Új lakberendezési koncepció a kölni vásáron
Megkezdődött a vásárok, expók szokásos év eleji menetelése szerte a világon. Los Angelesben, a Consumer Electronics Show-n (CES) például a szórakoztatóipar, a házi elektronika képviselői mutatták be a legújabb csodamasinákat a wifis mosógéptől az OLED tévéig, Európában pedig a lakberendezés, a design trendteremtő ambíciói éledeznek, Köln, Frankfurt, Milánó, Párizs ad otthont az immár nagyhagyományú rendezvényeknek. A gazdag kínálatból mi is közöltünk néhány érdekességet, most pedig vigyázó szemünket Kölnre vetjük, s a január 16. és 22. között rendezett imm Cologne egyik fontos eseményét, a Das Haus – Interiors on Stage-et idézzük fel.
Ennek a programnak meghatározó alkotói az indiai-angol designer páros, Nipa Doshi és Jonathan Levien voltak. A Das Hause számára készített installációjuk arra kereste a választ, vajon miféle eszközeink lehetnek a 21. század elején az ideális otthon megteremtése érdekében, legyen szó akár élvonalbeli formatervezőkről, vagy egyszerű hétköznapi emberekről. A világhírű tervezőpáros a világ számos vezető cégével együttműködve (Moroso, Cappellini, Tefal stb.) olyan lakótereket alakított ki, melyek – nézetük szerint – napjaink igényeinek a legjobban megfelelnek.
Koncepciójuk lényege, hogy szobák helyett zónákra osztják a lakást, mivel ez a kiindulópont sokkal rugalmasabb térfelhasználást tesz lehetővé, jobban illeszkedik napjaink nagyvárosi életstílusához, mint amit a korábbi, falakkal határolt egységek nyújtani képesek. Ez a szemlélet beleilleszkedik abba az áramlatba, melyet manapság egyterű lakásként szoktunk emlegetni, viszont tovább feszegeti a határokat, vagyis nem csupán arról van szó, hogy a nappali, a konyha és az étkező egy térbe kerül, miközben a funkciók az egyterűség ellenére is megőrzik különállóságukat, hanem maguk a funkciók is keverednek az adott életvitelnek legmegfelelőbb módon. Természetesen, ahogy ez manapság oly fontos a korszerű, modern szemléletű otthonteremtésben, kombinálódnak a belső és a külső, zöld, szabad terekkel kapcsolt életterek, és előtérbe kerülnek a wellness tevékenységek – ezek mind ötvöződnek az elképzelt lakásban. Az imm Cologne a jövő modellezésekor nemcsak a téralakítás vagy a bútorozás terén mutatott lehetséges megoldásokat, de ebbe bevonta a korszerű fény- és hangtechnikát, a wellness berendezéseket, a médiatechnológiát, a legújabb háztartási eszközöket, tehát mindazt a technikai arzenált is, amely nélkül a modern hétköznapi élet ma már elképzelhetetlen.
Az elmondottakból logikusan következik, hogy Nipa Doshi és Jonathan Levien „ideális otthon” elképzelése arra is módot ad, hogy személyes karakterünket a legváltozatosabb módon kifejezhessük, s a berendezés kialakításában időről-időre különféle improvizációkat engedjünk meg magunknak – ahogy egyébként az életünk, igényeink is folyamatosan változnak.