegőt élvezni, hosszú távon egészségügyi következményei lehetnek. Emiatt leginkább az ajtók, ablakok fölé telepítik az egységeket. Semmiképp ne helyezzük az ágy fölé a hálóban vagy a gyerekszobában!
KÜLSŐ EGYSÉGEK Az elhelyezésre vonatkozóan itt sincsenek kötelező érvényű technikai szabályok, mindenesetre egy átlagos, 35-38 kg-os doboz felszereléséhez speciálisan erre a célra kifejlesztett csavarokat és konzolokat használnak. Ha homlokzatvédelmi okok miatt a külső egység nem kerülhet az utcafronti részre, akkor a lichthófba vagy a körgangra, 2,5 méteres magasság fölé teszik.
ENERGIAHATÉKONYSÁG Egy jól beállított inverteres klíma havi szinten 3-5000 Ft pluszköltségként jelentkezik a villanyszámlában. A fogyasztás szempontjából nem az a mérvadó, hogy naponta hány órát használjuk, sokkal inkább az, hogy miként: egy folyamatosan azonos hőmérsékleten üzemelő készülék kevesebbet fogyaszt, mint ha állandóan fel-le tekergetjük.