A skandináv- és az indusztriál stílus, valamint az art deco és mid century modern nem férnek össze. Nem úgy a skandináv és a minimalista, amelyek csodásan mutatnak együtt, de jó barátok a boho és az eklektikus is. A stílusok keverésének is megvannak a szabályai: most ezeket vesszük végig, illetve azt, hogy hogyan alkalmazhatod őket az otthonodban.
Időben közel egymáshoz
Azok a stílusok, amelyeknek a megjelenése időben közel áll egymáshoz, jól keverhetőek. Ennek oka, hogy a stílusok egymásutánisága szinte sosem egy-egy elvágólagos pillanatban születik. Az újabb mindig átvesz elemeket a régebbiből, így harmonizálnak egymással.
A huszadik század eleje-közepétől ez a folyamat felgyorsult, így már szinte évtizedenként új stílusok jöttek létre, azonban minél inkább visszatekintünk az időben, annál lassúbb stílusok közötti váltást figyelhetünk meg. A barokk és a rokokó például jól keverhető, annak ellenére, hogy előbbi az 1600 évek elejétől az 1700-as évek végéig tartotta magát, a rokokó pedig mintegy annak könnyített, modernizált változataként csupán a 1700-as évek közepén kezdett dominálni.
Ebből kiindulva mindig könnyen kombinálható például harmincas-negyvenes-ötvenes évek stílusa, illetve a hatvanas-hetvenes évek stílusa is. Jó példa még az időben közel álló stílusokra az indusztriális és a huszadik század elejének modernje, hiszen konceptuálisan közel állnak egymáshoz.
Gyűjtőstíluson belül
Némely alapvető lakberendezési stílus, mint például a tradicionális, a modern, a minimalista, vagy a maximalista alstílusokkal rendelkezik. Ezeket egymással keverve nem követhetünk el nagy hibát. Könnyen megfér egymás mellett például a minimalizmus és a skandináv stílus, ahogyan a mid century modern a sivatagi modern is, hiszen egymást kiegészítő vizuális elemekkel dolgoznak. Jól mutat együtt a maximalista stílus és a boho is, hiszen mindkettőre jellemző a színek és textúrák szinte gátlástalan keverése.
Tematikusan összeillő stílusok
Bizonyos lakberendezési stílusokat nem a létrejöttük időpontjával definiálunk: ilyen például a dél-francia provence-i, parasztházakat idéző stílus, vagy a glamour. Ebben az esetben nyilván butaság lenne a glamourt keverni a népiessel, utóbbit viszont például gond nélkül keverhetjük a skandinávval.
Ugyanakkor ezeket a stílusokat nem keverhetjük például az indusztriálissal, hiszen nem túl életszerű, hogy egy parasztházban például hatalmas vasszerkezeteket lássunk. Ha a lakberendezési stílus alapvető témáját megértjük, és azon belül maradunk, akkor nem követünk el nagy hibákat elkövetni.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!