Alapszínek, meleg színek, árnyalatok. Mind ismerős kifejezés, de azt vajon tudja, hogyan hatnak egymásra, és hogyan használja őket az otthonában? Íme, néhány színelmélet otthona csinosításához!
A színkör és az alapszínek
A színkörrel már kisiskolás korunkban is találkoztunk. Segít véget vetni a találgatásoknak, melyik szín melyikhez illik: pontosan megmutatja, ezért még a lakberendezők számára is nélkülözhetetlen eszköz. Minden színkerék legalább 12 árnyalatot tartalmaz. Most megtudhatja, hogyan áll össze a tizenkettes kör!
Elsődleges színek: piros, sárga, kék. Nem lehet őket más színből kikeverni.
Másodlagos színek: narancssárga, zöld, lila. Az elsődleges színekből lehet kikeverni őket.
Harmadlagos színek: további 6 árnyalat, amik az elsődleges és másodlagos színek keverékéből jönnek létre.
Ezeket az alapszíneket aztán lehet világosítani vagy sötétíteni olyan semleges színekkel, mint a fehér, a fekete vagy a szürke. Ha idegenkedik az erősebb színektől, csak válassza az alapszínek halványabb árnyalatát!
Hideg, meleg
A színkör egyik felén a meleg, másik felén a hideg árnyalatok találhatók. A pirostól a sárgáig meleg, a lilától a zöldig hideg színekről beszélünk. A meleg árnyalatok élénkebbek, vibrálók, ezért ha nyugalmat árasztó szobát szeretne, akkor inkább a hideg árnyalatok közül válasszon. Nem ajánljuk a meleg árnyalatokat kis helyiségbe sem, mert összenyomja a teret.
Kombináljon okosan!
Ha két egymással szemben álló színt választ egy adott szoba hangulatosabbá tételére, biztos, hogy színben összeillő párt kap. Például a narancs és a kék vagy a piros és a zöld. Ezek az árnyalatok azonban annyira dominánsak, hogy elegendő, ha kis dózisban alkalmazza őket: a színek visszaköszönhetnek a csilláron, a székeken vagy a sötétítő mintájában.
Választhat 3 egymás mellett lévő árnyalatot is, ez esetben a leghalványabb lesz a domináns, a kicsit élénkebb támogatja a dominánst, a legerősebb szín pedig kiemeli azt. Kövesse a 60-30-10-es arányt a tökéletes egyensúlyért.
Akár 4 színt is bevonhat, ekkor 2 hideg és 2 meleg árnyalatban kell gondolkodni, ezen kívül fontos, hogy egyenlő arányban jelenjenek meg a helyiségben.
Fotók: Thinkstock