Bizonyára veled is megesett már, hogy a lakásba lépve úgy érezted, az előszobát elöntötte a cipők tengere. Mutatunk három megoldást, amellyel elejét veheted a rendetlenségnek!
Rend a lelke mindennek
A tárolásnál nagyon sok mindent figyelembe kell venni, a használati gyakoriságtól kezdve a különböző modellek formájáig. Meghatározó szempont, hogy a házban hány pár cipő „lakik”, hiszen nagyobb család esetében az otthoni kollekció akkor is könnyen elburjánzik, ha praktikusan szerezzük be a darabokat. Ráadásul nemritkán az érzelmi kötődés miatt is ragaszkodunk néhány régi példányhoz: nem érdekel minket, hogy a cipő soha nem volt igazán kényelmes, mivel abban mentünk az első randevúra.
Első lépés: a válogatás
Többnyire a fogas alatt, a földön gyűlnek a különböző méretű lábbelik, mert megérkezéskor ott a legegyszerűbb lehajítani őket. Ez persze nem túl szerencsés megoldás, hiszen sokkal nehezebb megtalálni a keresett cipőt, ha minden egymás hegyén-hátán van, ráadásul a káoszban könnyen meg is sérülhet valamelyik.
Amennyiben szeretnénk rendet tartani, első lépésként válogassuk szét őket: döntsük el, melyeket hordjuk állandóan és melyek az alkalmi darabok. A ritkán használt cipőket nyugodtan pakolhatjuk magasra, a szekrény felső polcára vagy más, nehezen elérhető helyre. Szabaduljunk meg a régi cipősdobozoktól is, mert ha tizenöt jelöletlen dobozból kell kiválasztani, hogy melyik rejti a kék pántos nyári szandált, bizony nehéz dolgunk lesz.
Másodszor: a rendszerezés
Könnyen átlátható rendszert hozhatunk létre, ha azonos méretű, átlátszó dobozban, funkció szerint csoportosítva tároljuk a lábbeliket. A magasban elhelyezett dobozokat lássuk el feliratokkal vagy fotókkal, így azonnal látjuk majd, melyiket kell előbányászni a gardrób tetejéből. A praktikus fotós megoldást akkor is alkalmazhatjuk, ha nincs módunkban lecserélni a hagyományos papírdobozokat.
A gyakran használt cipőket egy másik szisztéma szerint érdemes csoportosítani. Válogassuk szét, hogy mikor, milyen célból vesszük fel őket, így amikor elindulunk, mindig pontosan tudni fogjuk, hogy melyik szekrényben, melyik „kupacban” találhatók a munkába használt darabok, illetve hol kell keresni például a sportcipőket.
Polcok és méretek
A magas szárú csizmáknál a téli időszakban nagy segítséget jelent néhány állítható magasságú vagy kivehető polc, ugyanis ezekkel megfelelő helyet biztosíthatunk a hidegben viselt különlegesebb daraboknak. Tavasszal, az időjárás változásával visszakerülhet a régi, megszokott polc, így több sorban tárolhatunk cipőket a szekrényben.
A hosszú szárú csizmáknál mindig figyeljünk arra, hogy ne törjön meg a lábbeli szára; a legegyszerűbb megoldás, ha kitömjük újságpapírral. Az én jól bevált eszközöm a henger alakú szivacs, amit előzőleg textillel bevonok. A magas sarkú cipők elhelyezésekor megspórolhatunk némi helyet azzal, ha a párokat egymással szembefordítva sorakoztatjuk fel: egy sarokkal a fal felé, egy sarokkal kifelé. Beépített szekrény esetében egy kihúzható polcos/akasztós rendszert javaslok, amely kényelmes hozzáférést biztosít minden darabhoz
+ 1 tipp: a magas szárú cipőket, korcsolyákat elhelyezhetjük egy rúdra akasztva, a ritkábban használt szandálok tárolásához pedig ideális a kigördíthető polc – így nem kell térden állva keresgélni a hátracsúszott darabokat
Egy padban elrejtve
Ha most alakítjuk ki az előszobát, akár egy padot is használhatunk tárolásra. Az előszobai leülőket általában kimondottan alacsonyra (3840 cm) tervezik, hogy könnyű legyen lehajolni a cipőig. Nem szükséges a hagyományos méretet követni, hiszen többnyire félig, szinte csak megtámaszkodás céljából ülünk rájuk, vagyis elegendő a 35 cm-es mélység. A felnyitható darabok belseje elnyelheti a vendégpapucsokat, de a pad alatti részt is bepolcozhatjuk, így itt akár két sor aktuálisan használt lábbeli is elfér.
+ 1 tipp: szerezzünk be egy csepegtetőtálcát! Esős időben sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat az egyszerű holmi használatával.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!