Térben és időben is hatalmas utat járhatunk be, ha a kék-fehér dekorációk nyomába eredünk. Megmutatjuk, mik azok az ornamentikai formák és technikák, melyek kiállták az évszázadok próbáját, és a mai napig az otthonunk díszei lehetnek.
1. Ázsiai korsók és csuprok
Eredetileg fűszerek tárolására tervezték ezeket a csodálatos edényeket, melyeket számtalan méretben és formában szerezhetünk be. Egy csoportba gyűjtve valódi csendéletet hozhatunk létre velük a nappaliban vagy a szalonban.
2. Transfareware tányér
Ez a dekoráció a 18. század közepén terjedt el, tömegtermelését az ipari fejlődés tette lehetővé. Ennek köszönhetően a leghétköznapibb háztartásokban is más-más díszítéssel élvezhették a vacsorát az asztalnál ülők. Igazán jámbor módja a gyűjtőszenvedélyünk kiélésének a hasonló stílusban készül tányérok és tálalótálcák beszerzése.
3. Angin
Ennek a különleges textilnek a hagyományos változata a fehér alapon kék csíkokkal rendelkező bútor- vagy ágyneműhuzat. Puritán, letisztult stílusával igazán elegáns hatást érhetünk el a hálóban.
4. Ikat
A szó indonéz eredetű, de ez a technika a Föld több pontján is kialakult. A klasszikus változat csomózással készül, ezzel érik el, hogy csak a kívánt helyeken fogja be az anyagot a festék. Az így létrehozott textilek népszerűségének köszönhetően azonban ma már könnyen beszerezhetünk előregyártott, nyomott alapú változatokat is.
5. Batikolás
Hasonló az előző technikához, itt azonban viasszal érjük el, hogy ne színezze be mindenhol a festék a ruhát. Ez a módszer is több ezeréves múltra tekinthet vissza. Természetesen ebből is a kék-fehér változat a kedvencünk.
6. Enkausztikus csempe
Ez a festési mód már az antikvitás során kialakult, azonban a XIX. századi Spanyolországban vált igazán népszerűvé a belsőépítészetben. Felhevített méhviasz öntőformába töltésével színezik be a betonlapokat. Kék-fehér változatuk a mediterrán háztartások kedvence, de ma már az összes lakberendezési stílusban használják.
7. Toile
A romantika szerelmeseinek ajánljuk ezeket a tapétákat, melyek 1700 körül hódították meg a francia kastélyokat. A pásztoridillt bemutató ornamentika ugyan sokat változott az évszázadok során, bájából és közkedveltségéből azonban semmit sem veszített.