Akkor sem kell vagyonokat költeni a lakás frissítésére, ha már évek (akár évtizedek) óta semmit nem változtattunk az enteriőrön, de akkor sem, ha az albérletet, ahol élünk, a tulajok a nagymama örökölt bútoraival rendezték be. Néhány apró trükk, kevés anyagi ráfordítás, egy kreatív hétvége és máris egy új otthonban érezhetjük magunkat.
Festés
Egy világos fal, néhány markáns kiegészítővel a legegyszerűbb megoldás, ha modernizálás a cél. Ha az adott helyiség falszíne az évek során idejét múlttá vált, vagy az eredetileg szép színt kiszívta a nap, esetleg elkoszolódott az idők során, a legegyszerűbb, amit tehetünk, hogy ecsetet ragadunk. Az új szín legyen valamilyen semleges, világos árnyalat, például bézs, zsálya, menta.
A legmarkánsabb változást azonban úgy érhetjük el, ha bátor színválasztásban gondolkodunk: ez elsősorban sötét színeket jelent. Pazar megoldás a király-, vagy a pávakék, de sötét zöldben, sőt feketében is lehet gondolkodni. Megfelelő fekvésű, világítású szobában a mélyebb árnyalatok sem „nyomják” össze a helyiséget.
Bútorok
A legnagyobb gondot az ódivatú, kárpitos bútorok okozzák. Egy antik, vagy mid-century darabot azonban könnyedén a modernizált térbe illeszthetünk – szépen kiegészítik egymást az új bútorainkkal. Nehezebb a dolgunk, ha a nyolcvanas-kilencvenes évek kárpitos bútorait kell valahogy modernizálni. Sokszor már a formájuk árulkodik a gyártás évtizedéről, a kárpit pedig teljesen nyilvánvalóvá teszi, hogy retró darabbal van dolgunk. Ha van rá mód, az ilyen menthetetlen darabok helyett szerezzünk be használtan egy valódi, stílusos antikot, ezeket gyakran szinte fillérekért lehet online megvenni.
Ha a bútor szép formájú, csak éppen a színe nem passzol a modernizált berendezéshez, gond nélkül átfesthetjük. Ha természetes fa, vagy fehér színt választunk, a tradicionálishoz közelítő lakberendezési stílusban gondolkodjunk: így a kiegészítőket sem kell lecserélni. Amennyiben azonban teljesen megújítanánk a teret, a bútorainkat átfesthetjük bármilyen pasztell, élénk színre. Fontos, hogy ezek harmonizáljanak egymással, mert két pasztell darab már nem mutat jól a hagyományos fa-színű bútorok mellett.
Textilek
Ha megújítanánk a szobát, a függönynek szinte biztosan mennie kell. A legtöbb lakásban nem fektetnek erre túl nagy hangsúlyt, holott méretéből adódóan a függöny vonzza a tekintetet, dominálja a teret – pláne, ha mintás. Amennyiben lecseréljük a sötétítőt, ügyeljünk rá, hogy ne poliészterből készültet válasszunk, ha pedig mintás az új darab, akkor passzoljon az elképzelt lakberendezési stílushoz. Egy szürke lenfüggöny például jól illik egy skandináv stílusú szobába, azonban, ha azonban boho irányba újítjuk a dizájnt, akkor nem tesz hozzá semmit a látványhoz.
A választott függöny színéhez illő bútorokkal, kiegészítőkkel, párnákkal, egyéb textilekkel még szebb lehet a hatás.
Hasonló a helyzet modernizálás idején a szőnyegekkel: egy antik perzsa – ha a megfelelő enteriőrben kap helyet –sosem megy ki a divatból, ellentétben a mindenféle, hosszú szálú, geometrikus, vagy éppen hullámmintás darabokkal.
Kiegészítők
A modernizálás leghatékonyabb módja, ha lecseréljük a kiegészítőket. Nézzünk szét alaposan a szobában és a csúnyának tűnő lámpákat, vázákat, képeket, lábtartókat és egyéb csecsebecséket tüntessük el. Így persze elsőre üresnek hat a szoba, de még mindig jobb, mint ha nagyanyáink herendi rózsái keverednének az ifjúkorunkban összeguberált macskás plakátokkal. Szerezzünk be teljesen új kiegészítőket – amelyek persze lehetnek használtak is –, alapozzák meg ezek a helyiség stílusát! Inkább vásároljuk kevesebb, de egyedi és minőségi darabokat. Válasszunk például magyar dizájnerek, alkotók munkái közül!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!