Kétségtelenül kellemesebb megérkezni egy esztétikus előszobába, de induláskor is fontos, hogy egy rendezett teret hagyjunk magunk mögött. Ne azzal a tudattal teljen a napunk, mekkora felfordulás vár otthon.
Sokszor említettem írásaimban, de nem lehet elégszer, hogy mennyire fontos szerepe van az első benyomásnak egy lakás vagy ház esetében is! Nem csak a vendégeinknek, de saját lelkünknek is jóleső érzés, ha az otthonunkban töltött első és utolsó pillanatot is egy harmonikus helyiségben töltjük. Ezért a Griff Pagony előterében az év minden hónapjában van egy virágcsokor, legyen az selyem és/vagy szárazvirágokból, kerti vágottvirágokból, vagy csak friss zöld ágakból.
Elég általános, hogy méret tekintetében nem bánnak bőkezűen az építészek a lakások előszobáival. Ennek ellenére temérdek praktikus dolognak kell itt helyet szorítanunk mielőtt a szépségével is foglalkozhatnánk. Cipőknek, kabátoknak, táskáknak, kulcsoknak, esernyőknek. Valamint jól jön még egy nagy tükör és egy ülőalkalmatosság is. Még felsorolni is sok! Így nem kis feladat, hogy ezt igényesen oldjuk meg és dekorációnak is jusson hely.
Ha előrelátóan tervezünk, akkor a számos hasznos tárgy is bírhat dekorációs értékkel
Egy izgalmas szövet a széken, egy bravúros lámpa, egy impozáns keret a tükrön vagy egy szép asztal, és az unalmas szobából máris figyelemfelkeltő tér válik.
Mint a lakás egyéb területein, itt is fontos, hogy olyan falszínt válasszunk, ami majd harmonizál a bútorokkal és a kiegészítőkkel. Véleményem szerint ebben a helyiségben lehetünk bátrabbak a színekkel. Oly rövid ideig tartózkodunk itt a nap folyamán, hogy egy merészebb tapétát, vagy falszínt sem fogunk hamar megunni. Ez a helyzet a fürdőszobák esetében is, melyekről a cikksorozat egy későbbi részében fogok írni.
Ha előszobát tervezek, próbálok padot, vagy széket is elhelyezni benne, ami alatt megbújhat a család épp aznap lerúgott cipője. Jó, ha az előszobában, vagy közvetlen közelében van cipősszekrény is, kivéve, ha egy távolabbi gardróbszobában akarjuk ezeket tartani.
A kabátokkal is hasonló a helyzet. Mindenképp legyen itt szekrény, vagy fogas, hogy elférjen a család aznapi kabátja, jó esetben egy-két vendégé is. A többi pedig kerülhet távolabbi szekrényekbe. Sálak, sapkák, kesztyűk tárolására egy stílusos kosár, vagy doboz is alkalmas, ha nem jut hely fiókoknak. Mivel a kalapok a gyengéim, ezért előszeretettel hagyok elöl párat dekoráció gyanánt. Szerintem pazar a látványuk egy előszobában, ahogy a szép esernyőknek és csizmáknak is.
Ha akad hely, tartsunk elöl pár számunkra kedves ruha kiegészítőt, ami színében jól illeszkedik ide
Ha marad olyan falfelületünk, amit nem tudunk ajtók, vagy a közlekedés miatt szekrényekkel, fogasokkal beépíteni, ne csüggedjünk, mert így lesz helyünk képeknek. Ezeket nézve elkalandozhatunk mi is és vendégeink is öltözés közben.
Tegyünk fel minél többet, ami a kialakított miliőbe passzol
Olyan képeknek is tökéletes hely az előszoba, amik más szobába nem passzolnak, de nincs szívünk a fiók mélyére száműzni őket. Ügyeljünk rá, hogy ízléses, egymáshoz illő képkereteket használjunk, mert egy gyengébb képből is válhat pazar dekoráció egy jól megválasztott keretben, de ennek ellentéte is igaz, egy nagyszerű alkotás is nyújthat középszerű látványt rossz környezetben.
A cikk zárásaként, mint minden hónapban, most is készültem recepttel. Az e havi ötletet az adta, hogy pár hete szüreteltem le a citromfáról a termést. 4 citrom termett és nem szerettem volna, ha gyorsan elmúlik az öröm, ezért valami kiadósat terveztem belőle készíteni. Így döntöttem a marmelád mellett. Bár fél citromot elhasználtunk, hogy koccintsunk egy rozmaringos gin tonikkal a termésre, de így is a 3,5 üveggel készült!!
Citrom Marmelád
- 33 dkg citrom
- 90 dkg kristálycukor (barna cukortól zavarosabb színe lesz, de az íze úgy karamellesebb)
- 9 dl víz
Az ünnepek alatt biztosan jól fog jönni süteménybe egy kis házi készítésű marmelád, így ezzel el is kezdünk a karácsonyra hangolódni.
Ehető héjú citromból kell készíteni, így a saját termésnél nincs is biztonságosabb megoldás
Jól mossuk meg és szeleteljük vékony félkarikákra a citromokat, csak ezután mérjük meg a súlyát. Tegyük egy fazékba és öntsük fel a kellő mennyiségű vízzel, majd hagyjuk állni 8 órát.
Ezután forraljuk fel és gyöngyözve főzzük fedő alatt 60 percig, majd fedő nélkül további 20 percig. Tegyünk a mélyhűtőbe két kistányért, a befőttesüvegeket a (levett) tetőkkel együtt pedig 135 fokos sütőbe 20 percre fertőtleníteni és hagyjuk is a sütőben, amíg nincs rá szükség.
Adjuk a citromokhoz a cukrot és ha teljesen felolvadt, újabb 20 percig gyöngyözve főzzük, közben lassan, de folyamatosan kevergessük.
Most jön a ránc teszt a sűrűség megállapításához.
Vegyük le a tűzről a citromokat, az előhűtött tányérra csorgassunk egy teáskanálnyit a levéből és pár másodperc múlva nyomjuk félre az ujjunkkal. Ha ráncosodik, akkor elkészültünk, ha nem, gyöngyöztessük még 10 percig és teszteljük egy másik előhűtött tányéron.
Nem egyszerű mutatvány a forró üvegekbe szedni a forró marmeládot – Óvatosan csináljuk!
Nekem úgy volt a legkényelmesebb, hogy az üvegeket a tepsivel együtt vettem ki a sütőből, mert egy kevés úgyis mellé fog csorogni és hőálló kancsóból töltöttem fel őket. Minél telibb az üveg, annál jobb, szinte semmi levegőnek ne maradjon hely és azonnal zárjuk is le. Cirka 2 nap után érik el a végleges sűrűségüket, így addig ne aggódjunk, ha folyik. Ha utána is folyósabb lenne, mint szeretnénk, nyugodtan forraljuk fel újra.
Ha kicsit kihűltek, töröljük át vizes ronggyal az üvegeket, majd jöhet a cimkézés!
Száraz novembert mindenkinek a Griff Pagonyból!
Bánhalmi Attila
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon!